ILPB2/415-1335/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1335/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest:

* prawidłowe w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem w części nabytej w 1993 r., oraz w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części nabytej w 2007 i 2008 r.,

* nieprawidłowe w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży części gruntu związanego z ww. lokalem mieszkalnym nabytej w 2007 i 2008 r..

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1993 r. Zainteresowana pozostając w związku małżeńskim na podstawie aktu notarialnego nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie weszło w skład majątku odrębnego Wnioskodawczyni.

W 2005 r. Zainteresowana w formie aktu notarialnego rozszerzyła wspólność majątkową małżeńską na przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 16 września 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Postanowieniem sądu z dnia 4 marca 2008 r. spadek po nim na podstawie ustawy nabyła Zainteresowana oraz syn zmarłego z pierwszego małżeństwa - po 1/2 części.

Postanowieniem sądu z dnia 20 sierpnia 2008 r. - o dział spadku i zniesienie współwłasności - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność.

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 25 marca 2009 r. na rzecz Zainteresowanej ustanowiona została odrębna własność tego lokalu wraz z udziałem w gruncie.

W przedmiotowym lokalu mieszkalnym Wnioskodawczyni mieszka oraz jest nieprzerwanie zameldowana na pobyt stały od 1993 r., tj. od czasu jego nabycia, a więc od ponad 17 lat.

W 2011 r. Zainteresowana zamierza dokonać sprzedaży tego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedając w 2011 r. wymieniony lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem, Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedając przedmiotowy lokal mieszkalny nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ:

* 1/2 części udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego Zainteresowana jest właścicielką nieprzerwanie od 1993 r.. Podatek nie wystąpi, gdyż od nabycia do sprzedaży minęło 5 lat.

* 1/4 część udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu Wnioskodawczyni nabyła z chwilą śmierci męża, tj. w 2007 r.. Podatek nie wystąpi, gdyż Zainteresowana była w tym lokalu zameldowana na pobyt stały powyżej 1 roku.

* 1/4 część udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu Wnioskodawczyni nabyła z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o dział spadku i zniesienie współwłasności, tj. w 2008 r.. Podatek nie wystąpi, ponieważ Zainteresowana była zameldowana w lokalu na pobyt stały powyżej 1 roku.

Przekształcenie w 2009 r. aktem notarialnym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność - w opinii Wnioskodawczyni - nie ma wpływu na ustalenie terminów nabycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do tego lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem w części nabytej w 1993 r., oraz w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części nabytej w 2007 i 2008 r.,

* nieprawidłowe w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży części gruntu związanego z ww. lokalem mieszkalnym nabytej w 2007 i 2008 r..

Na podstawie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 1993 r. Wnioskodawczyni stała się właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, który wszedł do Jej majątku odrębnego. w 2005 r. Zainteresowana rozszerzyła wspólność majątkową małżeńską w stosunku do przedmiotowego lokalu. w 2007 r. w wyniku spadkobrania po zmarłym mężu Wnioskodawczyni nabyła 1/4 udziału w przedmiotowym lokalu. Następnie w 2008 r. dokonano działu spadku i zniesienia współwłasności przedmiotowego lokalu, w wyniku którego Zainteresowana została jego wyłącznym właścicielem. w 2009 r. doszło do przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności. w 2011 r. Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem.

W tym miejscu wskazać należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w Księdze Drugiej Kodeksu Cywilnego "Własność i inne prawa rzeczowe".

Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni właścicielem przedmiotowej lokalu została w 3 datach:

1.

1/2 udziału w 1993 r.,

2.

1/4 udziału w 2007 r.,

3.

1/4 udziału w 2008 r..

Mając zatem na uwadze treść powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy stwierdzić, iż uzyskana przez Wnioskodawczynię kwota z tytułu sprzedaży 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem, stanowiącym przedmiot własności Zainteresowanej od 1993 r. nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W odniesieniu natomiast do opodatkowania kwot uzyskanych przez Zainteresowaną ze sprzedaży części udziałów w przedmiotowym lokalu nabytych w 2007 i 2008 r. stwierdzić należy, co następuje.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z uwagi na fakt, iż nabycie prawa własności do części mieszkania nastąpiło w 2007 i 2008 r. dokonując oceny skutków prawnych odpłatnego zbycia należy stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19 % podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Jak wynika z powołanych przepisów, warunkiem zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, jest zameldowanie podatnika w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Przepis ten nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu, czy też budynku przez wyżej wskazany okres.

Stosownie do art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Wymóg złożenia w terminie tego oświadczenia jest więc, obok zameldowania na pobyt stały w sprzedawanym domu mieszkalnym przez okres 12 miesięcy, warunkiem koniecznym do zastosowania omawianego zwolnienia. Warunek ten wynika wprost z przepisu art. 21 ust. 21, dotyczącego zwolnień przedmiotowych, przez co stał się on nieodłącznym elementem regulacji dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w myśl art. 8 ust. 3 powołanej ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy do których mają zastosowanie przepisy dotyczące tzw. ulgi meldunkowej, oświadczenie o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14 dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., nie ma zastosowania.

Jeżeli zatem zostaną spełnione powyższe warunki podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia należnego mu przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w trybie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga meldunkowa).

Należy jednak zaznaczyć, iż zwolnieniem określonym w tym przepisie objęty jest wyłącznie przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Ewentualny przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie związanego z tym lokalem podlega opodatkowaniu na zasadach wymienionych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie został objęty dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 126 tej ustawy jako zwolniony.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że ze względu na fakt, iż Wnioskodawczyni w nabytym w 2007 i 2008 r. lokalu mieszkalnym jest zameldowana na pobyt stały w od 1993 r. spełniła wymóg dwunastomiesięcznego okresu zameldowania na pobyt stały, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. w konsekwencji tego, jeżeli złoży we wskazanym wyżej terminie oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia przedmiotowego we właściwym urzędzie skarbowym, to dochód osiągnięty z tytułu sprzedaży mieszkania korzystać będzie ze wskazanego zwolnienia. z tego zwolnienia nie będzie korzystać natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w gruncie związanym z przedmiotowym lokalem, nabytym w latach 2007 i 2008. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, iż uzyskana przez Wnioskodawczynię kwota z tytułu sprzedaży 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym wraz z udziałem w gruncie związanym z tym lokalem, stanowiącym przedmiot własności Zainteresowanej od 1993 r. nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zwolnieniu przedmiotowemu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie podlegał przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów w mieszkaniu nabytych odpowiednio w latach 2007 i 2008. Opodatkowaniu będzie natomiast podlegał przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w gruncie związanym z przedmiotowym lokalem, nabytym w latach 2007 i 2008.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl