ILPB2/415-13/10-3/JK - Określenie momentu powstania przychodu z tytułu odsetek od inwestycji w walutach obcych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-13/10-3/JK Określenie momentu powstania przychodu z tytułu odsetek od inwestycji w walutach obcych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna inwestuje w firmie inwestycyjnej na terenie Wielkiej Brytanii lokując walutę USD. Zgodnie z umową i harmonogramem zawartym w nocie operacyjnej odsetki od lokaty naliczane są w okresach miesięcznych i sukcesywnie zwiększają ulokowany kapitał. Firma inwestycyjna nie prowadzi dla tej osoby rachunku bankowego. Osoba nie posiada też na terenie Wielkiej Brytanii żadnego rachunku, stąd też zgodnie z umową, wypłaty odsetek od kapitału dokonywane są na zlecenie w terminach uzgodnionych z Inwestorem przelewem na rachunek bankowy w Polsce. Umowa stanowi, że odsetki mogą być postawione do dyspozycji pod warunkiem złożenia w firmie inwestycyjnej polecenia wypłaty w terminie 7 dni przed proponowaną datą wypłaty. W dniu wskazanym przez osobę odsetki przekazywane są na jej rachunek osobisty w banku polskim, a firma Inwestycyjna notą operacyjną informuje o stanie Lokaty, terminach i wysokości wypłat po przeliczeniu USD na PLN wg kursu z dnia wypłaty.

Ponadto, firma inwestorska nie prowadząc dla osoby żadnego rachunku nie pobiera podatku od odsetek. Podatek wykazywany jest w zeznaniu podatkowym za rok, w którym firma inwestycyjna dokonała przelewu odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym, momentem uzyskania przychodu (dochodu) z tytułu odsetek jest:

*

moment kapitalizacji wykazany w nocie operacyjnej,

*

moment postawienia ich do dyspozycji czyli moment przelewu,

*

moment wpływu tych środków na rachunek bankowy w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 11 ust. 3 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, czyli dzień przelewu dokonany przez zagraniczną firmę inwestycyjną na rachunek bankowy w Polsce jest dniem uzyskania przychodu.

Zgodnie bowiem z postanowieniami umowy o lokatę waluty kwoty odsetek mogą być zadysponowane po uprzednim zawiadomieniu firmy inwestycyjnej w określonych w umowie terminach. Gdyby bowiem firma inwestycyjna prowadziła dla osoby rachunek bankowy, datą uzyskania przychodu z tytułu odsetek od kapitału byłaby data dopisania tych odsetek do rachunku bankowego. Nie można bowiem przyjąć, że dniem uzyskania przychodu z tytułu takiej formy inwestowania jest dzień naliczenia odsetek skoro dyspozycja nimi ograniczona jest przez inwestora uprzednim zawiadomieniem o takim zamiarze w umownym 7-dniowym terminie.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest zdarzenie przyszłe w zakresie kapitałów pieniężnych. Natomiast w zakresie stanu faktycznego dotyczącego kapitałów pieniężnych w dniu 12 marca 2010 r. wydano odrębną interpretację indywidualną nr ILPB2/415-13/09-2/JK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do natomiast do treści art. 11 ust. 3 ww. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika.

W związku z powyższym w opisanym zdarzeniu przyszłym momentem uzyskania przychodu (dochodu) z tytułu odsetek jest moment postawienia ich do dyspozycji Wnioskodawcy, czyli moment przelewu, tj. moment obciążenia rachunku podmiotu wypłacającego odsetki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl