ILPB2/415-126/07-3/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-126/07-3/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest udziałowcem w Sp. z o.o. (Spółka). Wspólnikami są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. W majątku Spółki znajduje się gotówka (wolne środki pieniężne).

Ponadto, w Spółce pozostaje niepodzielony zysk z lat poprzednich oraz zysk z roku bieżącego. Spółka zostanie przekształcona ze spółki z o.o. w spółkę komandytową. Przekształcenie nastąpi przed dniem podziału zysku Spółki za rok 2006. W wyniku przekształcenia cały majątek spółki z o.o. pochodzący z niepodzielonego zysku lat poprzednich oraz z zysku roku bieżącego zostanie oznaczony w umowie spółki komandytowej jako wkład wspólników w spółce komandytowej (w tym wkład Wnioskodawczyni do tej spółki). Po przekształceniu dojdzie do zmniejszenia udziału Wnioskodawczyni w spółce komandytowej. Tytułem zwrotu wkładu zostanie przekazany Wnioskodawczyni wkład pieniężny, stanowiący własność spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dokonanie na rzecz Wnioskodawczyni jako jednego ze wspólników spółki komandytowej zwrotu wkładu pieniężnego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dokonanie zwrotu wkładu pieniężnego na rzecz Wnioskodawczyni jako jednego ze wspólników spółki komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przekazanie składnika majątkowego stanowiącego własność spółki komandytowej do majątku wspólnika tej spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - o ile stanowi zwrot wkładu tego wspólnika do spółki osobowej. Wynika to z treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są "przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej". W przedstawionym zdarzeniu przyszłym dokonanie wypłaty wkładu pieniężnego na rzecz jednego ze wspólników spółki komandytowej stanowić będzie zwrot wniesionego przez tego wspólnika wkładu do spółki komandytowej.

Nie ma znaczenia, że majątek spółki komandytowej powstanie w wyniku przekształcenia ze spółki z o.o. - w drodze następstwa prawnego (art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie bowiem z treścią art. 555 Kodeksu spółek handlowych "do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej". Oznacza to, że - mimo, iż spółka komandytowa powstaje przez przekształcenie ze spółki z o.o. - przy powstaniu spółki komandytowej należy zadośćuczynić przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych procedurze utworzenia spółki komandytowej. Należy zatem zawrzeć umowę spółki komandytowej (art. 105 Kodeksu spółek handlowych), w której należy oznaczyć wkłady wnoszone przez każdego ze wspólników oraz ich wartość (art. 105 § 4 Kodeksu spółek handlowych). Mimo zatem, iż majątek spółki komandytowej jest "przejęty" - w wyniku następstwa prawnego na skutek przekształcenia - ze spółki z o.o., to poszczególne elementy tego majątku należy w umowie spółki komandytowej oznaczyć jako wkłady wspólników spółki komandytowej oraz należy oznaczyć ich wartość. Żaden z przepisów działu III tytułu IV Kodeksu spółek handlowych dotyczącego przekształceń spółek handlowych nie zwalnia z obowiązku oznaczenia wkładów poszczególnych wspólników ani nie uniemożliwia dokonania takiego oznaczenia.

W przypadku zatem, gdy przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową zostanie dokonane w taki sposób, że cały majątek spółki z o.o. zostanie oznaczony w umowie spółki komandytowej (jako spółki przekształconej) jako wkład wspólników do spółki komandytowej, to wszystkie składniki majątku spółki z o.o. "przejmowane: w drodze następstwa prawnego - przez spółkę komandytową stanowią wkład wspólników spółki komandytowej do tej spółki.

Zwrot wkładu może nastąpić - albo w wyniki zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej albo w wyniku rozwiązania spółki. W każdym z tych przypadków przekazanie majątku wspólnikowi spółki komandytowej stanowi zwrot jego wkładu do tej spółki.

W konsekwencji, każde przekazanie na rzecz wspólnika spółki komandytowej składnika majątku tej spółki - do wysokości oznaczonej jako wartość wkładu w umowie spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. - stanowi zwrot wkładu wniesionego przez tego wspólnika do spółki komandytowej. Przekazanie zatem każdego składnika majątkowego spółki komandytowej, który uprzednio stanowił majątek spółki, na rzecz wspólnika spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. będzie należało potraktować jako zwrot wkładu z tej spółki.

Reasumując, wypłata (przekazanie) na rzecz osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki komandytowej wkładu pieniężnego, który znalazł się w majątku spółki komandytowej w wyniku przekształcenia ze spółki z o.o. - w sytuacji, w której majątek spółki z o.o. w całości został oznaczony jako wkład wspólników spółki komandytowej do tej spółki - będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych - zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast z art. 11 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że nie istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego w przypadku zwrotu udziałów lub wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów albo wkładów do spółki osobowej.

W myśl z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Z kolei art. 24 ust. 5 powołanej ustawy określa, iż dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) itd.

Z powyższego wynika, iż katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym.

W związku z powyższym należy uznać, że w przypadku, gdy pozostałe w spółce kapitałowej na dzień przekształcenia środki nieopodatkowane podwyższą wartość wkładów w spółce osobowej w stosunku do wartości udziałów w spółce kapitałowej, to różnica tych wartości stanowić będzie przychód. Przychód ten będzie przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Powstanie on w momencie wykreślenia spółki kapitałowej z krajowego rejestru sądowego.

Również pozostałe na dzień przekształcenia w spółce kapitałowej nieopodatkowane środki, które nie podwyższyłyby wartości wkładów w spółce osobowej, a stałyby się majątkiem spółki osobowej - stanowić będą dla wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Obowiązek podatkowy w świetle art. 11 ust. 1 ww. ustawy - w przypadku tych przychodów - powstanie w momencie otrzymania lub postawienia ich do dyspozycji, tj. w momencie wyjścia tego wspólnika ze spółki osobowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż cały majątek sp. z o.o. pochodzący z niepodzielonego zysku poprzednich lat oraz z zysku roku bieżącego, zostanie potraktowany jako wkład wspólników do spółki komandytowej. Nastąpi więc podwyższenie wartości wkładów w spółce osobowej stosunku do wartości wkładów w spółce kapitałowej, które w momencie przekształcenia spółek, staną się przychodem z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych. Powstanie on w momencie wykreślenia spółki kapitałowej z krajowego rejestru sądowego.

W tej sytuacji w momencie wycofania części wkładu ze spółki osobowej przychód z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl