ILPB2/415-123/07-2/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-123/07-2/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana D. P., przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiadał od 8 lipca 1997 r. lokal mieszkalny własnościowy. W dniu 20 kwietnia 2007 r. w wyniku spadkobrania Wnioskodawca nabył prawo własności do 1/2 części spółdzielczego mieszkania własnościowego po zmarłej w dniu 8 marca 2007 r. żonie. Prawo własności do pozostałej połowy mieszkania cały czas należało do Wnioskodawcy. W dniu 3 sierpnia 2007 r. lokal mieszkalny został przez Wnioskodawcę zbyty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości winien Wnioskodawca uiścić podatek od przychodu uzyskanego w związku z dokonaną transakcją.

Zdaniem Wnioskodawcy powinien on uiścić podatek jedynie od połowy wartości mieszkania, tj. od wartości tej części, którą nabył tytułem dziedziczenia po zmarłej żonie. Natomiast od połowy, która przysługiwała mu przed dniem otwarcia spadku nie powinien zapłacić podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. Należy więc ustalić moment nabycia przez Wnioskodawcę prawa własności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Oznacza to, w analizowanym stanie faktycznym, że każdemu z małżonków przysługuje w całości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności. Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, przyznając współwłaścicielowi prawo własności całej rzeczy. Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich.

W związku z tym należy stwierdzić, że nabyte przez Wnioskodawcę wraz z żoną w 1997 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należało do majątku wspólnego małżonków.

Na tle przedstawionego powyżej stanu faktycznego należy uznać, że nabycie przez Wnioskodawcę 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nastąpiło w 1997 r., tj. w czasie trwania współwłasności małżeńskiej.

Natomiast nabycie przez niego pozostałej części udziału w wyżej wymienionym prawie nastąpiło w 2007 r., w drodze dziedziczenia po zmarłej małżonce.

Z uwagi na fakt, iż do zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego doszło w dniu 3 sierpnia 2007 r. należy stwierdzić, że dokonano go przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze dziedziczenia 1/2 udziału w tym prawie.

W konsekwencji dochód uzyskany z tej czynności, w części odpowiadającej wartości udziału jaki Wnioskodawca odziedziczył po zmarłej małżonce, będzie podlegał opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o art. 30e ust. 1 u.p.d.o.f.

Podlegający opodatkowaniu dochód należy natomiast ustalić zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu dochodem, uzyskanym z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze zbycia tego prawa, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W przypadku Wnioskodawcy, koszty uzyskania przychodu mogą stanowić udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, poczynione przez Wnioskodawcę w czasie jego posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanego prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych, przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy zauważyć, że złożony przez Wnioskodawcę wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej został opłacony w kwocie wyższej niż przewidziana w art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej. Zawiera on jedno pytanie dotyczące jednego stanu faktycznego, a więc podlega opłacie w wysokości 75 zł W związku z tym nadpłacona przez Wnioskodawcę kwota 150 zł zostanie zwrócona po podaniu konta bankowego, na które należy dokonać przelewu ww. sumy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl