ILPB2/415-1212/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1212/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka nabyła udziały Spółki celem ich umorzenia za wynagrodzeniem w trybie art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy Spółki, których udziały maja być umorzone są osobami fizycznymi, a udziały nabyli w drodze darowizny. Umorzenie nabytych udziałów nastąpi wraz z obniżeniem kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka zobowiązana na mocy art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. zwanej dalej: "u.p.d.o.f.") do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego 19% powinna pobrać go od przychodu uzyskanego przez wspólnika Spółki z tytułu umorzenia jego udziałów, czy od dochodu obliczonego zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f.

2.

Jeśli zryczałtowany podatek dochodowy ma być pobrany przez Spółkę po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., to czy Spółka ma ustalić poniesione przez wspólników koszty nabycia umorzonych udziałów na podstawie złożonego przez nich w tym zakresie oświadczenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany przez wspólnika w związku z nabyciem jego udziałów przez Spółkę celem umorzenia pomniejszony winien być o koszty uzyskania przychodów w oparciu o przepis art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. i tak obliczony dochód winien podlegać opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia udziałów jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji wspólników pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 u.p.d.o.f.

Spółka jako płatnik zryczałtowanego podatku zobowiązana jest do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania, w związku z uzyskaniem przez osoby fizyczne przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Spółki na jej rzecz w celu ich umorzenia.

Zryczałtowany podatek, o którym wyżej mowa, pobiera się zasadniczo, zgodnie z art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f., bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, jednakże sięgając do treści art. 24 ust. 5d tej ustawy, wnioskować można, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Przepis art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f., zawarty jest w rozdziale 5 zatytułowanym: "Szczególne zasady ustalania dochodu", dlatego też do ustalania dochodu - podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, należy w opinii Wnioskodawcy stosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., będącą normą o charakterze szczegółowym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, dotyczącej podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f.).

Mając powyższe na względzie Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia udziałów celem umorzenia (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.), przed dokonaniem wypłaty należnych kwot, powinna zwrócić się z pisemnym zapytaniem do każdego udziałowca Spółki o podanie jakie koszty uzyskania przychodu znajdą zastosowanie w jego przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ponadto, Spółka powinna uzyskać od każdego udziałowca wszelkie niezbędne dokumenty w celu uprawdopodobnienia wysokości kosztów poniesionych przez niego. Koszty te zgodnie z art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. mogą być obliczone różnie, w zależności od sposobu nabycia udziałów w Spółce przez udziałowca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W myśl art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością celem ich umorzenia za wynagrodzeniem, podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowić będzie dochód ustalony jako nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa rodzajów dokumentów mogących stanowić podstawę uwzględnienia poniesionych kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, uznać zatem należy, że prawidłowe będzie udokumentowanie kosztów uzyskania przychodów takimi dowodami, z których wynika fakt poniesienia określonych wydatków. Stosownie do art. 24 ust. 5d zdanie drugie ww. ustawy, ponieważ nabycie udziałów nastąpiło w drodze darowizny, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny. Zatem prawidłowe udokumentowanie kosztów uzyskania przychodów może nastąpić m.in. umową darowizny udziałów, zawierającą określenie wartości udziałów na dzień dokonania darowizny.

Reasumując, Spółka jako płatnik zobowiązana jest do poboru zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanego przez udziałowca dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania przychodu. Spółka powinna ustalić koszt nabycia umorzonych udziałów na podstawie wszelkich dokumentów od wspólnika, które uprawdopodobniają wysokość kosztów poniesionych przez niego. Takim dokumentem może być m.in. umowa darowizny udziałów zawierająca określenie wartości udziałów na dzień dokonania darowizny.

Należy wskazać, iż cytowany w niniejszej interpretacji przepis art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został z dniem 1 stycznia 2011 r. uchylony na mocy ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Biorąc jednakże pod uwagę, że Wnioskodawca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonym w dniu 25 października 2010 r. wskazał, iż jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji w przedstawionym stanie faktycznym, brzmienie powołanego przepisu znajduje w przedmiotowej sprawie zastosowanie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl