ILPB2/415-1115/10-4/WM - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1115/10-4/WM Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2010 r. (data wpływu 22 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 grudnia 2010 r. nr ILPB2/415-1115/10-2/WM Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Zainteresowanego do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 14 grudnia 2010 r. (skutecznie doręczono dnia 17 grudnia 2010 r.), zaś w dniu 22 grudnia 2010 r. Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 21 grudnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zainteresowany uzyskał prawo do spadku, po zmarłym w 2008 r. ojcu - w wysokości połowy części odpowiadającej udziałowi ojca we wspólności majątkowej małżeńskiej.

Następnie, dnia 19 lipca 2010 r. nastąpiło zbycie nieruchomości. Wnioskodawca podał, iż nabyty w wyniku spadkobrania udział w nieruchomości nie stanowił gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Ponadto, w przedmiotowej nieruchomości Zainteresowany nie był zameldowany na pobyt stały przez okres 12 miesięcy. Opłatne zbycie, o którym mowa wyżej, nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej. Jednocześnie, na podstawie aktu notarialnego zakupiono odrębną nieruchomość. Wnioskodawca podaje, iż Jego udział w nabyciu tej nieruchomości wynosił 1/4. Pozostałe ze sprzedaży środki Zainteresowany postanowił przeznaczyć na zakup działki budowlanej, remont domu, ewentualnie na spłatę kredytu hipotecznego.

W związku z ww. planami dotyczącymi wydatkowania na cele mieszkaniowe, Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym - w przewidzianym prawem terminie - oświadczenie, w którym powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tam został poinformowany, iż uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przychodu nie może przeznaczyć na cele mieszkaniowe wskazane w ww. przepisie, z uwagi na fakt, iż nabycie spadku, tj. nieruchomości nastąpiło w 2008 r., kiedy to obowiązywały przepisy przejściowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Dlaczego Wnioskodawca nie może przeznaczyć pieniędzy uzyskanych ze zbycia nieruchomości na inne cele mieszkaniowe, skoro art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jasno tą kwestie precyzuje.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik dowiaduje się o możliwości przeznaczenia pieniędzy z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

W opinii Zainteresowanego, treść ustawy jednoznacznie stwierdza taką możliwość. Ponadto, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w żadnym z zapisów ustawy nie sprecyzowano, czy możliwość ta odnosi się do nieruchomości nabytych w 2007, 2008 bądź 2009 r.

Zdaniem Zainteresowanego, stosowanie różnych interpretacji prawnych wobec osób, które nabyły nieruchomość w tych latach, a następnie zbyły w 2010 r. jest niezgodna z wymienionym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i art. 31 ust. 2 oraz art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z analizy stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca odziedziczył, po zmarłym w 2008 r. ojcu, udział w nieruchomości. Następnie, przedmiotowa nieruchomość została sprzedana, zaś środki uzyskane z tej sprzedaży Zainteresowany przeznaczył na nabycie 1/4 udziału w odrębnej nieruchomości. Ponadto, Wnioskodawca rozważa wydatkowanie pozostałej części przychodu uzyskanego ze sprzedaży odziedziczonej po ojcu nieruchomości na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać należy, iż stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego).

Zatem, za datę nabycia przez Wnioskodawcę udziału w zbytej w 2010 r. nieruchomości należy przyjąć 2008 r.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane wyżej przepisy prawa, stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze spadku po zmarłym w 2008 r. ojcu - w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Tym samym brak jest podstaw do skorzystania przez Zainteresowanego ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. brak jest przepisów konstytuujących tą ulgę. Tut. Organ pragnie nadmienić, iż wnioskowane przez Zainteresowanego zwolnienie od podatku ma zastosowanie w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości nabytych dopiero od dnia 1 stycznia 2009 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl