ILPB2/415-1015/09-5/WM - Zaliczenie odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynajmu mieszkania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1015/09-5/WM Zaliczenie odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynajmu mieszkania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 stycznia 2010 r. (data wpływu 7 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu oraz w zakresie ulgi odsetkowej.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 23 grudnia 2009 r. nr ILPB2/415-1015/09-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 23 grudnia 2009 r. (skutecznie doręczono dnia 2 stycznia 2010 r.), zaś w dniu 4 stycznia 2010 r. Zainteresowany nadał w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego pismo stanowiące uzupełnienie do ww. wniosku (data wpływu 7 stycznia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 29 grudnia 2006 r. Zainteresowany wraz z małżonką zawarł umowę kredytu mieszkaniowego z bankiem w wysokości 200.400,00 PLN. Przedmiotowy kredyt udzielony został na potrzeby własne, tj. na zakup lokalu mieszkalnego w X.

Wnioskodawca podaje, iż dnia 7 listopada 2008 r. ww. lokal został odebrany protokołem zdawczo-odbiorczym, a następne rozpoczęły się prace wykończeniowe w celu przystosowania lokalu do zamieszkania. Dnia 13 lipca 2009 r. małżonkowie podpisali umowę o ustanowienie odrębnej własności i przeniesienia prawa własności do lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego (cena lokalu - 190.486,28 PLN, cena gruntu - 7.345,90 PLN). Pozostała kwota kredytu została wykorzystana na wykończenie mieszkania.

Zainteresowany podaje, iż jednocześnie podjęte zostały próby sprzedania innego mieszkania. Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, w obecnym czasie (kryzys oraz stagnacja na rynku nieruchomości i kredytów) wystąpiły trudności ze znalezieniem kupca i jednoczesnym uzyskaniem zadowalającej małżonków ceny sprzedaży. W wyniku splotu powyżej opisanych okoliczności, zdecydowali się oni na budowę domu, którą zamierzają rozpocząć w 2010 r. Działka pod budowę domu znajduje się w bliskiej odległości od mieszkania, w którym obecnie mieszkają, co - zdaniem Zainteresowanego - czyni nieracjonalnym jego sprzedaż, z uwagi na łatwiejszy nadzór i dojazd na przyszłą budowę. W opinii Zainteresowanego, obecnie nie opłaca się również sprzedać mieszkania w X, na które został zaciągnięty kredyt. W związku z powyższym, małżonkowie postanowili wynająć mieszkanie w X i w dniu 1 sierpnia 2009 r. podpisali umowę najmu. Wnioskodawca wskazuje, iż złożyli z małżonką w urzędzie skarbowym oświadczenie, iż dochody z najmu na 2009 r. będzie rozliczał w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych tylko On. Zainteresowany podaje, iż wybór formy opodatkowania na rok 2010 małżonkowie uzależniają od odpowiedzi na niniejszy wniosek.

Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach ulgi odsetkowej zamierza odliczyć w zeznaniu składanym za 2009 r. odsetki zapłacone od dnia 29 grudnia 2006 r. do dnia 31 lipca 2009 r. (do czasu podpisania umowy najmu).

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż przychody z tytułu najmu nie będą uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w tym zakresie.

Ponadto, Zainteresowany podał, iż odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę lokalu mieszkalnego zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty udokumentuje bank wystawiający odpowiednie zaświadczenie.

Końcowo, Zainteresowany nadmienia, iż ani On ani Jego małżonka nie korzystali oraz nie korzystają z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych między innymi na:

1.

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

2.

budowę budynku mieszkalnego,

3.

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

4.

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

5.

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

6.

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia lokali,

7.

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy odsetki od kredytu zapłacone od dnia 29 grudnia 2006 r. do dnia 31 lipca 2009 r. może odliczyć w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych.

2.

Czy odsetki od kredytu zapłacone po dniu 1 stycznia 2010 r. Zainteresowany będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z wynajmem mieszkania, jeżeli na 2010 r. dla opodatkowania dochodów z najmu wybierze zasady ogólne i od jakiej kwoty kredytu może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów, tj. od całości (200.400,00 PLN), ceny mieszkania z gruntem (197.832,18 PLN), czy ceny samego mieszkania (190.486,28 PLN).

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na drugie pytanie w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu. W odniesieniu do pytania pierwszego w dniu 15 stycznia 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-1015/09-4/WM.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania drugiego - w przypadku wyboru w 2010 r. opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych, ma prawo do zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zainteresowany uważa, iż odsetki za czas, kiedy mieszkanie jest przeznaczane na cele najmu, spełniają ten warunek i powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W opinii Wnioskodawcy, również art. 23 cyt. wcześniej ustawy nie wyklucza zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na lokal - na własne potrzeby mieszkaniowe, a następnie przekazanego do wynajmu.

Jednocześnie Zainteresowany formułuje tezę, iż będzie mógł - w przypadku wyboru w 2010 r. opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych - zaliczyć do kosztów uzyskania odsetki od całego kredytu, gdyż cała kwota została przeznaczona na cele związane z przedmiotowym lokalem, tj. 190.486,28 PLN - cena lokalu, 7.345,90 PLN - cena gruntu, pozostała część na wykończenie lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest m.in. najem (z wyjątkiem najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą).

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem kosztami uzyskania przychodu są racjonalnie uzasadnione wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodu lub w związku z utrzymaniem danego źródła przychodu; pod warunkiem że wydatki te nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy.

Należy przy tym podkreślić, iż dla określenia konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu podatnik obowiązany jest wykazać związek tego wydatku z uzyskanym przychodem (źródłem przychodu). Jest to zgodne z zasadą, w myśl której ciężar udowodnienia spoczywa na osobie, która z określonych faktów wywodzi skutki prawne.

Artykuł 23 wyżej cyt. ustawy zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

I tak, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

*

pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),

*

pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Ponadto, wskazać należy, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 33 nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Analiza ww. przepisów uprawnia do sformułowania twierdzenia, iż zapłacone odsetki od kredytu, o ile spełniają warunek celowości, wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy i nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca dla opodatkowania przychodów z najmu uzyskiwanych w 2010 r. zamierza wybrać zasady ogólne. Rozważa On zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu z tego źródła odsetek od kredytu naliczonych od jego całkowitej kwoty, tj. 200.400, PLN, a zapłaconych po 1 stycznia 2010 r. Najem nie będzie rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w przypadku wybrania przez Zainteresowanego zasad ogólnych dla opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu prywatnego - Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do zaliczenia, jako kosztów uzyskania przychodu, odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania zapłaconych po dniu 1 stycznia 2010 r. Ponadto, wskazać należy, iż powyższe uprawnienie ma zastosowanie w odniesieniu do odsetek naliczonych od całkowitej kwoty ww. kredytu, tj. od 200.400,00 PLN.

Końcowo, tut. Organ pragnie nadmienić, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl