ILPB2/415-10/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-10/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki hipotecznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki hipotecznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od kwietnia 2008 r. Wnioskodawca posiada pożyczkę odnawialną, o którą wystąpił z myślą o inwestycjach na rynku nieruchomości. Środki z pożyczki są do wykorzystania na dowolny cel i dzięki niej w każdej chwili dysponuje On środkami, które pozwalają wynegocjować lepsze ceny ("kupno za gotówkę") oraz, które dają poczucie pewności, że bank nie odmówi z jakiejś przyczyny kredytu hipotecznego.

W czerwcu 2008 r. korzystając z tych środków, Wnioskodawca kupił mieszkanie, które następnie wyremontował i w grudniu 2008 r. sprzedał z niewielkim zyskiem. Przez cały ten okres Zainteresowany spłacał odsetki od wykorzystanych środków.

Wszystkie wpłaty pochodzące od kupujących szły bezpośrednio na spłatę zadłużenia (co Wnioskodawca jest w stanie udokumentować wyciągami z konta).

W związku ze sfinalizowaniem transakcji, Zainteresowany chciałby obliczyć kwotę należnego podatku dochodowego i pyta, czy oprócz innych kosztów (koszty remontu, notariusz itp.), może również odliczyć koszty odsetek od wykorzystanej pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego koszty odsetek od wykorzystanej pożyczki hipotecznej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 6c "Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia (...) stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania". W ocenie Zainteresowanego z powyższego wynika, iż ma on prawo uwzględnić odsetki, ponieważ stanowią one dla Zainteresowanego koszt uzyskania przychodu i faktycznie znacznie pomniejszyły jego wysokość. Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowany powołuje się na art. 23 ust. 1 pkt 8a, który stanowi, iż "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl przytoczonego przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Nadto, zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 6c zaliczyć można odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup sprzedawanego mieszkania, jednakże pod warunkiem, że z umowy pożyczki wynika, iż została ona zaciągnięta na zakup tejże nieruchomości.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w kwietniu 2008 r. Zainteresowany otrzymał pożyczkę hipoteczną odnawialną. Pochodzące z tej pożyczki środki Wnioskodawca mógł wykorzystać na dowolnie wybrany cel.

W związku z powyższym odsetki od pożyczki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia, ponieważ z umowy pożyczki nie wynika, że została ona zaciągnięta na zakup zbywanego mieszkania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl