ILPB1/4511-1-58/16-2/AK - PIT w zakresie powstawania różnic kursowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/4511-1-58/16-2/AK PIT w zakresie powstawania różnic kursowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 22 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstawania różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstawania różnic kursowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą dokonując m.in. świadczenia usług elektronicznych za granicą. Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymuje zapłatę w walucie na firmowe konto walutowe. Na potrzeby podatku dochodowego przychody w walucie rozliczane są przy użyciu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ustawy).

W przypadku późniejszego przewalutowania na firmowy rachunek zlotowy dla celów działalności gospodarczej rozliczane są różnice kursowe zgodnie z ustawą. Wszystkie te zdarzenia są dokumentowane w księdze przychodów - rozchodów. Tym razem Wnioskodawca planuje jednak wypłacić (przelać) środki z firmowego konta walutowego na walutowe konto osobiste (prywatne) i przeznaczyć je wyłącznie na prywatne cele, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w momencie wypłaty środków z walutowego konta firmowego na walutowy rachunek osobisty z przeznaczeniem na cele prywatne, niezwiązane z działalnością gospodarczą, należy naliczyć różnice kursowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłaty z konta walutowego firmowego w walucie na konto prywatne z przeznaczeniem na cele osobiste nie podlegają rozliczeniu z tytułu różnic kursowych. Wprawdzie następuje wypływ z konta walutowego, jednak nie jest on w żaden sposób związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w związku z czym nie zachodzi warunek opisany w ustawie (art. 24c pkt 10). Takie samo stanowisko (brak różnic kursowych w przypadku wypłaty waluty na cele osobiste) zaprezentowały w przeszłości Izby Skarbowe w interpretacjach indywidualnych ITPB1/415-143/09/DP oraz ITPB1/415-725/07/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady ustalania różnic kursowych reguluje art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

W myśl art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Stosownie do art. 24 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

W myśl art. 24c ust. 10 cyt. ustawy, zasady ustalania różnic kursowych określone w ust. 1-9 stosują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Z powyższych przepisów wynika, że w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podmiotu gospodarczego. Przyczyną powstania różnic kursowych w tym przypadku jest różny kurs walut pomiędzy dniem wpływu środków pieniężnych (wartości pieniężnych) na rachunek walutowy a dniem zapłaty lub innej formy wpływu tych środków lub wartości pieniężnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą dokonując m.in. świadczenia usług elektronicznych za granicą. Wnioskodawca planuje jednak wypłacić (przelać) środki z firmowego konta walutowego na walutowe konto osobiste (prywatne) i przeznaczyć je wyłącznie na prywatne cele, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze informacje przestawione we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że wypłaty środków pieniężnych z firmowego konta walutowego na walutowe konto osobiste, nie wiążą się z powstaniem różnic kursowych, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wypływ tych środków nie jest związany z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Zatem należy stwierdzić, że w momencie wypłaty środków z walutowego konta firmowego na walutowy rachunek osobisty z przeznaczeniem na cele prywatne, niezwiązane z działalnością gospodarczą, nie należy naliczyć różnic kursowych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl