ILPB1/4511-1-291/16-3/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/4511-1-291/16-3/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2016 r. (data wpływu 18 marca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 21 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek uzupełniono w dniu 21 kwietnia 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje: zapiekanki, frytki, hot-dogi, bułki z pieczarkami, napoje bezalkoholowe, piwo. Wnioskodawca prowadzi ewidencje przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju sprzedaży z podziałem na przychody z tytułu działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży: zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych oraz przychody z tytułu sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, tj. piwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy przychody ze sprzedaży: zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych oraz napojów alkoholowych można ująć w ewidencji w dwóch grupach, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Czy w przypadku prowadzenia ewidencji w sposób określony powyżej, sprzedaż: zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych będzie opodatkowana stawką ryczałtu 3%, a sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, tj. piwa opodatkowana będzie stawką ryczałtu 8,5%.

Treść pytania nr 1 wynika z uzupełnienia do wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego, bądź wg stawki 3% zryczałtowanego podatku dochodowego, w zależności od tego, czy produktem są napoje alkoholowe o zawartości powyżej 1,5% (co do zasady), a zatem przychody z jego sprzedaży podlegają wg podatnika stawce podatku 8,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli prowadzona przez niego ewidencja sprzedaży pozwoli na wykazanie przychodów z tytułu sprzedaży: zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych, piwa, tj. usług gastronomicznych, w rozbiciu na sprzedaż: zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych oraz w rozbiciu na sprzedaż piwa, wówczas Wnioskodawca może opodatkować sprzedaż piwa stawką 8,5%, natomiast pozostałych produktów stawką 3%.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych - jeżeli podatnik prowadzi działalność z której przychody opodatkowane są różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się wg stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Podatnik prowadzi ewidencje w sposób umożliwiający określenie dochodów opodatkowanych stawką 3% oraz stawką 8,5 (piwa).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Przy czym, działalność gastronomiczna to usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów (art. 4 ust. 1 pkt ww. ustawy).

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu w zależności od zakresu prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

* 8,5% - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (pkt 3 lit. b ww. ustawy),

* 3% - przychodów z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (pkt 5 lit. a).

Stosownie do treści art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 20% albo 17%, w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

W związku z tym, że Wnioskodawca prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w art. 12 ust. 1 ww. ustawy jest zobowiązany do stosowania powołanego wyżej art. 12 ust. 3 ww. ustawy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zapiekanek, frytek, hot dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych oraz napojów alkoholowych. Wnioskodawca prowadzi ewidencje przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju sprzedaży.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku informacje oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przychody ze sprzedaży zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych, jako przychody z działalności gastronomicznej należy opodatkować stawką 3%, natomiast przychody ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, należy opodatkować stawką 8,5%.

Ponadto należy wyjaśnić, że Wnioskodawca jest zobowiązany prowadzić w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności:

* dla przychodów ze sprzedaży zapiekanek, frytek, hot-dogów, bułek z pieczarkami, napojów bezalkoholowych, oraz

* dla napojów alkoholowych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl