ILPB1/415-99/14-5/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-99/14-5/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 8 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy najmu, w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy użyczenia i w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty najmu.

W dniu 8 kwietnia 2014 r. do tut. Organu wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Trzy małżeństwa dokonały zakupu nieruchomości gruntowej zabudowanej jako "osoby prywatne" położonej w gminie Swarzędz. Z aktu notarialnego wynika, iż nieruchomość jest współwłasnością w częściach ułamkowych. Małżeństwo A nabyło na współwłasność udział wynoszący 1/2 części nieruchomości, małżeństwo B nabyło 1/4 części oraz małżeństwo C nabyło 1/4 części nieruchomości. Współwłasność nie została zniesiona, jednak w akcie notarialnym nabywcy ustalili sposób korzystania z przedmiotowej nieruchomości. Mianowicie zakupiony teren na załączonej do aktu notarialnego mapce został podzielony na dwie części, w akcie notarialnym zawarto wzmiankę, iż: małżeństwo A ma prawo do wyłącznego korzystania z pierwszej części przedmiotowej nieruchomości stanowiącej według oświadczenia 50% powierzchni nieruchomości. Małżeństwo B oraz małżeństwo C mają prawo do wyłącznego korzystania z drugiej części przedmiotowej nieruchomości, stanowiącej według oświadczenia Stawających 50% powierzchni nieruchomości. Małżeństwo B oraz małżeństwo C są jedynymi wspólnikami spółki jawnej, która obecnie na wspomnianym terenie prowadzi działalność gospodarczą. Małżeństwo B oraz C użycza spółce swoją część nieruchomości i tylko na tej części spółka jawna prowadzi swoją działalność. Małżeństwo B oraz C zamierza zrezygnować z użyczenia i wynajmować spółce jawnej swoją część nieruchomości. W umowie najmu ma zostać zawarta wzmianka, że koszty związane z najmem np. podatek od nieruchomości pokrywa strona biorąca w najem. W umowie użyczenia, jeszcze przed zmianą na umowę najmu ma zostać wprowadzona wzmianka, iż biorący w użyczenie będzie opłacał podatek od nieruchomości w części przypadającej na użytkowaną część nieruchomości. Składający niniejsze zapytanie jest współwłaścicielem wspomnianej nieruchomości i jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej.

Małżeństwo B oraz C zamierza dokonać najmu wspomnianej nieruchomości, a konkretnie części drugiej tej nieruchomości, gdzie zgodnie z umownym podziałem tej nieruchomości posiadają wyłączne prawo do korzystania z tej części nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że stan faktyczny dotyczy umowy użyczenia, stan przyszły dotyczy umowy najmu oraz kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty najmu.

Czy dla spółki jawnej, a tym samym jej właścicieli będzie kosztem kwota najmu, jeżeli dającymi w najem są osoby, które jednocześnie są jedynymi wspólnikami spółki jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota najmu płacona przez spółkę jawną będzie dla spółki i tym samym dla jej właścicieli kosztem podatkowym, gdyż ustawa o podatku od osób fizycznych nie wymienia wyłączenia tego typu wydatków z kosztów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów i nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika m.in., że Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości i jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej. Wnioskodawca zamierza wynająć nieruchomość spółce jawnej.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy uznać należy, że wydatki ponoszone przez spółkę jawną z tytułu najmu przedmiotowej nieruchomości mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy. Przy czym ww. wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów, w wielkości proporcjonalnej do udziału Zainteresowanego w zyskach spółki jawnej, stosownie do treści cyt. powyżej art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie dotyczy pozostałych współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości.

Wniosek w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy najmu, w dniu 28 kwietnia 2014 r. został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-99/14-3/TW.

Natomiast wniosek w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy użyczenia, w dniu 28 kwietnia 2014 r. został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-99/14-4/TW.

Z kolei wniosek w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy najmu w odniesieniu do pozostałych współwłaścicieli nieruchomości i w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zawarcia umowy użyczenia w odniesieniu do pozostałych współwłaścicieli nieruchomości, w dniu 28 kwietnia 2014 r. został rozstrzygnięty postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB1/415-99/14-6/TW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl