ILPB1/415-975/11-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-975/11-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 4 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w ustawie - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 26 października 2011 r., znak ILPB1/415-975/11-2/IM, ILPB3/423-365/11-2/MM na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 października 2011 r., a w dniu 4 listopada 2011 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 3 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej Instytutem) jest Instytutem naukowo-badawczym. Jednym z podstawowych celów statutowych Instytutu jest w szczególności:

1.

prowadzenie badań naukowych podstawowych i rozwojowych w zakresie chemii bioorganicznej i biologii chemicznej,

2.

prac badawczych i badawczo-rozwojowych w zakresie sieci nowych generacji, gridów, portali, usług i aplikacji dla społeczeństwa informacyjnego,

3.

kształcenie kadry naukowej (prowadzenie studiów doktoranckich),

4.

współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi,

5.

organizowanie spotkań naukowych (konferencje, sympozja, seminaria, zjazdy itp).

Jest także operatorem i właścicielem sieci naukowych: ogólnopolskiej sieci optycznej "A", a także Miejskiej Sieci Komputerowej "B" zbudowanych z dotacji budżetowych - sieci łączących jednostki naukowe i szkoły wyższe na terenie całego kraju.

Instytut realizując swoje zadania kieruje pracowników, doktorantów za granicę - do krajów Unii Europejskiej i innych krajów - na sympozja, konferencje naukowe, prowadzenie badań naukowych, odbywanie szkoleń, konsultacje związane ściśle z prowadzonymi zadaniami statutowymi. Dotyczy to również osób będących w stosunku służbowym na podstawie zawartych umów o dzieło lub zlecenia, będących wykonawcami bądź współwykonawcami projektów badawczych realizowanych w Instytucie. Zgodnie z Rozporządzeniem Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991) pracownikowi przysługują i są finansowane przez Instytut: diety, koszty przejazdów i dojazdów, koszty noclegów oraz innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dodatkowo Instytut dokonuje zakupu polis ubezpieczeniowych ważnych na okres trwania pobytu służbowego za granicą (pracownik nie może korzystać z ubezpieczenia w celach pozasłużbowych), jako zabezpieczenie przed ewentualnymi nieprzewidzianymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą.

Ponadto w ramach prowadzonej działalności Instytut kieruje swoich młodych naukowców, doktorantów prowadzonego w Instytucie studium doktoranckiego na kilkumiesięczne, roczne wyjazdy za granicę w celu odbycia stażu naukowego, szkolenia, czy prowadzenia badań naukowych. Warunki kierowania osób za granicę w celach wskazanych wyżej uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych, szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Dz. U. z 190 z 2006 r., poz. 1405). Dla tych osób Instytut również wykupuje polisy ubezpieczeniowe, Polisa ubezpieczeniowa ważna jest tylko na okres pobytu za granicą w celach określonych wyżej.

Zakresem ubezpieczenia osób przebywających służbowo za granicą objęte są koszty:

* leczenia pracownika,

* NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków,

* OC - za szkody na osobie,

* OC - za szkody na rzeczy,

* BP - bagaż podróżny.

Wartość wykupionej przez Instytut polisy ubezpieczeniowej zaliczana jest do przychodu pracownika, doktoranta i opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca informuje, że w pierwszym wniosku o udzielenie interpretacji, indywidualnej dnia 2 sierpnia 2011 r. w przedostatnim zdaniu opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zapisano:

"Wartość wykupionej przez Instytut polisy ubezpieczeniowej zaliczana jest do przychodu pracownika doktoranta i opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych"

Wnioskodawca wyjaśnia, że takie działanie Instytut stosował do końca miesiąca maja 2011 r.

Natomiast od miesiąca czerwca 2011 r. Instytut mając na uwadze zmianę interpretacji indywidualnej dokonaną przez Ministerstwo Finansów z dnia 31 marca 2011 r., sygnatura DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417, wartość wykupywanych polis ubezpieczeniowych dla delegowanych pracowników i osób niebędących pracownikami Instytutu nie zalicza do przychodu ww. osób.

Odnosząc się do wezwania o uzupełnienie wniosku nr sprawy ILPB1/415-975/11-2/IM oraz ILPB3/423-365/11-2/MM z dnia 26 października 2011 r. (otrzymano 28 października 2011 r.) Instytut potwierdza, że przedmiotem zapytania pierwszego jest kwestia opodatkowania świadczeń na rzecz ubezpieczonych w związku z wykupieniem polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie ciążącym na Instytucie obowiązku płatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wartość wykupywanych przez Instytut polis ubezpieczeniowych dla pracowników, doktorantów bądź osób niebędących pracownikami, delegowanych w podróż służbową za granicę, (ważnych na okres trwania podróży służbowej) należy zaliczyć do przychodu pracownika, doktoranta i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość wykupywanych polis ubezpieczeniowych dla pracowników bądź osób niebędących pracownikami delegowanych za granicę nie stanowi przychodu pracownika, a co za tym idzie nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie jest kosztem ponoszonym przez delegowanego. Polisy ubezpieczeniowe dla pracownika wykupuje Instytut. Wnioskodawca wykupując polisy ubezpieczeniowe ważne na okres trwania podróży delegowanego za granicę pracownika bądź osoby nie będącej pracownikiem ma na celu zabezpieczenie Instytutu przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą, o których mowa w paragrafie 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei, z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991, z późn. zm.) wynika, że w razie choroby powstałej podczas podróży pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów leczenia za granicą oraz leków. Do zwrotu nie kwalifikują się natomiast koszty leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i zabiegów kosmetycznych oraz nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych, zakupu okularów. Zwrot dokonywany jest ze środków pracodawcy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Wnioskodawca wykupując ubezpieczenie, którego celem jest "zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą" w istocie zabezpiecza siebie przed ewentualną koniecznością zwrotu z własnych środków kosztów leczenia pracownika poniesionych podczas podróży za granicą, do czego obliguje go - w przypadku pracowników - przywołany wyżej § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 lutego 2002 r.

Dlatego też, wartość zapłaconej z tego tytułu składki ubezpieczeniowej przez Wnioskodawcę nie stanowi przychodu pracownika (osoby niebędącej pracownikiem), w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ wskazuje, że wniosek:

* w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczący stanu faktycznego został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną w dniu 10 listopada 2011 r. nr ILPB1/415-975/11-5/IM,

* w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę pisma, organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl