ILPB1/415-964/08-4/AA - Prawo do zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-964/08-4/AA Prawo do zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2008 r. (data wpływu 26 listopada 2008 r.), uzupełnionym w dniu 17 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 10 grudnia 2008 r., znak ILPB1/415-964/08-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12 grudnia 2008 r., a w dniu 17 grudnia 2008 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa metali szlachetnych na biżuterię oraz obrót tą biżuterią jak również kupno i handel biżuterią z metali szlachetnych. Wnioskodawca zajmuje się również kupnem złomu metali szlachetnych do przerobu.

Zainteresowany informuje, iż świadczy usługi dla ludności w zakresie napraw biżuterii oraz wyrobu z powierzonego materiału metali szlachetnych, sprzedaż zegarków i upominków. Obecnie działalność Wnioskodawcy opodatkowana jest podatkiem liniowym i prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Zainteresowany informuje, że w 2008 r. obrót z ww. działalności gospodarczej nie przekroczy nawet połowy kwoty 150.000 euro.

Wnioskodawca podaje następujące symbole PKWiU świadczonych usług:

-

52.73. usługi w zakresie napraw zegarków i biżuterii,

-

36.22 produkcja wyrobów jubilerskich i podobnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych,

-

52.48. usługi w zakresie handlu artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od 2009 r. Wnioskodawca jako mały podatnik może zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych...

Zdaniem Wnioskodawcy, może zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany z działalności wymienionej w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych rzez osoby fizyczne.

Wnioskodawca informuje, że spełnia warunek art. 6 ust. 4 pkt 1, tj. w roku podatkowym 2008 przychody nie przekroczą 150.000 euro, jak również nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Wnioskodawca jest małym przedsiębiorcą i nie jest w stanie osiągnąć przychodów w kwocie 150.000 euro, a tym bardziej ją przekroczyć. Działalność Zainteresowany prowadzi samodzielnie i nie zatrudnia pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

W myśl art. 6 ust. 4 ww. ustawy podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1.

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,

2.

rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Zatem w sytuacji kiedy przychody z prowadzonej działalności gospodarczej za 2008 rok nie przekroczą 150.000 euro, Wnioskodawca może jako formę opodatkowania wybrać ryczałt ewidencjonowany.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) cytowanej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem ust. 1b nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług".

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W związku z niskimi obrotami zamierza zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany.

Zainteresowany podaje, że usługi jakie świadczy są sklasyfikowane pod następującymi symbolami PKWiU: 52.73, 36.22 oraz 52.48.

W związku z powyższym usługi wymienione przez Wnioskodawcę sklasyfikowane pod ww. symbolami PKWiU nie są wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego na mocy ww. art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na uwadze przedstawione powyżej informacje oraz powołane przepisy prawa należy uznać, iż Wnioskodawca prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług, których świadczenie nie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz po spełnieniu warunku wynikającego z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne -może na 2009 rok zmienić formę opodatkowania i wybrać ryczałt ewidencjonowany.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl