ILPB1/415-945/13-5/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-945/13-5/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu 23 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniach: 12 i 15 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania innych składników majątkowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych:

* jest nieprawidłowe - w części dotyczącej:

* otrzymania ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek,

* jest prawidłowe - w części dotyczącej:

* otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1 i Spółki Osobowej,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych oraz w zakresie skutków podatkowych otrzymania innych składników majątkowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 31 października 2013 r. nr ILPB1/415-945/13-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłano w dniu 31 października 2013 r., skutecznie doręczono w dniu 5 listopada 2013 r., natomiast w dniu 15 listopada 2013 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 12 listopada 2013 r.). Ponadto w dniu 12 listopada 2013 r. uzupełniono wniosek o brakującą opłatę od wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą w Polsce (dalej: "Spółka").

Wspólnikiem Spółki oprócz Wnioskodawcy jest spółka kapitałowa (dalej: "Spółka Kapitałowa"), jak również inne osoby fizyczne.

W związku z restrukturyzacją grupy, planowane jest założenie spółki osobowej (dalej: "Spółka Osobowa") oraz spółki osobowej 1 (dalej: "Spółka Osobowa 1"), gdzie Spółka stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej 1, natomiast Spółka Osobowa 1 stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej. Nie jest wykluczone, że Wnioskodawca będzie wspólnikiem również w innych spółkach jawnych / komandytowych.

W przyszłości nie jest wykluczone zakończenie działalności Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej lub innych spółek jawnych / komandytowych, w których Wnioskodawca będzie wspólnikiem (bezpośrednio bądź za pośrednictwem innych spółek osobowych) w drodze ich rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Ustanie wyżej opisanych spółek nastąpi na mocy jednomyślnej uchwały wszystkich jej wspólników. W wyniku powyższego, działalność tych spółek zostanie zakończona, a cały ich majątek zostanie podzielony pomiędzy jej wspólników zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów spółek. Sposób podziału majątku zostanie określony w uchwale wspólników rozwiązywanych spółek, a następnie majątek zostanie wydany ich wspólnikom in natura. Majątek ten mogą stanowić środki pieniężne, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz ogół praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, jak również udziały, akcje, obligacje i inne papiery wartościowe.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Spółka ma formę prawną spółki komandytowej. Spółka Osobowa 1 oraz Spółka Osobowa będą mieć formę prawną spółki jawnej bądź spółki komandytowej.

Celem odzwierciedlenia zakresu planowanej przez Spółkę Osobową 1 oraz Spółkę Osobową działalności w postanowieniach umowy spółki planowane jest, iż przy zawieraniu tych umów przedmiot działalności spółek będzie obejmował również działalność w zakresie obrotu udziałami i papierami wartościowymi.

W przypadku innych spółek jawnych i komandytowych, postanowienia umów tych spółek, zależnie od przypadku, mogą zawierać postanowienia w zakresie objęcia przedmiotem działalności obrotu papierami wartościowymi i udziałami albo takich postanowień nie zawierać.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy rozwiązanie Spółki Osobowej 1 / Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych, w których Wnioskodawca może być wspólnikiem bezpośrednio lub za pośrednictwem innych spółek osobowych, bez przeprowadzania procedury likwidacji oraz wydanie majątku in natura na rzecz wspólników będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tut. Organ informuje, że niniejsza interpretacja indywidualna zawiera ocenę prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do tej części ww. pytania, która dotyczy skutków podatkowych otrzymania innych składników majątkowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych.

Natomiast wniosek w odniesieniu do tej części pytania, która dotyczy skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych, został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 6 grudnia 2013 r. nr ILPB1/415-945/13-4/AP.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozwiązanie Spółki Osobowej 1 / Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych, w których Wnioskodawca może być wspólnikiem bezpośrednio lub za pośrednictwem innych spółek osobowych bez przeprowadzania procedury likwidacji oraz wydanie majątku in natura na rzecz wspólników nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W związku z tym, że spółki osobowe traktowane są w prawie polskim jako spółki transparentne podatkowo, przychody powinny być alokowane na poszczególnych wspólników proporcjonalnie do ich udziału w spółce.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Jednocześnie - zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT - do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Jak wynika z powyższych przepisów, wartość innych niż środki pieniężne składników majątku (takich jak np. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, ogół praw i obowiązków w spółce jawnej) otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną nie stanowi dla wspólnika przychodu do opodatkowania.

Zgodnie z ww. przepisami wartość innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną będzie stanowić przychód dla wspólnika dopiero w momencie ich ewentualnego odpłatnego zbycia (lub nie będzie stanowić przychodu przy założeniu, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie sześciu lat od likwidacji spółki niebędącej osobą prawną oraz nie zostanie dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej).

Jak wynika z powyższego, przepisy ustawy o PIT wprost regulują jedynie skutki likwidacji spółki osobowej. W celu określenia skutków podatkowych rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia procedury likwidacji na gruncie ustawy o PIT, w pierwszej kolejności należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h.").

Na podstawie art. 58 pkt 2 k.s.h., jedną z przyczyn rozwiązania spółki może stanowić jednomyślna uchwała wszystkich wspólników.

Zgodnie z art. 67 § 1 k.s.h., w przypadkach określonych w art. 58 k.s.h. należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Mając na uwadze powołane wyżej regulacje, należy stwierdzić, iż w myśl przepisów k.s.h., spółka może zostać rozwiązana również bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego poprzez dokonanie stosownych ustaleń pomiędzy wspólnikami. Przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego nie jest więc obligatoryjne w przypadku rozwiązania spółki osobowej.

W związku z tym, że wspólnicy mogą ustalić inne zakończenie bytu danej spółki, niż poprzez postępowanie likwidacyjne, ta inna forma zakończenia bytu powinna się odbyć poprzez porozumienie "co do podziału majątku, sposobu zaspokojenia i zabezpieczenia majątku, zasad odpowiedzialności za część zobowiązań, w końcu może to być ustalenie metody podziału majątku w naturze (in natura) poprzez odpowiedni podział składników majątkowych między wspólników bez konieczności spieniężenia majątku spółki, część in natura, część spieniężona" (A. Kidyba, Komentarz do art. 67 Kodeksu spółek handlowych, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 00.94.1037), publ. LEX).

W ocenie Wnioskodawcy, różnice proceduralne pomiędzy rozwiązaniem spółki osobowej bez likwidacji a likwidacją spółki osobowej nie powinny mieć wpływu na konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o PIT. Zarówno bowiem likwidacja spółki osobowej, jak również jej rozwiązanie, mają ten sam skutek w postaci zakończenia działalności spółki. Potwierdzeniem stanowiska Wnioskodawcy jest m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 czerwca 2012 r. (nr IPTPB1/415-233/12-4/MD), jak również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2012 r. (nr ILPB1/415-826/12-2/AG).

Zgodnie z ww. przepisami wartość innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną będzie stanowić przychód dla wspólnika dopiero w momencie ich ewentualnego odpłatnego zbycia (lub nie będzie stanowić przychodu przy założeniu, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie sześciu lat od likwidacji spółki niebędącej osobą prawną oraz nie zostanie dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej).

W konsekwencji, rozwiązanie Spółki Osobowej 1 / Spółki Osobowej, jak również innych spółek jawnych lub komandytowych, w których Wnioskodawca może być w przyszłości wspólnikiem bezpośrednio lub za pośrednictwem innych spółek osobowych, bez przeprowadzania procedury likwidacji i wydanie majątku in natura będzie neutralne dla Wnioskodawcy z punktu widzenia ustawy o PIT, tj. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

* nieprawidłowe - w części dotyczącej:

* otrzymania ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek,

* prawidłowe - w części dotyczącej:

* otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1 i Spółki Osobowej,

* otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa to #8722; spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Jak podaje przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W związku z tym, wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki osobowej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat przypadających na wspólnika.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Natomiast przepis art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ww. ustawy stanowi, że do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Tut. Organ zauważa, że możliwość likwidacji i rozwiązania spółki osobowej przewiduje ustawa - Kodeks spółek handlowych, w której pośród powodów zakończenia działalności spółki wskazuje się m.in. jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników lub przyczyny przewidziane w umowie spółki. W przypadku zaistnienia powyższych okoliczności należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Zarówno postępowanie likwidacyjne spółki, jak i inny sposób zakończenia jej działalności, polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki. Likwidacja rozumiana jest więc jako postępowanie, które ma doprowadzić do rozwiązania spółki. W wyniku likwidacji / rozwiązania spółka osobowa przestaje istnieć. Powoduje to konieczność zwrotu wspólnikom wkładów oraz spieniężenia majątku spółki albo podziału tego majątku w naturze pomiędzy wspólników.

W związku z tym należy uznać, że zarówno likwidacja, jak i rozwiązanie spółki osobowej, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywołują te same konsekwencje podatkowe.

Jak wynika z ratio legis przepisów art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy, mają one zastosowanie tylko do składników majątku otrzymanych w związku z rozwiązaniem spółki osobowej, których odpłatne zbycie spowodowałoby w tej spółce powstanie przychodu zaliczanego do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem z tytułu rozwiązania spółki osobowej został otrzymany składnik majątku, który w przypadku zbycia przez tę spółkę nie powodowałby powstania przychodu z działalności gospodarczej, wówczas przepisów tych nie stosuje się.

Dopełnieniem powyższego jest przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z uwagi na powyższe przepisy należy stwierdzić, że tylko w przypadku, gdy został otrzymany inny niż środki pieniężne składnik majątku z tytułu rozwiązania spółki osobowej, który w przypadku zbycia przez tę spółkę powodowałby powstanie przychodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu w trakcie jej działalności, wówczas stosuje się przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy. Oznacza to, że tylko w takiej sytuacji nie powstaje przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na treść ww. przepisów. Natomiast jeżeli odpłatne zbycie przez spółkę osobową składników majątku otrzymanych w związku z jej rozwiązaniem spowodowałoby w tej spółce powstanie przychodu zaliczanego do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów, wówczas nie można uznać, że nie powstaje przychód podatkowy z uwagi na treść art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą w Polsce ("Spółka"). Planowane jest założenie spółki osobowej ("Spółka Osobowa") oraz spółki osobowej 1 ("Spółka Osobowa 1"), gdzie Spółka stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej 1, natomiast Spółka Osobowa 1 stanie się wspólnikiem Spółki Osobowej. Nie jest wykluczone, że Wnioskodawca będzie wspólnikiem również w innych spółkach jawnych / komandytowych. W przyszłości nie jest wykluczone zakończenie działalności Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej lub innych spółek jawnych / komandytowych, w których Wnioskodawca będzie wspólnikiem (bezpośrednio bądź za pośrednictwem innych spółek osobowych) w drodze ich rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych Wnioskodawca może otrzymać środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz ogół praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, jak również udziały, akcje, obligacje i inne papiery wartościowe. Jak wskazał Zainteresowany, Spółka ma formę prawną spółki komandytowej, natomiast Spółka Osobowa 1 oraz Spółka Osobowa będą mieć formę prawną spółki jawnej bądź spółki komandytowej. Ponadto przy zawieraniu umów Spółki Osobowej 1 oraz Spółki Osobowej wskazane będzie, że przedmiot działalności ww. spółek będzie obejmował również działalność w zakresie obrotu udziałami i papierami wartościowymi. Natomiast w przypadku innych spółek jawnych i komandytowych, postanowienia umów tych spółek, zależnie od przypadku, mogą zawierać postanowienia w zakresie objęcia przedmiotem działalności obrotu papierami wartościowymi i udziałami albo takich postanowień nie zawierać. W związku z tym Zainteresowany powziął wątpliwość dotyczącą skutków podatkowych otrzymania innych składników majątkowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych.

Przenosząc powoływane uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku opis zdarzenia przyszłego, należy wskazać, że w sytuacji otrzymania przez Wnioskodawcę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych, po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód podatkowy, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód podatkowy po stronie Wnioskodawcy #61485; z uwagi na treść art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b powoływanej ustawy #61485; nie powstanie również w sytuacji otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1 i Spółki Osobowej, ponieważ obrót udziałami i papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej ww. spółek. Oznacza to, że ewentualna sprzedaż udziałów i papierów wartościowych skutkowałaby powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe dotyczy również otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek. W tym przypadku przychód po stronie Wnioskodawcy również nie powstanie z uwagi na dyspozycję zawartą w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b cyt. ustawy.

Natomiast w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych oraz w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek, tut. Organ zauważa, co następuje.

Przyznanie wspólnikowi na wyłączną własność ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, a także udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w związku z rozwiązaniem spółki osobowej i podziałem jej majątku między wspólników w świetle wcześniej zanalizowanych regulacji prawnych nie rodzi skutków podatkowych na dzień ich przekazania. Przychód (dochód) powstanie w momencie ich odpłatnego zbycia. Wprawdzie w wyniku rozwiązania spółki w opisanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do zmiany właściciela ww. składników majątku, jednakże Wnioskodawca, jako były wspólnik spółki osobowej, otrzyma - stosownie do zapisów umowy lub dokonanego podziału - określoną ilość ww. aktywów, która przysługuje Zainteresowanemu z tytułu udziału w spółce osobowej. Natomiast przekazanie Wnioskodawcy własność ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, a także udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych z majątku spółki do majątku osobistego nie powoduje powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy. Poprzez tę czynność Zainteresowany nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego. Nastąpi wyłącznie przesunięcie prawa własności. Tym samym na moment przekazania ww. aktywów w wyniku rozwiązania spółki osobowej u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania spółki osobowej ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych, a także udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej rozwiązywanych spółek osobowych, należy zastrzec, że powołane przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią podstawy do wyłączenia z przedmiotu opodatkowania czynności przyznania wspólnikowi na własność ww. aktywów w związku z rozwiązaniem spółki i podziałem jej majątku między wspólników, ponieważ ich odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej.

Tut. Organ zauważa, że ewentualne odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych skutkowałoby powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z praw majątkowych.

W myśl powołanego art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Natomiast zgodnie z treścią art. 18 powoływanej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ponadto ewentualne odpłatne zbycie udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej spółek jawnych / komandytowych, skutkowałoby powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy wyrażonym w uzasadnieniu własnego stanowiska, gdzie Wnioskodawca, powołując treść art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b oraz ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał, że w przypadku

otrzymania ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych oraz w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek, po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, że w takiej sytuacji po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże otrzymanie ww. składników majątkowych będzie dla Wnioskodawcy czynnością neutralną podatkowo z innych przyczyn niż wskazane przez Zainteresowanego. Należy bowiem zauważyć, że ewentualne odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7w. zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z praw majątkowych, natomiast odpłatne zbycie udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej rozwiązywanych spółek jawnych / komandytowych, skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7w. zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, tj. przychodu z kapitałów pieniężnych, i w odniesieniu do tych składników majątkowych - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - nie znajdą zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b oraz ust. 3 pkt 12 lit. b ww. ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne, należy wskazać, że w sytuacji otrzymania przez Wnioskodawcę:

* środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1 i Spółki Osobowej,

* udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek,

po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w tej części jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że w sytuacji otrzymania przez Zainteresowanego:

* ogółu praw i obowiązków w innych spółkach osobowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych,

* udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych w wyniku rozwiązania spółek jawnych / komandytowych w sytuacji, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej tych spółek,

po stronie Zainteresowanego również nie powstanie przychód do opodatkowania, lecz nastąpi to z innych przyczyn, niż wskazane przez Wnioskodawcę.

W konsekwencji, w myśl zasady, że wadliwa argumentacja prawna Wnioskodawcy, przy prawidłowo wywiedzionym skutku prawnym, winna skutkować uznaniem stanowiska podatnika za nieprawidłowe, stanowisko Wnioskodawcy w tej części - z uwagi na błędną argumentację - należało uznać za nieprawidłowe.

Tut. Organ informuje, że wydając niniejszą interpretację indywidualną, dokonał oceny prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy tylko w odniesieniu do tej części zadanego pytania, która dotyczy skutków podatkowych otrzymania innych składników majątkowych w wyniku rozwiązania Spółki Osobowej 1, Spółki Osobowej, a także innych spółek jawnych / komandytowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism organów podatkowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl