ILPB1/415-943/08-2/TW - Opodatkowanie przychodu uzyskanego w wyniku podziału majątku dorobkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-943/08-2/TW Opodatkowanie przychodu uzyskanego w wyniku podziału majątku dorobkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu 18 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego w wyniku podziału majątku dorobkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego w wyniku podziału majątku dorobkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2005 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła mieszkanie. Pieniądze pochodziły z oszczędności, które posiadali jeszcze przez zawarciem związku małżeńskiego. W związku z tym, iż ich życie nie toczyło się tak jak należy, zdecydowali ustanowić rozdzielność majątkową. Została ona ustanowiona w dniu 26 stycznia 2006 r.

Mieszkanie użytkowane było wyłącznie przez męża Zainteresowanej, natomiast Ona z dzieckiem mieszkała u swoich rodziców. Nie mogąc dojść do porozumienia z mężem Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem w dniu 24 stycznia 2008 r. do sądu rejonowego o podział majątku dorobkowego (mieszkania). Wyrokiem sądu mieszkanie w całości zostało przyznane Jej mężowi, natomiast na Jej rzecz mąż miał dokonać stosownej spłaty.

Aktualnie upłynął termin spłaty, w związku z tym sprawę Zainteresowana skierowała do komornika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po otrzymaniu stosownej spłaty udziału w majątku wspólnym, zasądzonej wyrokiem sądu rejonowego z dnia 27 czerwca 2008 r., Wnioskodawczyni jest zobligowana do zapłaty podatku z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z treści art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, że przepisów ustawy nie stosuje się do "przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej (...).

W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że nie ma obowiązku uiszczać opłaty do urzędu skarbowego, gdyż nie nastąpiła sprzedaż mieszkania, a jedynie ma nastąpić spłata na Jej rzecz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez jednego z tytułu podziału majątku. Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że po otrzymaniu stosownej spłaty udziału w majątku wspólnym, Wnioskodawczyni nie będzie zobligowana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl