ILPB1/415-874/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-874/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2009 r. w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. nr IPIA/071-130/09-2/JP, IPIA/071-131/09-2/JP Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), w związku z § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1632) - przekazał wniosek Pani x według właściwości do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. Organu w dniu 17 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem serwisów www, sklepów internetowych, internetowego oprogramowania bazodanowego, a także pozycjonowaniem i hostingiem. Jako przyszły wspólnik, Wnioskodawczyni zamierza wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część tytułem wkładu niepieniężnego do handlowej spółki osobowej - spółki jawnej. Jednym ze składników przedsiębiorstwa jest prawo ze zgłoszenia znaku towarowego "XXX" w urzędzie patentowym.

Zakładając pozytywny przebieg postępowania rejestracyjnego, uzyskanie prawa ochronnego na ww. znak towarowy nastąpi za ok. 2 lata, tj. już po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Dla celów aportu dokonana zostanie wycena rynkowa przedmiotu aportu, w tym wartości prawa ze zgłoszenia znaku. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa, które będzie stanowiło przedmiot wkładu do spółki osobowej jest znacząco wyższa od wartości rynkowej aktywów netto tego przedsiębiorstwa (aktywa pomniejszone o zobowiązania). W związku z tym, w ramach rozliczenia wniesienia wkładu do spółki osobowej powstanie dodatnia wartość firmy.

W przyszłości planowane jest również przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną. W jego wyniku dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej staną się akcjonariuszami spółki akcyjnej. Mając na uwadze przewidywaną długość procesu rejestracji znaku towarowego, możliwe jest, że prawo ochronne na znak zostanie przyznane po przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną.

Spółka osobowa nabędzie w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo bądź zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym również prawo ze zgłoszenia znaku towarowego, a następnie, na mocy decyzji urzędu patentowego prawo to zostanie "przekształcone" w prawo ochronne na znak towarowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.

Czy spółka osobowa po uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy będzie mogła uznać to prawo za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej.

2.

W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy na moment jego uzyskania i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy założeniu, że wartość przedmiotu aportu (przedsiębiorstwa) jest wyższa od wartości składników majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo.

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskanie prawa ochronnego w wyniku realizacji prawa ze zgłoszenia stanowiącego element przedsiębiorstwa (bądź jego zorganizowanej części) wniesionego jako aport do spółki osobowej daje możliwość wprowadzenia prawa ochronnego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych, przy założeniu, że przedmiotowy znak będzie użytkowany w prowadzonej działalności.

Wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy stanowić będzie wartość rynkowa prawa ze zgłoszenia znaku towarowego, ustalona na moment wniesienia aportu (przy założeniu, że powstanie dodatnia wartość firmy).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 - ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), prawo ze zgłoszenia znaku towarowego w urzędzie patentowym jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Zatem w wyniku aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej, spółka ta nabędzie omawiane prawo wraz z przedsiębiorstwem. Należy jednak wskazać, iż wartość prawa ze zgłoszenia znaku towarowego w urzędzie patentowym, nie może być amortyzowana bezpośrednio po wniesieniu (jako składnika przedmiotu aportu - przedsiębiorstwa) do spółki osobowej. Wynika to z faktu, iż prawo ze zgłoszenia znaku towarowego nie jest prawem podmiotowym. Prawo to powstaje bowiem dopiero z momentem nadania przez urząd patentowy prawa ochronnego na znak towarowy. Z powyższego wynika, iż spółka, do której wnoszony jest aport będzie mogła amortyzować wartość prawa do znaku dopiero po uzyskaniu prawa ochronnego. Przedstawione stanowisko jest zgodne z utrwalonym poglądem sądów administracyjnych, wyrażonym m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 października 2007 r. - (sygn. akt l SA/RZ 599/07), wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 listopada 2007 r. - (sygn. akt l SA/RZ 645/07), wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 listopada 2007 r. - (sygn. akt l SA/RZ 619/07), a także wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 października 2007 r. - (sygn. akt ISA/BK 401/07).

W omawianym stanie faktycznym, po dokonanym aporcie prawo ze zgłoszenia znaku towarowego "przekształci się" - na mocy decyzji urzędu patentowego - w prawo ochronne (podlegające amortyzacji). W konsekwencji spółka osobowa będzie na mocy art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uprawniona do ujęcia tego prawa w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Przepis ten stanowi bowiem, iż amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa, określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Do tej kategorii praw zalicza się niewątpliwie prawo ochronne na znak towarowy. W tym celu spółka winna ustalić wartość początkową uzyskanego prawa ochronnego.

Stosownie do art. 22f ust. 1 ww. ustawy podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 22g ust. 12 cytowanej ustawy w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

W związku z faktem, iż przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, zastosowanie znajdzie art. 22g ust. 14a ww. ustawy, który stanowi, iż przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14 ww. art. 22g ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak podaje Wnioskodawczyni zważywszy, iż w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa nie jest ujęty składnik majątku wykorzystywany na potrzeby prowadzanej działalności wnoszącego aport, tj. prawo do znaku towarowego, po jego otrzymaniu w formie wkładu rzeczowego, spółka osobowa będzie miała prawo do ustalenia jego wartości początkowej, z uwzględnieniem treści art. 22g ust. 14 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 22g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy".

Jednakże jak wcześniej Wnioskodawczyni wspomniała, rozpoczęcie amortyzacji wartości prawa do znaku nie jest możliwe do momentu uzyskania prawa ochronnego, bowiem do tego momentu omawiane prawo nie jest prawem podmiotowym i nie może zostać ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dlatego zdaniem Wnioskodawczyni wartość początkową prawa ochronnego wprowadzanego do ewidencji spółki, należy ustalić w wysokości odpowiadającej wartości prawa ze zgłoszenia ustalonej na moment aportu, która stanowi cenę nabycia tego prawa.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy - wprowadzanego do ewidencji spółki osobowej - będzie stanowiła, zgodnie z art. 22g ust. 14 ww. ustawy wartość rynkowa prawa ze zgłoszenia znaku, ustalona na moment aportu.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż powyższe stanowisko zajął w analogicznej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2008 r., nr IPPB1/415-864/08-2/JK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Tut. Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl