ILPB1/415-874/08-2/TW - Czy skoro podatnik może ustalić przychód pracownikom, to jest ustawowo zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-874/08-2/TW Czy skoro podatnik może ustalić przychód pracownikom, to jest ustawowo zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach podpisanej umowy z firmą A (...) - agencją pracy tymczasowej - korzysta z usług - pracy pracowników agencji w siedzibie Wnioskodawcy. Osoby wykonujące prace są zatrudnione przez firmę A (...).

Za wykonaną pracę firma A (...) wystawia na koniec każdego miesiąca zbiorczą fakturę za przepracowane godziny swoich pracowników na podstawie zestawień czasu pracy roboczogodzin sporządzanych przez Wnioskodawcę.

W ramach umowy z firmą A (...), Wnioskodawca organizuje dowóz pracowników firmy A (...) do swojej siedziby w celu wykonania określonej pracy, opłaca przewoźnika, koordynuje trasy przewozu, ilości osób, w oparciu o informacje uzyskane z firmy A (...). Za dowóz pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby Wnioskodawcy nie są pobierane należności od dowożonych pracowników oraz od firmy A (...).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany ustalić przychód dla pracowników firmy A (...) z tytułu nieodpłatnego dowozu ich z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w siedzibie swojego zakładu...

2.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia pracownikom firmy A (...) formularza PIT-8C "Informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych".

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka jawna zobowiązana jest do ustalenia przychodu pracownikom firmy A (...) z tytułu nieodpłatnego dowozu ich do pracy.

Wnioskodawca może ustalić przychód konkretnej osoby na podstawie zestawień przepracowanych roboczo-godzin przekazywanych firmie A (...) oraz otrzymanej faktury z firmy transportowej za dowóz tych osób do pracy.

Zainteresowany uważa, że skoro organizuje i płaci firmie transportowej za dowóz pracowników firmy A (...) i może ustalić przychód tym pracownikom, to jest ustawowo zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powołany powyżej art. 21 ustawy zawiera zamknięty katalog zwolnień przedmiotowych, enumeratywnie wymieniając rodzaje dochodów, których uzyskanie nie rodzi obowiązków podatkowych.

Powyższy katalog nie zawiera zwolnień w przypadku wydatków poniesionych na nieodpłatne przewozy pracownicze.

Z uwagi na fakt, że wszelkiego rodzaju ulgi i zwolnienia są zawsze wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, zwolnień nie wolno rozszerzać na dochody, których w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniono.

Konsekwencją tego jest uznanie, że nieodpłatny dowóz pracowników firmy A (...) przez Zainteresowanego do swojej siedziby stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł.

Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy przychodem są "inne źródła", za które w myśl art. 20 ust. 1 tej ustawy uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Katalog przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym, o czym przesądza użycie przez ustawodawcę sformułowania "w szczególności". Wyliczenie zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zatem jedynie wyliczeniem przykładowym. Tym samym zakres art. 20 ust. 1 ww. ustawy obejmuje także wydatki na nieodpłatne przewozy pracownicze.

Wobec powyższego kwota przeznaczona na sfinansowanie przez Zainteresowanego nieodpłatnych przejazdów, stanowi dla pracowników firmy A (...) przychód z innych źródeł.

W świetle zapisu art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca organizuje i płaci firmie transportowej za dowóz pracowników firmy A (...) do swojej siedziby.

Zatem stwierdzić należy, że Zainteresowany jest zobowiązany do sporządzenia i przekazania podatnikowi, oraz właściwemu organowi podatkowemu informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu, w terminie i na zasadach określonych w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl