ILPB1/415-858/08-8/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-858/08-8/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani reprezentowanej przez Radcę Prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008 r. (data wpływu 21 października 2008 r.), uzupełnionym w dniach 23 grudnia 2008 r. i 23 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej.

W dniu 23 grudnia 2008 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o podobnej treści. W związku z tym pismem z dnia 7 stycznia 2009 r. nr ILPB1/415-858/08-2/IM, ILPB1/415-9/09-2/IM wezwano Wnioskodawczynię do wyjaśnienia, czy wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem do wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r., czy stanowi odrębny wniosek indywidualny.

W odpowiedzi wskazano, że wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wraz ze swoim bratem otrzyma w drodze darowizny od rodziców całe przedsiębiorstwo X ("Przedsiębiorstwo). Wraz z Przedsiębiorstwem na Wnioskodawczynię i jej brata zostaną przeniesione zobowiązania związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa.

W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonej działalności Wnioskodawczyni zamierza wspólnie ze swoim bratem wnieść Przedsiębiorstwo do spółki komandytowej ("SPK). Wraz z Przedsiębiorstwem na SPK zostaną przeniesione zobowiązania związane z jego prowadzeniem. Wartość wkładu zostanie określona w umowie SPK na poziomie wartości rynkowej Przedsiębiorstwa.

Następnie SPK zamierza utworzyć samodzielnie lub z innymi podmiotami spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ("SP. Z O.O. "), do której wniesie aportem Przedsiębiorstwo oraz związane z nim zobowiązania w zamian za udziały w SP. Z. O.O. o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa z dnia wniesienia.

W dalszej kolejności SPK sprzeda swoje udziały w SP. Z. O.O. podmiotowi trzeciemu lub innemu udziałowcowi SP. Z. O.O. po cenie rynkowej z dnia zbycia.

Alternatywnie SPK sprzeda Przedsiębiorstwo po cenie rynkowej wyżej wymienionej SP. Z. O.O. lub inwestorowi zewnętrznemu.

W przyszłości Wnioskodawczyni planuje zmniejszyć wartość swojego wkładu w SPK i uzyskać częściowy jego zwrot.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie wartości początkowej.

Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawczyni, że w księgach SPK wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym know-how, wchodzących w skład Przedsiębiorstwa stanowi wartość początkowa określona w księgach Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni, stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 4, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Jednakże, zgodnie z art. 22g ust. 12 w związku z ust. 14a ww. ustawy, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego stosuje się odpowiednio zasady określone w przepisie ust. 12. Zgodnie z tymi zasadami wartość tę ustala się w wysokości wartości księgowej określonej w księgach podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego.

Powołane przepisy są zdaniem Wnioskodawczyni przepisami szczególnych w stosunku do art. 22g ust. 1 pkt 4. Dlatego też zgodnie z nimi, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinno ustalać się w wysokości wartości początkowej określonej w księgach podmiotu wnoszącego. Oznacza to, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w tym know-how, powinny być ujęte w księgach SPK po wartości wynikającej z ksiąg Wnioskodawczyni, czyli wartości rynkowej z momentu darowizny pomniejszonej o ewentualne odpisy amortyzacyjne.

Dopuszczalna wydaje się również interpretacja, że art. 22g ust. 1 pkt 4 jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku przyjęcia takiego stanowiska środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w tym know-how, należałoby ująć w księgach SPK po wartości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Powyższą zasadę - w myśl art. 22g ust. 14a ww. ustawy - stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.

Przepis art. 22g ust. 12 - zgodnie z treścią art. 22g ust. 22 - ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku podzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego.

Powyższe oznacza, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w tym know-how, należy ująć w dokumentacji podatkowej spółki komandytowej w wartości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki komandytowej.

Jednakże literalne brzmienie tego przepisu nie wskazuje na możliwość ujęcia w dokumentacji podatkowej spółki komandytowej wnoszonych aportem składników przedsiębiorstwa, stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w wartościach pomniejszonych o ewentualne odpisu amortyzacyjne.

Należy przy tym zaznaczyć, że unormowania określone w art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą w przedmiotowej sprawie zastosowania. Odnoszą się one bowiem do przypadków, gdy przedmiotem aportu są poszczególne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W przypadku, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, zastosowanie znajdzie przepis art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy ustalić w spółce komandytowej w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni, bez pomniejszania jej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* ustalenia wartości początkowej nabytych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-5/IM,

* wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-6/IM,

* wartości wkładu określonego w umowie spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB1/415-858/08-7/IM,

* wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki z o.o. został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-9/IM,

* kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-10/IM,

* kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży Przedsiębiorstwa przez spółkę komandytową został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-11/IM,

* zwrotu wkładu w spółce komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-858/08-12/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl