ILPB1/415-857/10-4/TW - Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze stosunku najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-857/10-4/TW Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze stosunku najmu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 4 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 24 września 2010 r., znak ILPB1/415-857/10-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 września 2010 r., a w dniu 4 października 2010 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 1 października 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Podatnik wraz z małżonką jest współwłaścicielem na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej domu mieszkalnego. W związku z faktem, iż dom jest duży, możliwe jest wyodrębnienie w nim części, które można przeznaczyć pod wynajem na cele biurowe podmiotom gospodarczym.

Podatnik wraz z małżonką podjął decyzję o zamiarze wynajmowania części powierzchni tego budynku, w związku z czym oboje małżonkowie złożyli naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie na podstawie art. 9 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930), iż będą uzyskiwali przychody z wynajmu, i że każde z nich wybiera opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, gdzie stawka wynosi zgodnie z ustawą 8,5%. Jedno z pomieszczeń w opisanym domu już zostało wynajęte obcemu podmiotowi gospodarczemu. Jest to zaistniały stan faktyczny.

Podatnik utrzymuje się z działalności gospodarczej w zakresie projektowania architektoniczno-budowlanego, którą prowadzi w formie spółki cywilnej. W związku z faktem, że podatnik wraz z małżonką zamierza wynajmować kolejną powierzchnię podmiotom gospodarczym, a spółka cywilna, w której podatnik uczestniczy, potrzebuje odpowiedniej powierzchni do prowadzenia swojej działalności, pojawiła się koncepcja, iż podatnik wraz z małżonką wynajmą odpowiednią powierzchnię tej spółce cywilnej. Dodać należy, iż oboje wspólnicy spółki opodatkowani są na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), to jest stawką liniową 19%. Zatem w razie zawarcia umowy najmu spółka cywilna mieć będzie koszty z tytułu płaconego czynszu najmu, a w kosztach tych partycypować będą po połowie oboje wspólnicy tej spółki, w tym podatnik. Koszty te zatem rzutować będą na podstawy opodatkowania każdego ze wspólników podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg stawki liniowej 19%. Jednocześnie jednak podatnik, jako współwłaściciel przedmiotu najmu, uzyskiwał będzie przychód z tytułu czynszu najmu w wysokości połowy czynszu płaconego przez spółkę cywilną, i przychód ten opodatkowany będzie - zgodnie ze złożonym zgłoszeniem - wg ryczałtowej stawki 8,5%. Jest to zdarzenie przyszłe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w przedmiocie zdarzenia przyszłego.

Czy w sytuacji opisanej jako zdarzenie przyszłe podatnik może opodatkować swoje przychody z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 1 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930), będąc jednocześnie opodatkowanym z działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19% na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, stan przedstawiony jako zdarzenie przyszłe jest w pełni zgodny z prawem, i może opodatkować przychody z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym podatnik uważa, że w sytuacji opisanej jako zdarzenie przyszłe zastosowanie w stosunku do jego przychodów z najmu będą miały przepisy art. 1 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930). Podatnik stoi na tym stanowisku, ponieważ jego zdaniem nie ma przepisu, który w takim stanie zabraniałby skorzystania mu - jako współwłaścicielowi nieruchomości - z opodatkowania przychodu z najmu ryczałtem, nawet w sytuacji, gdy najemcą będzie spółka cywilna, w której podatnik uczestniczy, a jej wspólnicy opodatkowani są podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej stawką liniową 19% na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 9a ust. 6 ww. ustawy dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają zastrzeżenia, które powodowałoby, że opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie może podlegać przychód osiągnięty z najmu lub dzierżawy na rzecz podmiotu gospodarczego, którego osoba wynajmująca jest wspólnikiem bądź udziałowcem.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca wraz ze współmałżonką jest właścicielem nieruchomości (domu mieszkalnego), którą małżonkowie zamierzają wynająć w ramach najmu prywatnego. Wnioskodawca jest również wspólnikiem spółki cywilnej, której będzie wynajmować przedmiotową nieruchomość. Ponadto Zainteresowany informuje, że złożył wraz z żoną oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z prywatnego najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji opisanej jako zdarzenie przyszłe przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu najmu prywatnego przedmiotowej nieruchomości mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl