ILPB1/415-841/09-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-841/09-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 24 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej wniesionego do spółki przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej wniesionego do spółki przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 13 sierpnia 2009 r. znak ILPB1/415-841/09-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 sierpnia 2009 r., a w dniu 24 sierpnia 2009 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - osoba fizyczna - prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, której przedmiotem jest sprzedaż, konserwacja i naprawa urządzeń klimatyzacyjnych. Zainteresowany posiada przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą rzeczowe składniki majątkowe jak i niemajątkowe w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

Wnioskodawca prowadzi pełne księgi rachunkowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną Wnioskodawca zamierza pozyskać środki finansowe na dalszy rozwój przedsiębiorstwa poprzez utworzenie z drugą osobą fizyczną spółki cywilnej, do której Zainteresowany wniesie w formie wkładu swoje przedsiębiorstwo natomiast drugi wspólnik wniesie wkład pieniężny. Wartość przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostanie ustalona w oparciu o księgi rachunkowe oraz wycen rzeczoznawców.

Wszystkie składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z uwagi na dużą wartość realizowanych obecnie przez Zainteresowanego kontraktów, wartość rynkowa przedsiębiorstwa wnoszonego w formie wkładu do spółki cywilnej znacznie przewyższy sumę wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Po utworzeniu spółki cywilnej Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem planuje znaleźć inwestora strategicznego, który w zamian za część przedsiębiorstwa wniósłby do niego znaczący kapitał oraz know-how. W związku z tym Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem rozważają przekształcenie w przyszłości spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz sprzedaż części udziałów inwestorowi strategicznemu. W związku z przekształceniem cały majątek spółki cywilnej będzie składać się na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie wartości początkowej wniesionego do spółki przedsiębiorstwa.

Czy w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki cywilnej powstanie w spółce cywilnej dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem przez Niego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki cywilnej powstanie w spółce cywilnej dodatnia wartość firmy. Stosownie do art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa ustalona zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa z dnia wniesienia do spółki.

W przedstawionym stanie faktycznym, wartość rynkowa przedsiębiorstwa Wnioskodawcy ustalona w oparciu o księgi rachunkowe oraz wyceny rzeczoznawców będzie wyższa od sumy wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W ocenie Zainteresowanego powstanie dodatnia wartość firmy, która jako wartość niematerialna i prawna powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych oraz w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej.

Zgodnie z zasadą kontynuacji amortyzacji, o której mowa w art. 22g ust. 14a ww. ustawy, spółka cywilna będzie zobowiązana kontynuować dla celów podatkowych dotychczasowe zasady amortyzacji, gdyż wszystkie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład przedsiębiorstwa zostały wcześniej wprowadzone do ewidencji prowadzonej przez Wnioskodawcę. Dodatnia wartość firmy ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej nie będzie amortyzowana podatkowo, gdyż nie powstała w sposób określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Natomiast w myśl art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

We wniosku podano, że przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej ma zostać przedsiębiorstwo osoby fizycznej w rozumieniu art. 55 1 ustawy - Kodeks cywilny. Środki trwałe wchodzące w skład mającego być przedmiotem aportu przedsiębiorstwa były ujęte w ewidencji środków trwałych i dokonywano ich amortyzacji.

Zgodnie z art. 22g ust. 2 ww. ustawy, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Za cenę nabycia - w myśl art. 22g ust. 3 ww. ustawy - uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 22g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 22b ust. 2 ww. ustawy, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1.

wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:

a.

kupna,

b.

przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,

2.

koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a.

produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b.

techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c.

z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,

3.

składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami albo uprawnionymi do korzystania z tych wartości - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

- zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zatem dodatnia wartość firmy powstaje tylko wówczas, gdy przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część zostaje nabyta w drodze kupna. Taka sytuacja w przedmiotowej sprawie nie miała miejsca.

W związku z tym należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki cywilnej nie powstanie w spółce cywilnej dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. kosztów uzyskania przychodów) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 23 października 2009 r. nr ILPB1/415-841/09-5/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl