ILPB1/415-827/08-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-827/08-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 9 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaty udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaty udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem sześcioosobowej spółki jawnej. Spółka prowadzi księgi handlowe, a wspólnicy rozliczają się z uzyskanych dochodów 19% podatkiem liniowym. Począwszy od zysku wypracowanego w 2001 r., spółka dokonuje corocznie zwiększeń kapitału zapasowego poprzez zatrzymywany zysk po opodatkowaniu.

W czerwcu 2008 r., działając na podstawie art. 61 Kodeksu Spółek Handlowych, Wnioskodawca złożył pisemnie do wiadomości pozostałych wspólników wypowiedzenie umowy spółki ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2008 r.

Spółka nadal będzie kontynuować działalność w pomniejszonym składzie, natomiast dla Wnioskodawcy nastąpi całkowite wygaśnięcie źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z wyjściem Wnioskodawcy ze spółki, zostanie dokonane rozliczenie uwzględniające art. 65 Kodeksu Spółek Handlowych. Rozliczenie obejmować będzie:

* zwrot wniesionego do spółki osobowej wkładu pieniężnego,

* wypłatę w pieniądzu tej części wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, stanowiąca kapitał zapasowy tworzony z zatrzymanego zysku po opodatkowaniu, jaka odpowiada stosunkowi, w jakim Wnioskodawca jako wspólnik uczestniczył w zyskach spółki,

* wypłata w pieniądzu nie stanowiąca spłaty udziału w majątku spółki, będąca ekwiwalentem bądź rekompensatą.

Wypłata w pieniądzu wynikająca z rozliczenia dokonywana będzie w ratach, co podyktowane jest dbałością o zachowanie zdolności płatniczej spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym ta część wypłat, stanowiąca nadwyżkę ponad wniesiony do spółki wkład.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość wypłaty stanowiąca zwrot równowartości wniesionego do spółki osobowej wkładu jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca podał, że wartość wypłaty kwoty stanowiącej część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników dokonywana jest z majątku spółki, który powstał w trakcie prowadzenia przez nią działalności, w wyniku zatrzymania przez wspólników dochodu (zysku) poprzez dokonywane odpisy z zysku na kapitał zapasowy spółki.

Wnioskodawca uważa, że w tym przypadku nie uzyskuje przysporzenia majątkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zatrzymany w spółce zysk, poprzez odpis na kapitał zapasowy w trakcie trwania spółki został już raz opodatkowany. Płacąc podatek dochodowy od uzyskanej wypłaty w rzeczywistości Wnioskodawca opodatkowałby ją po raz drugi.

Wartość wypłaty nie stanowiąca spłaty udziału w majątku spółki będzie skutkować powstaniem u Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany w ten sposób przychód, zdaniem Wnioskodawcy, będzie dla Niego przychodem ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, opodatkowana 19% podatkiem liniowym.

Ponieważ wypłatę wynikającą z rozliczenia Wnioskodawca będzie otrzymywał w ratach, przychodem do opodatkowania będzie każdorazowo kwota raty otrzymana w danym momencie.

Ponadto przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy (podatek liniowy 19%) nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 powołanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 65 § 1 - 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94. poz. 1037 z późn. zm.), wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym.

Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Udział wypłacany wspólnikowi powinien uwzględniać wniesione do spółki wkłady, a także procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 cyt. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej.

W konsekwencji wkład zwrócony wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej, jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy - tylko do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

W świetle powyższego nadwyżka ponad wartość wniesionego wkładu stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści tego przepisu źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c).

Zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy.

Bez znaczenia w tym zakresie jest, że przyrost majątku spółki sukcesywnie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, należy uznać, iż zwrot wniesionych wkładów i rzeczy do spółki jawnej przez występującego wspólnika jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 powołanej ustawy, tylko do wysokości wniesionego do tej spółki wkładu. Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jako dochód z praw majątkowych - podlegać będzie różnica pomiędzy wartością wypłat otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki, a wartością wniesionego do niej wkładu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl