ILPB1/415-807/09-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-807/09-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą indywidualnie i w spółce cywilnej. Podatek dochodowy z indywidualnej działalności Zainteresowany rozlicza na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego i jest czynnym podatnikiem VAT. W spółce cywilnej formę opodatkowania Wnioskodawcy i wspólnika stanowi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Spółka jest także czynnym podatnikiem VAT. W dniu 4 grudnia 2007 r. na podstawie aktu notarialnego Zainteresowany wraz ze wspólnikiem nabyli na prawach współwłasności łącznej niezabudowaną działkę rolną o powierzchni 3,47ha z zamiarem wybudowania na niej hotelu, parkingu i infrastruktury towarzyszącej. Zakup działki rolnej nie był obciążony podatkiem VAT. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, przedmiotowe grunty figurowały i nadal figurują jako grunty orne oznaczone RIVb, RV, R VI.

Nieruchomość ta została w 2007 r. wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej. Po wprowadzeniu jej do ewidencji środków trwałych Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem wystąpili o warunki zabudowy na hotel, parking i infrastrukturę towarzyszącą i otrzymali decyzję wójta gminy o warunkach zabudowy.

Równocześnie wystąpili do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o pozwolenie na zjazd. Przyznano tylko prawoskręt.

Wnioskodawca podaje, że brak możliwości wjazdu z obydwu stron czyni planowaną inwestycję nieopłacalną z punktu widzenia koniecznych nakładów i ich zwrotu w przyszłości. Dlatego też, postanowiono sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 10%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Zasady opodatkowania przychodów uzyskanych przez podatników objętych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkiem trwałym, reguluje art. 12 ust. 10 ww. ustawy.

W myśl tego przepisu w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1.

środkami trwałymi,

2.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1 500 zł,

3.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki cywilnej, w której dochody wspólników opodatkowane są na zasadach ryczałtu. Wspólnicy w ramach spółki cywilnej nabyli niezabudowaną działkę rolną, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, jednak ze względu na nieopłacalność inwestycji planowana jest jej sprzedaż.

Mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa należy uznać, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki, zakupionej w ramach spółki cywilnej, podlega opodatkowaniu 10% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w dniu 18 września 2009 r. wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr LPP1/443-879/09-2/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl