ILPB1/415-780/13-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-780/13-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki jawnej przez wspólnika części składników majątkowych bądź przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki jawnej przez wspólnika części składników majątkowych bądź przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Obecnie spółka posiada dwóch wspólników, każdy z nich wniósł wkład o wartości 5.000 zł. Spółka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Do spółki jawnej ma dołączyć ojciec Wnioskodawcy. Ojciec Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (...) (dalej: B.). Przedsiębiorstwo jest producentem mebli dla sklepów odzieżowych, obuwniczych, ze sprzętem elektronicznym i innych. Przedsiębiorstwo B. ma zostać wniesione przez ojca aportem do spółki jawnej. Przedmiotem aportu będzie albo część składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością, albo przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (w kwestii tej został złożony osobny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, lecz rozstrzygnięcie w tej sprawie nie ma istotnego znaczenia z punktu widzenia niniejszego zapytania). Spółka jawna będzie kontynuowała prowadzoną obecnie przez B. działalność gospodarczą.

Wartość przedsiębiorstwa B. będzie wielokrotnie przewyższała wartość ogółu praw i obowiązków (wkładów) posiadanych obecnie przez dotychczasowych wspólników spółki jawnej, natomiast udział w zyskach spółki będzie ustalony nieproporcjonalnie w stosunku do wniesionych wkładów (np. każdy wspólnik będzie miał prawo do 1/3 udziału w zysku).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki jawnej części składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością, bądź przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego przez jednego wspólnika, powstanie dla Wnioskodawcy będącego również wspólnikiem tej spółki zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka jawna jest spółką osobową. Wniesienie do niej wkładu niepieniężnego (aportu) powoduje uzyskanie przez wspólników praw i obowiązków uczestnictwa w spółce. Taka operacja powoduje przekształcenie określonych składników w majątek spółki.

W świetle przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w części dotyczącej spółek osobowych, rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu, a także nabyte lub uzyskane dla spółki w inny sposób w czasie jej istnienia, są majątkiem spółki. Majątek spółki przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników. Wspólnik ma w nim tylko udział, i to nieoznaczony żadnym ułamkiem. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną.

Zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że wniesienie składników majątku przedsiębiorstwa przez wspólnika tytułem wkładu do spółki jawnej nie spowoduje przysporzenia po stronie dotychczasowych wspólników spółki osobowej, co za tym idzie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy.

Wnioskodawca uważa, że brak jest przepisu, który opodatkowałby ww. zdarzenia, tj. wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Żaden przepis art. 14 ustawy p.d.o.f., który wymienia różne kategorie przychodów, ani żaden inny przepis ustawy p.d.o.f. nie stanowi, że wniesienie aportem majątku do spółki osobowej stanowi przychód dla pozostałych wspólników tej spółki.

Zatem należy uznać, że wniesienie przez wspólnika składników majątku przedsiębiorstwa, bądź całego przedsiębiorstwa w zamian za udział w zyskach spółki jawnej, nie skutkuje powstaniem u Wnioskodawcy przychodu.

Takie stanowisko potwierdza między innymi interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z dnia 29 lutego 2008 r. sygnatura ILPB1/415-249/07-5/GM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Spółka jawna, zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) jest spółką osobową.

W myśl art. 3 ustawy - Kodeks spółek handlowych, przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 48 § 2 ww. Kodeksu, wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

W myśl art. 51 cytowanego Kodeksu, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ma zatem zdolność do czynności prawnej, ale nie posiada osobowości prawnej.

Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Ustawodawca, regulując w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady opodatkowania wspólników spółek osobowych, nie odniósł się bezpośrednio do skutków podatkowych dla wspólników w przypadku wniesienia wkładów do spółki przez jednego z nich.

Wyżej wymieniona ustawa nie zawiera żadnych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku z wniesieniem wkładów do spółki przez jednego ze wspólników po stronie pozostałych wspólników powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dodać należy, iż wartość wniesionego przez inne podmioty wkładu nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników, gdyż wynika to z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki jawnej. Warunkiem powstania takiej spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładów, którymi mogą być np. pieniądze bądź aporty w formie niepieniężnej.

Zatem należy uznać, że wniesienie aportem przez wspólnika części składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością bądź przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem u Wnioskodawcy będącego również wspólnikiem tej spółki zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę pisma urzędowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl