ILPB1/415-745/08-7/IM - Częściowy zwrot wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-745/08-7/IM Częściowy zwrot wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez doradcę podatkowego przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.), uzupełnionym w dniu 27 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie częściowego zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie częściowego zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 14 listopada 2008 r., znak ILPB1/415-745/08-2/IM, ILPP2/443-853/08-2/MR na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 listopada 2008 r. a wniosek uzupełniono w dniu 27 listopada 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli jako kupujący przedwstępną umowę kupna dwóch nieruchomości za środki z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Nieruchomości te (po uprzednim wyodrębnieniu i pozostawieniu sobie niewielkiej działki) planują wnieść jako wkład do spółki komandytowej. Przed wniesieniem nieruchomości do spółki komandytowej Wnioskodawca wraz z małżonką zawrą przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości z nabywcą X. Po wniesieniu nieruchomości jako wkładu, spółka komandytowa dokona sprzedaży nieruchomości dla nabywcy X celem realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży, w której zostanie zawarta klauzula zezwalająca na cesję praw i obowiązków Wnioskodawcy i małżonki wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży na spółkę komandytową. Po dokonaniu sprzedaży nieruchomości nastąpi zwrot części wkładu poprzez zmianę umowy spółki komandytowej i zmniejszenie wartości wniesionego wkładu. Zmniejszenie wartości wniesionego wkładu nastąpi o wartość wniesionych uprzednio nieruchomości. Opisane wyżej rodzaje czynności mogą się w przyszłości powtarzać.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie częściowego zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

Czy częściowy zwrot wkładów wniesionych do spółki komandytowej (poprzez zmianę umowy spółki komandytowej polegającą na zmniejszeniu wartości wkładu) podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej... Czy wystąpi przychód, jeżeli częściowy zwrot wkładów zostanie dokonany ze środków otrzymanych ze sprzedaży nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nieposiadająca osobowości prawnej to zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy przychody wspólnika z udziału w takiej spółce określone na podstawie art. 8 ust. 1 są przychodem z tego źródła.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów do spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, częściowy zwrot wkładu dokonany poprzez zmniejszenie wartości wkładu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatek nie wystąpi również wówczas gdy zmniejszenie wkładu nastąpi poprzez wypłatę kwoty pieniężnej otrzymanej ze sprzedaży nieruchomości wniesionej uprzednio jako wkład do spółki komandytowej. Niezależnie bowiem w jakiej formie nastąpi częściowy zwrot wkładów przychód z tego tytułu jest wolny od podatku w związku z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierające wyłączenie opodatkowania wskazanych kategorii dochodów z zakresu objętego tą ustawą, nie odnoszą się do - za wyjątkiem art. 21 ust. 1 pkt 50 - zwrotu wkładów w spółce ani wartości wypłaconego udziału kapitałowego. Na mocy natomiast art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od opodatkowania są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W konsekwencji wkład zwrócony wspólnikowi występującemu ze spółki komandytowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy - do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej:

*

podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodów z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. Nr ILPB1/415-745/08-4/IM,

*

podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej wnoszonej nieruchomości został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. Nr ILPB1/415-745/08-5/IM,

*

podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania dochodów z tyt. sprzedaży nieruchomości został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. Nr ILPB1/415-745/08-6/IM,

*

podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji praw i obowiązków wynikających z zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl