ILPB1/415-687/11-2/AG - Skutki podatkowe wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-687/11-2/AG Skutki podatkowe wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Małżonek Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko. Dokumentacja podatkowa prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych. Działalność opodatkowana jest 19% podatkiem liniowym. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. Wnioskodawczyni aktywnie uczestniczy w prowadzeniu działalności gospodarczej, prowadzonej na imię małżonka, jako "osoba współpracująca".

Do dnia x grudnia 2010 r. działalność prowadzona była głównie w zakresie produkcji prefabrykatów budowlanych (w szczególności betonowych), ich dostawy do klientów oraz doradztwa technicznego w zakresie budownictwa, a także sprzedaży materiałów budowlanych. W znacznie mniejszym zakresie prowadzona była działalność polegająca na dzierżawie nieruchomości i ruchomości oraz działalność deweloperska.

Dnia x grudnia 2010 r. do spółki z o.o. została wniesiona zorganizowana część tego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i ustawy o CIT tj. niezbędne składniki do prowadzenia działalności w zakresie produkcji prefabrykatów budowlanych i handlu materiałami budowlanymi (w tym związane z nią należności i zobowiązania) tytułem wkładu niepieniężnego. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodziły różne składniki majątkowe (np. środki trwałe) stanowiące współwłasność łączną - na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej - Wnioskodawczyni i jej małżonka, nabyte w trakcie małżeństwa a także składniki majątkowe stanowiące majątek odrębny małżonka np. nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego.

W zamian za wkład niepieniężny udziały zostały objęte przez oboje małżonków.

Nowoutworzona spółka będzie kontynuowała działalność prowadzoną wcześniej na imię małżonka Wnioskodawczyni w zakresie produkcji prefabrykatów budowlanych i handlu materiałami budowlanymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest zwolnione z podatku dochodowego PIT, pomimo tego, że udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny, zostaną objęte przez oboje małżonków, w sytuacji gdy działalność gospodarcza była prowadzona na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest zwolnione z opodatkowania PIT pomimo tego, że udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny, zostaną objęte przez oboje małżonków w sytuacji, gdy działalność gospodarcza była prowadzona na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.

Co do zasady, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednocześnie jednak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Należy podkreślić, iż w rozumieniu przepisów k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną.

W konsekwencji, wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie spowoduje powstania - na dzień objęcia udziałów (akcji) w tej spółce - obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. współwłasności łącznych.

Wobec tego objęcie przez Wnioskodawczynię udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, które prowadzone było na imię i nazwisko jej małżonka, nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej uzyskanej przez męża Wnioskodawczyni sygn. (...) z (...) grudnia 2010 r. oraz Urząd Skarbowy w X w interpretacji indywidualnej z 12 grudnia 2006 r. (sygn. (...)).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie. Jednakże na mocy art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych prawnych.

W myśl z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodów są również kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Wkładem niepieniężnym, o którym mowa w powołanym przepisie może być np. przedsiębiorstwo.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Oznacza to, że jeżeli do spółki mającej osobowość prawną wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania.

Zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, iż przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzący działalność gospodarczą małżonek Wnioskodawczyni wniósł do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W zamian za wkład niepieniężny udziały zostały objęte przez oboje małżonków.

Reasumując, wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie rodzi skutków podatkowych po stronie Wnioskodawczyni, nie jest transakcją zbycia przedsiębiorstwa, a wartość udziałów w spółce objętych w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa także nie zostanie - w momencie ich objęcia - opodatkowana, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy nie podlega opodatkowaniu nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Bez znaczenia dla Wnioskodawczyni jest fakt, iż udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny zostały objęte przez oboje małżonków w sytuacji, gdy działalność gospodarcza była prowadzona na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto, wskazać należy, iż z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię - nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej, zaznacza się, iż wydana interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla współmałżonka Wnioskodawczyni. W niniejszej interpretacji ustosunkowano się do objęcia udziałów za wkład niepieniężny tylko w odniesieniu do Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl