ILPB1/415-679/09-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-679/09-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2009 r. (data wpływu 15 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 20 lipca 2009 r. znak ILPB1/415-679/09-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 lipca 2009 r., a w dniu 3 sierpnia 2009 r. wniosek uzupełniono.

W uzupełnieniu wniosku Pan wskazał, iż datą kiedy Sąd KRS zawiadomił Kancelarię prawną o przekształceniu, tzn. o wpisie do KRS spółki komandytowej jest x września 2008 r., a nie jak omyłkowo wskazano x września 2009 r. Wnioskodawca nie odniósł się jednak do pozostałych mylnie wskazanych dat. Mając jednak na uwadze chronologię przedstawionych zdarzeń przyjęto, iż Wnioskodawca zamierzał wskazać jako właściwy rok 2008, nie 2009.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej, która powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tą samą siedzibą.

Proces przekształcenia i związane z nim wydarzenia przebiegały w sposób następujący:

* xx lipca 2008 r. wspólnicy podjęli uchwałę w formie aktu notarialnego o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej spółka z o.o.) w spółkę komandytową,

* x sierpnia 2008 r. kancelaria prawna reprezentująca spółkę z o.o. złożyła do sądu, wydziału KRS wniosek o wpis do rejestru sądowego spółki komandytowej i wykreślenie spółki z o.o.,

* xx sierpnia 2008 r. sąd KRS wpisał do KRS spółkę komandytową, jednakże nie wykreślił z KRS spółki z o.o. (nastąpiło to dopiero x października 2008 r.),

* xx i xx sierpnia 2008 r. na rachunkach spółki z o.o. powstały odsetki w wysokości ok. 12 zł,

* x września 2008 r. sąd rejonowy KRS powiadomił kancelarię prawną o wpisie spółki komandytowej do KRS, jednakże zawiadomienie o wykreśleniu z rejestru spółki z o.o. nastąpiło dopiero w dniu x października 2008 r.,

* xx września 2008 r. Wnioskodawca złożył wniosek w urzędzie skarbowym o wyborze opodatkowania swoich dochodów w spółce komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19%,

* xx września 2008 r. spółka komandytowa zawarła umowę z bankiem na rachunek bankowy dla spółki komandytowej oraz poinformowała GUS, US, ZUS o zmianach w KRS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej, w której jest komplementariuszem, podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje Mu prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej podatkiem liniowym w wysokości 19%, ponieważ w okresie pomiędzy dniem powiadomienia spółki o postanowieniu sądu o wpisie spółki komandytowej do KRS, a dniem złożenia wniosku w urzędzie skarbowym o wyborze sposobu opodatkowania przychodów w spółce - spółka komandytowa nie uzyskała żadnych przychodów.

Odsetki powstałe natomiast pod koniec sierpnia były przychodami spółki z o.o., gdyż powstały na koncie spółki z o.o., która w tym czasie jeszcze nie została wykreślona z KRS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub,

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9 ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 552 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Natomiast w myśl art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ww. ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a.

innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

spółki kapitałowej;

2.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że xx sierpnia 2008 r. sąd KRS podjął postanowienie o wpisie do rejestru spółki komandytowej, w związku z powyższym z chwilą wpisu do rejestru zgodnie z art. 552 k.s.h. spółka przekształcana stała się spółką przekształconą. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na koniec sierpnia 2008 r. na rachunku bankowym spółki z o.o. powstał przychód w postaci odsetek w wysokości ok. 12 zł.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że spółka komandytowa uzyskała pierwszy przychód do końca sierpnia 2008 r.

Jak wynika z przedstawionych powyżej przepisów, oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania należy złożyć (...) do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Stosowne oświadczenie Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym dnia xx września 2008 r., a więc po dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do opodatkowania swoich przychodów uzyskanych z działalności spółki komandytowej, podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl