ILPB1/415-676/09-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-676/09-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2009 r. (data wpływu 15 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych (dalej łącznie i osobno zwane: Nieruchomości). Nieruchomości te zostały wprowadzone do prowadzonej przez Zainteresowanego jednoosobowej działalności gospodarczej i ujęte w odpowiedniej ewidencji środków trwałych. Część Nieruchomości jest wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej - głównie w zakresie prowadzonej działalności gastronomicznej - a pozostała część Nieruchomości jest wynajmowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z których Wnioskodawca uzyskuje dochód w postaci czynszów.

Wnioskodawca zamierza zawiązać spółkę osobową (np. komandytową), której przedmiotem działalności będzie m.in. obrót nieruchomościami i ich wynajem (dalej: SpK), w której zostanie wspólnikiem (komandytariuszem). Jako wkład do SpK zamierza wnosić indywidualnie przedmiotowe Nieruchomości. Wartość wnoszonych przeze Nieruchomości określona zostanie każdorazowo w umowie spółki/uchwale aportowej w wysokości równej ich wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Zainteresowany przewiduje, że wartość rynkowa Nieruchomości określona na dzień ich wniesienia do SpK będzie wyższa od ich ceny nabycia powiększonej o poniesione nakłady na te Nieruchomości.

SpK zamierza sprzedać część otrzymanych w ramach wkładu Nieruchomości, a pozostałe wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności (wynajmować je bądź używać w działalności gastronomicznej lub innej działalności gospodarczej).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie określenia wartości początkowej Nieruchomości.

Czy wartością początkową Nieruchomości wniesionej jako wkład niepieniężny do SpK, podlegającą amortyzacji, będzie wartość określona przez wspólników w umowie SpK/uchwale aportowej dotyczącej wniesienia do SpK danej Nieruchomości na dzień wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartością początkową Nieruchomości wniesionej jako wkład niepieniężny do SpK, podlegającą amortyzacji, będzie wartość określona przez wspólników w umowie SpK/uchwale aportowej dotyczącej wniesienia do SpK danej Nieruchomości na dzień wniesienia wkładu. Oczywiście amortyzacji podlegać będą te Nieruchomości, od których zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.f. możliwe będzie dokonywanie odpisów w ciężar kosztów podatkowych (tj. amortyzacji nie będą podlegać grunty i prawo użytkowania wieczystego).

Powyższe wynika bezpośrednio z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w którym stwierdzono, że za wartość początkową środków trwałych uważa się (w razie wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego do spółki osobowej) ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładów, wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Pogląd tej jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe, co jak podaje Wnioskodawca wynika z następujących pism:

1.

interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2009 r. wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. lBPBI/1/415-1002/08/ZK), w której stwierdzono "W związku z powyższym, wartość początkowa budynku powinna być ustalona przy uwzględnieniu wartości budynku z dnia wniesienia wkładu. Wartość ta nie może być jednak wyższa od wartości rynkowej budynku z dnia wniesienia wkładu do spółki komandytowej.",

2.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2008 r. znak IBPB3/423-245/08/SD/KAN-3279/12/07,

3.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 października 2008 r. znak IPPB3/423-1001/08-5/MK,

4.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2008 r. znak IPPB3/423-1069/08-2/MS,

5.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2008 r. znak IP-PB3/423-960/08-2/MS,

6.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 lipca 2008 r. znak IP-PB3/423-655/08-3/MB,

7.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lipca 2008 r. znak IP-PB3/423-752/08-2/MS,

8.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 czerwca 2008 r., znak IP-PB3/423-531/08-2/MS.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wartością początkową Nieruchomości wniesionej jako wkład niepieniężny do SpK, podlegającą amortyzacji, będzie wartość określona w umowie SpK/uchwale aportowej dotyczącej wniesienia do SpK danej Nieruchomości na dzień wniesienia wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa środków trwałych, której zasady ustalania zawarte są w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zatem, wartość początkową przedmiotowych Nieruchomości, wniesionych aportem do spółki komandytowej będzie stanowić w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość ustalona przez wspólników na moment wniesienia aportu, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Tut. Organ informuje, że wniosek w części dotyczącej:

* podatku dochodowego od osób fizycznych został w dniu 8 września 2009 r. rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami nr ILPB1/415-676/09-2/IM w zakresie wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej oraz nr ILPB1/415-676/09-3/IM w zakresie opodatkowania dochodów,

* podatku od towarów i usług został w dniu 8 września 2009 r. rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami nr ILPP2/443-764/09-2/AD w zakresie opodatkowania i dokumentowania wniesienia aportu, nr ILPP2/443-764/09-3/AD w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu oraz nr ILPP2/443-764/09-3/AD w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego,

* podatku od czynności cywilnoprawnych został w dniu 8 września 2009 r. rozstrzygnięty odrębną interpretacją nr ILPB2/415-624/09-2/JK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl