ILPB1/415-670/08-2/TW - Zwolnienie od podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-670/08-2/TW Zwolnienie od podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2008 r. (data wpływu 26 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 23 lutego 1999 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim spółdzielczym własnościowym prawem do dwóch miejsc postojowych w wielostanowiskowym lokalu garażowym.

W dniu 22 marca 2006 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca zawarł umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i użytkowego i przeniesienia ich na własność.

Na podstawie powyższego aktu notarialnego w dniu 25 sierpnia 2006 r. dla przedmiotowych lokali została wyodrębniona i ustanowiona księga wieczysta. Następnie w dniu 12 sierpnia 2008 r. Zainteresowany dokonał sprzedaży nieruchomości, co zostało potwierdzone aktem notarialnym.

Wnioskodawca informuje, że treść aktu notarialnego nieprecyzyjnie określa sposób nabycia przez Niego przedmiotowej nieruchomości. Notariusz użył określenia, iż lokale zostały nabyte na podstawie umowy o ustanowieniu odrębnej własności (akt notarialny z 22 marca 2006 r.), co w rzeczywistości nie odzwierciedla stanu faktycznego, gdyż lokale zostały nabyte na podstawie aktu notarialnego z dnia 23 lutego 1999 r. Akt notarialny na który powołał się notariusz dokonywał jedynie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w pełną własność.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nabytej przez Wnioskodawcę nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana przez Niego czynność sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż od chwili nabycia przedmiotowej nieruchomości, tj. od dnia 23 lutego 1999 r. minął okres 5 lat (od końca roku kalendarzowego), który pozwala zastosować powyższe zwolnienie. W powyższym przekonaniu utwierdza Zainteresowanego interpretacja Ministra Finansów w piśmie z dnia 28 września 2007 r. sygn. MB8/371/2007, w której to Ministerstwo potwierdziło, iż w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności tego lokalu, nastąpiło jedynie uzyskanie pełni uprawnień właścicielskich.

W przedmiotowej sprawie nabycie nastąpiło w dniu zakupu od poprzednika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, tj. w dniu 23 lutego 1999 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim spółdzielczym własnościowym prawem do dwóch miejsc postojowych w wielostanowiskowym lokalu garażowym Wnioskodawca nabył na podstawie aktu notarialnego w dniu 23 lutego 1999 r. Następnie w dnia 22 marca 2006 r. na podstawie aktu notarialnego Zainteresowany zawarł umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i użytkowego i przeniesieniu ich na własność. Natomiast w dniu 12 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, co zostało potwierdzone aktem notarialnym.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę sposobu użytkowania nabytego wcześniej prawa własnościowego. W związku z tym za datę nabycia lokalu, od której liczy się pięcioletni okres wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć rok 1999, tj. rok, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim spółdzielczym własnościowym prawem do dwóch miejsc postojowych w wielostanowiskowym lokalu garażowym.

Zatem przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w 2008 roku ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 1999 roku nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ zauważa, że przedmiotowa interpretacja dotyczy jedynie stanu faktycznego opisanego we wniosku, który nie musi odzwierciedlać stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, W konsekwencji, jeżeli przedstawiony we wniosku stan różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl