ILPB1/415-641/13-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-641/13-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 31 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

* w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe,

* w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach zakończenia działalności spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach likwidacji spółki jawnej oraz w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach zakończenia działalności spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni (polski rezydent podatkowy) w przyszłości zamierza zostać wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej jako Spółka). Wnioskodawczyni nie wyklucza, iż w przyszłości Spółka zostanie przekształcona w spółkę jawną, a następnie wyjście z inwestycji nastąpi poprzez likwidację spółki jawnej lub poprzez jej rozwiązanie bez przeprowadzania likwidacji, na podstawie art. 58 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych.

W wyniku likwidacji spółki jawnej lub jej rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji, Wnioskodawczyni może otrzymać środki pieniężne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, tj. w przypadku likwidacji spółki jawnej (powstałej z przekształcenia sp. z o.o.), otrzymanie przez Wnioskodawczynię majątku likwidacyjnego spółki jawnej w postaci środków pieniężnych spowoduje powstanie po stronie Zainteresowanej przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2. Czy w przypadku, gdy sposobem zakończenia działalności spółki jawnej (powstałej z przekształcenia sp. z o.o.) będzie jej rozwiązanie bez przeprowadzania likwidacji, tj. w trybie przewidzianym w art. 58 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, otrzymanie przez Wnioskodawczynię majątku likwidacyjnego spółki jawnej w postaci środków pieniężnych spowoduje powstanie po stronie Zainteresowanej przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni

Ad. 1.

Środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej - nie będą stanowiły dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej jako k.s.h.), spółka osobowa (czyli spółka nieposiadająca osobowości prawnej) to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W świetle art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone są na podstawie art. 8 ust. 1, i uznaje się je za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o PIT, wielkość przychodu przypadającego na wspólnika spółki osobowej określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku określonego umową spółki. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu i strat przypadających na wspólnika. Przy czym przepisy art. 51 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT wskazują, że wspólnicy spółki osobowej mogą w umowie spółki określić prawo w udziale w zysku w dowolnej proporcji, według której będą rozliczane przychody, koszty uzyskania przychodów i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów oraz straty z udziału w spółce. Tym samym w tym zakresie pierwszeństwo mają postanowienia umowy spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1ustawy PIT, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Jednak w świetle art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Natomiast w świetle art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Co do zasady, zyski osiągane przez spółkę osobową i ponoszone przez nią wydatki, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w tej spółce.

W ocenie Wnioskodawczyni stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w sytuacji gdy w ramach likwidacji spółki jawnej (powstałej z przekształcenia sp. z o.o.) dojdzie do przekazania Wnioskodawczyni środków pieniężnych z tytułu likwidacji takiej spółki jawnej, to wartość otrzymanych środków pieniężnych nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni (jako wspólnika likwidowanej spółki) przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na mocy art. 14 ust. 3 pkt 10 tej ustawy o PIT.

Stanowisko Wnioskodawczyni w tym zakresie znajduje szerokie poparcie w aktualnej linii interpretacyjnej organów podatkowych np.:

1.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012 r. o sygn. IPPB1/415-962/11-2/ES,

2.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 stycznia 2012 r. o sygn. IPTPB1/415-234/11-2/AG,

3.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lipca 2012 r. o sygn. IPPB1/415-363/12-2/ES),

4.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2012 r., nr IPPB1/415-943/12-2/IF.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymanie środków pieniężnych w wyniku rozwiązania spółki jawnej (powstałej z przekształcenia sp. z o.o.) bez przeprowadzania likwidacji czyli w trybie przewidzianym w art. 58 pkt 2 k.s.h., również będzie dla Wnioskodawczyni zdarzeniem neutralnym podatkowo, tj. otrzymane środki pieniężne nie będą stanowiły dla Zainteresowanej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż otrzymanie środków pieniężnych przez Wnioskodawczynię w wyniku rozwiązania spółki jawnej (powstałej z przekształcenia sp. z o.o.) bez przeprowadzania jej likwidacji, będzie neutralne podatkowo, w szczególności na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawczyni, tożsame konsekwencje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak w przypadku likwidacji spółki osobowej, niesie za sobą otrzymanie przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych w efekcie rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Co istotne brak jest jakiegokolwiek przepisu, który różnicowałby sytuację podatkową podmiotu będącego wspólnikiem w spółce jawnej w zależności od tego czy działalność takiej spółki zostanie zakończona w ramach postępowania likwidacyjnego przewidzianego w k.s.h., czy też z jego pominięciem (czyli dojdzie do rozwiązania spółki bez przeprowadzania likwidacji). Na marginesie należy zauważyć, iż takie rozróżnienie (gdyby istniało) pozostawałoby w sprzeczności z zasadą równości, jak również z domniemaniem racjonalności ustawodawcy.

Wnioskodawczyni pragnie podkreślić, iż likwidacja oraz rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego prowadzi do tych samych rezultatów w postaci zakończenia działalności danego podmiotu. Tym samym, interpretacja art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT nie powinna być zawężana jedynie do ścisłego rozumienia likwidacji (jako postępowania likwidacyjnego przewidzianego w k.s.h.), ale również obejmować swoim zakresem rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (jako sposób na zakończenia bytu prawnego spółki jawnej).

Zdaniem Wnioskodawczyni, przez likwidację spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, należy więc rozumieć zakończenie działalności takiej spółki poprzez wykreślenie jej z KRS, bez względu na to czy będzie to poprzedzone czynnościami likwidacyjnymi, czy też decyzją wspólników, że postępowanie likwidacyjne nie będzie prowadzone.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawczyni otrzymanie środków pieniężnych z tytułu rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego będzie (identycznie jak otrzymanie środków pieniężnych w wyniku przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego) neutralne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i wartość uzyskanych środków pieniężnych nie będzie stanowić przychodu podatkowego, w szczególności na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT.

Powyższe stanowisko zostało również zaprezentowane w:

1.

interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-233/12-4/MD,

2.

interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 marca 2013 r., nr ITPBI/415-1304a/12/DP,

3.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2012 r., nr ILPB1/415-808/12-2/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się:

* w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach likwidacji spółki jawnej - za prawidłowe,

* w zakresie otrzymania środków pieniężnych w ramach zakończenia działalności spółki jawnej - za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl