ILPB1/415-641/11-4/AGr - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych stypendiów stażowych wypłacanych w ramach projektu finansowanego przy współudziale środków europejskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-641/11-4/AGr Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych stypendiów stażowych wypłacanych w ramach projektu finansowanego przy współudziale środków europejskich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 29 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 28 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 i § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 13 lipca 2011 r. nr ILPB1/415-641/11-2/AGr wezwano Zainteresowanego do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 lipca 2011 r., natomiast w dniu 28 lipca 2011 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 25 lipca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako Beneficjent Projektu podpisał umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację projektu współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą "Bliżej realiów rynkowych..." - w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

* Priorytet IV: szkolnictwo wyższe i nauka.

* Działanie 4.1: wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.

* Poddziałanie 4.1.1: Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.

* Zadanie 6: przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy.

W ramach zadania 6 realizowane są staże odbywające się w wyniki podpisania umów trójstronnych:

1.

zakład pracy w którym stażysta odbywa staż,

2.

Wnioskodawcą, dokonującym wypłat za pracę na stażu,

3.

absolwentem odbywającym staż zawodowy (ostateczny beneficjent projektu).

Stażyści otrzymują stypendia stażowe, płatne przez projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Stypendia te są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oraz naliczane są składki na ubezpieczenie społeczne.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwalnia środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w świetle zmiany od dnia 1 stycznia 2010 r. i treści art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny by potrącane zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów stażowych wypłacanych w ramach projektu finansowanego przy współudziale środków europejskich.

2.

Czy w przypadku konieczności naliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu, jeżeli tak to w jakiej wysokości.

3.

Czy należy pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych o miesięczną ulgę.

4.

Na jakich drukach PIT należy wykazać otrzymany przez stażystę dochód i w której pozycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując oceny prawnej stanu faktycznego, oraz analizując umowę stażową - jako Wnioskodawca, a zarazem płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje, iż ww. stypendia stażowe wypłacane uczestnikom projektu winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez potrącania kosztów uzyskania przychodów, oraz ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ustawa nie wymienia kosztów uzyskania przychodu od stypendiów stażowych.

Uzyskany przychód w ocenie Wnioskodawcy powinien zostać wykazany na druku PIT-11 (część E poz. 72-75 oraz poz. 78).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jako Beneficjent Projektu podpisał umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizacje projektu współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą "Bliżej realiów rynkowych..." - w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ze środków projektu stażystom wypłacane są stypendia stażowe.

Dnia 28 września 2007 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 (Narodowej Strategii Spójności) i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art. 21 ust. 1 pkt 137, w myśl którego zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich, rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Do środków europejskich zalicza się zatem:

* środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a) i b;

* niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c) i d:

a.

Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b.

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c.

Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

* środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a.

Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego) - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

W związku z powyższym wypłacane od 1 stycznia 2010 r. absolwentom stypendia stażowe korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w świetle obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jako płatnik nie jest obowiązany do naliczania, poboru i odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów stażowych wypłacanych w ramach projektu finansowanego przy współudziale środków europejskich, gdyż korzystają one ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ww. ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca nie jest obowiązany do wykazywania wypłaconych stypendiów stażowych na żadnych formularzach PIT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl