ILPB1/415-626/11-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-626/11-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2011 r. (data wpływu 22 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi we własnym imieniu jednoosobową działalność gospodarczą - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta pod numerem (...). Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest sprzedaż hurtowa odzieży dziecięcej.

Zainteresowana rozważa utworzenie spółki jawnej, o której mowa w art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), dalej "k.s.h." oraz wniesienie (aport) całości swojego przedsiębiorstwa do nowo zawiązanej spółki w zamian za udział kapitałowy. Wspólnikami nowo zawiązanej spółki jawnej byliby odpowiednio Wnioskodawczyni, jej syn oraz małżonka syna.

Przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo Zainteresowanej obejmujące wszystkie składniki majątku wykorzystywane do prowadzenia przedsiębiorstwa oraz stanowiące własność Wnioskodawczyni. W szczególności przedsiębiorstwo będzie obejmować: środki trwałe, środki obrotowe, należności i zobowiązania, prawa majątkowe. Spośród środków trwałych znajdujących się w ewidencji Wnioskodawczyni wyróżnić można w szczególności takie pozycje jak: samochód ciężarowy, zestaw komputerowy, notebook, drukarka fiskalna, drukarka atramentowa, aparat cyfrowy, automat espresso, odkurzacz, regał, biurko, jak również inwestycję w obcym środku trwałym.

Przedmiotem aportu będzie zatem przedsiębiorstwo, tj. zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, w pełni wyczerpującą - w ocenie Wnioskodawczyni - definicję przedsiębiorstwa określoną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), dalej "k.c." w szczególności:

* nazwa przedsiębiorstwa,

* nieruchomości i ruchomości (środki trwałe, wyposażenie),

* prawa wynikające z umów najmu,

* księgi (podatkowa księga przychodów i rozchodów),

* licencje,

* należności i zobowiązania.

Zainteresowana zatrudnia pracowników na umowę o pracę, którzy za porozumieniem stron zatrudnieni zostaną w nowo zawiązanej spółce.

Wniesione aportem przedsiębiorstwo, rozumiane jako całość (zbiór) wymienionych powyżej składników majątkowych nierozerwalnie ze sobą związanych, pozwoli nabywcy (spółce jawnej) na kontynuację działalności w zakresie realizowanym obecnie przez Wnioskodawczynię w formie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Po zbyciu przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni nie będzie prowadziła żadnej działalności gospodarczej (jednoosobowo), będzie wspólnikiem spółki osobowej, do której wniesie aportem przedsiębiorstwo.

Jednocześnie po dokonaniu aportu przedsiębiorstwa spółka jawna kontynuować będzie działalność Zainteresowanej, jak również w dalszym ciągu wykonywać będzie jedynie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Ponadto, w wyniku aportu przedsiębiorstwa nie zmieni się przeznaczenie wnoszonych aportem składników majątku, tj. w dalszym ciągu będą one służyć wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy Wnioskodawczyni prawidłowo przyjmuje, że wniesienie (aport) przedsiębiorstwa do spółki jawnej będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dla wnoszącego aport, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie (aport) przedsiębiorstwa do spółki jawnej korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dla Zainteresowanej - wnoszącej aport, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1. ww. ustawy źródłami przychodów są m.in.:

1.

stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2.

działalność wykonywana osobiście;

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza;

4.

działy specjalne produkcji rolnej;

5.

(uchylony);

6.

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2;

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

e.

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

* inne źródła.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi z kolei, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Należy podkreślić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie odpowiada wymogom z art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, ani też nie mieści się w zakresie regulacji art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, i zatem nie rodzi po stronie osoby fizycznej dokonującej tej czynności obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Gdyby jednak uznać założenia, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej w postaci przedsiębiorstwa, nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest nieprawidłowe to przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania, podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b powołanej ustawy. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50b powołanej ustawy wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych, do spółki nie będącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki nie będącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Wnioskodawczyni pragnie jednocześnie zauważyć, iż powyższy przepis dodany został do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez art. 1 pkt 11 lit. a) tiret piąte ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. z 2010 Nr 226, poz. 1478) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2011 r.

Podsumowując, Zainteresowana stoi na stanowisku, iż wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki nie będącej osobą prawną dokonane po 1 stycznia 2011 r. korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza wnieść do spółki jawnej, w formie wkładu niepieniężnego, prowadzone indywidualnie przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. - dalej "k.c."), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Katalog składników przedsiębiorstwa, ujęty w ww. art. 551 k.c. nie ma charakteru zamkniętego. Stosownie natomiast do art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych unormowań w zakresie odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa. W efekcie w przypadku odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa zastosowanie znajdą, co do zasady, przepisy ww. ustawy dotyczące przychodów uzyskanych ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, regulujące zagadnienia dotyczące odpłatnego zbycia poszczególnych składników majątkowych (zarówno materialnych, jak i niematerialnych), przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy wyłącznie tych składników przedsiębiorstwa, których zbycie generuje przychód zaliczany przez ustawę podatkową do innych niż działalność gospodarcza źródeł przychodów (np. przychód ze sprzedaży papierów wartościowych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych chyba, że obrót papierami wartościowymi jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej).

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu.

W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek nie mających osobowości prawnej, a więc w przedmiotowej sprawie do spółki jawnej.

Stosownie bowiem do tego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki nie będącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki nie będącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce nie będącej osobą prawną - oznacza to spółkę nie będącą podatnikiem podatku dochodowego.

Wnioskodawczyni prawidłowo przyjmuje, że wniesienie (aport) przedsiębiorstwa do spółki jawnej będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dla wnoszącego aport, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl