ILPB1/415-618/08-2/TW - Dochód ze sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-618/08-2/TW Dochód ze sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2008 r. (data wpływu 13 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości rolnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości rolnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca na podstawie umowy sprzedaży z dnia 30 stycznia 2007 r. nabył w połowie działkę o Nr 6 (...) o powierzchni 1.545 m2. Dla działki tej prowadzona jest przez sąd rejonowy księga wieczysta, w której działka oznaczona jest jako pastwiska trwałe - PS. Od momentu kiedy Wnioskodawca stał się pełnoprawnym właścicielem gruntu, działka nadal była uprawiana przez jej poprzedniego właściciela. Pierwszym z powodów, dla którego Zainteresowany zgodził się na to był fakt, że przedmiotowy grunt posiadany wówczas przez poprzedniego właściciela został jako całość zgłoszony do Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa w celu uzyskania dotacji. Wnioskodawca dodatkowo nie planował w najbliższym czasie rozpoczęcia budowy, dlatego propozycja ta była dla Niego bardzo korzystna. Działka wyglądała dzięki temu schludnie oraz nie stała odłogiem. W związku z powyższym nieruchomość nadal w pełni wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, nie tracąc poprzez sprzedaż charakteru rolnego.

W dniu 17 stycznia 2008 r. Wnioskodawca sprzedał działkę, jednakże jej charakter nie uległ zmianie - wciąż jest ona uprawiana przez poprzedniego właściciela od którego Zainteresowany ją zakupił.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przedmiotowa działka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od dochodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (zwana dalej: "ustawą") o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu nie podlegają "nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego", a zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w przypadku przedmiotowej działki - nadal ma ona charakter rolny. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż w księdze wieczystej nadal widnieje jako pastwisko trwałe - PS, jak również to, że nie jest ona ogrodzona, nie stoją na niej żadne budynki, a przede wszystkim fakt, iż jest ona użytkowana w sposób dający do zrozumienia, że wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Działka pomimo tego, że Wnioskodawca nie jest już jej właścicielem, jest w dalszym ciągu uprawiana przez jej poprzedniego właściciela od którego nabył On tą działkę.

Zdaniem Zainteresowanego dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od dochodu od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy podatkowej stanowi, że przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego są wolne od podatku dochodowego. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Z postanowień art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ilekroć w tej ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Natomiast w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W związku z powyższym zwolnienie przychodów ze sprzedaży gruntów, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od podatku dochodowego uwarunkowane jest następującymi przesłankami:

*

zbywane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne, lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,

*

muszą wchodzić w skład gospodarstwa rolnego (tj. będące własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha),

*

grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży charakteru rolnego. Utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntu następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Jak wspomniano wyżej, jedną z zasadniczych przesłanek wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to, aby zbywane grunty zachowały charakter rolny lub leśny.

Oceniając spełnienie warunków ww. należy zwrócić uwagę przede wszystkim na faktyczny zamiar nabywcy gruntu, odnośnie dalszego przeznaczenia nieruchomości.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca w dniu 17 stycznia 2008 r. sprzedał część przedmiotowego gruntu rolnego. Grunt ten wskutek sprzedaży nie utracił charakteru rolnego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dochód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży części gruntu rolnego, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 §2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl