ILPB1/415-600/09-2/AA - Czy działalność korzysta ze zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 u.p.d.o.f.?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-600/09-2/AA Czy działalność korzysta ze zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 u.p.d.o.f.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca podaje, że w dniu 30 kwietnia bieżącego roku otrzymał wpis do ewidencji działalności gospodarczej, z określeniem przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z PKD 55.20. Z - obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pod hasłem agroturystyka. Aktualnie Wnioskodawca wraz z małżonką posiada we wspólności ustawowej działki rolne: 0,14 ha - zabudowana budynkiem mieszkalnym i dwoma budynkami gospodarczymi, 0,57 ha - obszar, na którym kilkanaście lat temu Zainteresowany posadził las (ponad 25 gatunków drzew) i 0,20 ha (tj. w 1/8) w 1,5 ha wspólnocie, obecnie są to zniszczone obiekty gospodarcze dawnego folwarku z I poł. XIX wieku wraz z przyległościami - jako nieużytki.

Wszystko jest położone na terenie wiejskim w bezpośrednim sąsiedztwie z centralnym położeniem budynku mieszkalnego. Od powyższych działek Wnioskodawca płaci podatek rolny.

Zainteresowany wskazuje, że miejscowość D... zamieszkuje ok. 20 osób, w tym w bezpośrednim sąsiedztwie z działkami prowadzone jest tradycyjne gospodarstwo rolne (zwierzęta domowe, hodowlane, drób itd.). Wnioskodawca posiada sad (ponad 30 drzew owocowych oraz krzewy owocowe). Na części areału Zainteresowany uprawia ziemniaki i warzywa nie tylko na własne potrzeby. W lesie Wnioskodawcy występują wszelkie gatunki ptaków, sarny i dziki. Najbliższe otoczenie stanowi sąsiedztwo otuliny D. Parku Narodowego oraz jeziora i lasy - raj dla wędkarzy, grzybiarzy, kajakarzy, myśliwych itd. Takie położnie nieruchomości wymusza na Wnioskodawcy tylko prowadzenie określonej, nieuciążliwej działalności gospodarczej lub rolnej (obostrzenia ekologiczne).

Usługi świadczone wczasowiczom przez gospodarstwo agroturystyczne będą polegać tylko na najmie pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym (2 pokoje) oraz wyżywienia gości. Wnioskodawca innych dodatkowych usług nie będzie świadczył.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym powyżej przypadku należy się zwolnienie przedmiotowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa sytuacja kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynajmu 2 pokoi gościnnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy stanowią, że działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

-

licząc od dnia nabycia.

Natomiast agroturystyka w znaczeniu językowym oznacza prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi.

Działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, a zatem do dochodów z tej działalności mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnik uzyskujący dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych skorzysta z przedmiotowego zwolnienia jeżeli łącznie spełni następujące warunki:

*

liczba wynajmowanych pokoi nie przekroczy 5;

*

budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym;

*

przedmiotem usługi jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca wynajmuje 2 pokoje w budynku mieszkalnym usytuowanym na terenie wiejskim, osobom przebywającym w celach wypoczynkowych, w związku z czym działalność ta będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl