ILPB1/415-599/09-3/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-599/09-3/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie następstwa prawnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania aportu, ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie następstwa prawnego oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu, a także podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 24 lipca 2009 r. znak ILPB1/415-599/09-2/AG, ILPP2/443-658/09-2/AD, ILPB2/436-87/09-2/AJ na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania aportu oraz podatku od towarów w zakresie opodatkowania aportu, a także podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 11 sierpnia 2009 r., wniosku w wyznaczonym terminie nie uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność ta obejmuje prowadzenie trzech aptek. Od xx stycznia 2009 r. Wnioskodawczyni nie prowadzi sprzedaży w jednej z aptek.

Wszystkie apteki są wyodrębnione finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie. Każda z aptek ma własną nazwę, adres prowadzonej działalności oraz koncesję, która jest przypisana do konkretnej apteki. Wszystkie apteki mają własne środki trwałe, wyposażenie oraz nieruchomości, w których prowadzona jest działalność. Apteki zawierają osobne umowy najmu. Każda z aptek posiada własną kasę, w której rozlicza swoje przychody i rozchody. Zakupy towarów handlowych, ponoszone koszty i w związku z tym powstałe zobowiązania i należności są przypisane do konkretnych aptek. Każda apteka ma własnego kierownika oraz zatrudnionych magistrów i techników farmacji.

W związku z propozycją wejścia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawczyni ma zamiar:

* wnieść aportem jedną z aptek do aptekarskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, której to spółki Wnioskodawczyni będzie jedną z trzech współwłaścicieli. W związku z tym, Wnioskodawczyni oczekuje udziału w zyskach w formie dywidendy.

* po wniesieniu przez Wnioskodawczynię ww. apteki aportem, Wnioskodawczyni ma zamiar dalej prowadzić swoje przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna, ale w ograniczonym zakresie, obejmujące tylko jedną z pozostałych dwóch aptek, ponieważ znajduje się ona w miejscu zamieszkania Wnioskodawczyni i może tam Ona osobiście pracować.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustawy - Ordynacja podatkowa.

Czy zaistnieje następstwo prawne spółki z o.o. w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z Ordynacją podatkową wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako wkład nie skutkuje przejściem praw i obowiązków, jakie w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa przysługiwały osobie fizycznej na spółkę z o.o. w sferze podatkowej.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki handlowej skutkuje przejściem praw i obowiązków podatkowych na nabywcę tego przedsiębiorstwa tylko w przypadku, gdy nabywcą tym jest spółka osobowa - art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Podsumowując, Wnioskodawczyni uważa, że spółka z o.o. nie będzie następcą prawnym w rozumieniu Ordynacji podatkowej i nie wstąpi w prawa i obowiązki podatkowe związane z prowadzeniem przez Wnioskodawczynię aptek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 ww. ustawy, przepis art. 93 § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

* innej osoby prawnej (osób prawnych),

* osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Z kolei art. 93a § 1 cyt. ustawy stanowi, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

* przekształcenia innej osoby prawnej,

* przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do:

a.

innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

spółki kapitałowej,

c.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z treści cytowanych przepisów wynika, iż jeżeli osoba fizyczna wnosi na pokrycie swojego udziału w spółce niemającej osobowości prawnej wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa będzie miało miejsce następstwo podatkowe powodujące sukcesję praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Odnosząc się do przedstawionych we wniosku informacji, zauważyć należy, iż Wnioskodawczyni - osoba fizyczna, zamierza wnieść wkład do spółki osobowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (osoba prawna) w postaci przedsiębiorstwa. W opisanej sytuacji nie następuje następstwo prawne spółki z o.o. w oparciu o przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych podanie rozstrzygnięto w dniu 24 sierpnia 2009 r. postanowieniem nr ILPB1/415-599/09-4/AG, ILPP2/443-658/09-3/AD, ILPB2/436-87/09-3/AJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl