ILPB1/415-597/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-597/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca założył w 1993 r. firmę i od tej pory prowadzi działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Jest małym podatnikiem, czynnym podatnikiem VAT i prowadzi książkę przychodów i rozchodów.

Zainteresowany stara się o objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za niewydzieloną część swojego przedsiębiorstwa stanowiącą aport (wygrał przetarg na zakup udziałów w tej spółce) Przedmiotem aportu będą następujące środki trwałe:

1.

Budynki stanowiące hale targowe trwale związane z gruntem. Budynki te Wnioskodawca pobudował ze środków finansowych firmy i wprowadził je na stan środków trwałych GR I w latach od 1997 r. do 2004 r..

2.

Utwardzone place stanowiące obiekty pomocnicze tych budynków. Place te również Zainteresowany pobudował ze środków finansowych firmy i wprowadziłem je do ewidencji środków trwałych GR I.

3.

Pawilony handlowe trwale związane z gruntem wprowadzone na ww. zasadach na stan środków trwałych w 2003 r.. Przy budowie placów, budynków i pawilonu Wnioskodawca korzystał z odliczenia VAT-u naliczonego przy zakupie towarów do budowy l wykonywanej usługi budowlanej.

4.

Grunty stanowiące własność prywatną zakupione aktami notarialnymi, które protokolarnie Wnioskodawca przekazał do nieodpłatnego użytkowania w firmie. Na gruntach tych pobudował omawiane hale i place utwardzone. Przekazanie nastąpiło w latach od 1997 r. do 2003 r.. Grunty te nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Wartość księgowa środków trwałych, na dzień dzisiejszy wynosi netto 1.094.292 zł.

Na podstawie wyceny dokonanej pod koniec 2008 r. przez rzeczoznawcę wartość rynkowa wraz z gruntami wynosi 7.963.000 zł. Za całą wartość Wnioskodawca chce nabyć udziały w omawianej spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie do spółki z o.o. omawianego wyżej wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za udziały wywoła skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, u wnoszącego ten wkład.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu w zamian za udziały nie spowoduje w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy żadnych skutków w podatku dochodowym, ponieważ nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu (art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisów art. 10 ust. 1 pkt 7 tejże ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Jak wskazuje art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu objęcia udziałów podlega dochód, którego ustawowa definicja zawarta jest w art. 30b ust. 2 pkt 5 cytowanej ustawy.

W myśl tego przepisu, dochodem z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w takich spółkach a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym. Dochód uzyskany z objęcia udziałów opodatkowuje się stawką w wysokości 19% (art. 30b ust. 1 ustawy).

Jak wskazano wyżej, objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny (tj. aport) powoduje powstanie przychodów, za które ustawodawca co do zasady uważa nominalną wartość udziałów (akcji).

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 1 ww. ustawy w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce (...) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania, przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Zatem, jeżeli w zamian za wniesiony wkład niepieniężny osoba fizyczna otrzyma udziały w spółce z o.o. to przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu kapitałów pieniężnych będzie nominalna wartość udziałów (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) pomniejszona o koszty uzyskania przychodów ustalone zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując wniesienie do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za udziały powoduje powstanie przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem z dnia 14 lipca 2009 r. nr ILPP1/443-604/09-3/AI.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl