ILPB1/415-570/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-570/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 15 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów

* jest nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości określenia przez organ podatkowy przychodu ze sprzedaży udziału w wysokości wyższej niż wynikającej z umowy sprzedaży udziału,

* jest prawidłowe w części dotyczącej ustalenia dochodu ze zbycia udziału,

* jest prawidłowe w części dotyczącej ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* jest prawidłowe w części dotyczącej powstania przychodu na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki jawnej. W zyskach i stratach Spółki uczestniczy w 50%.

W lipcu 2009 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać Udział (ogół praw i obowiązków) w ww. Spółce na rzecz osoby fizycznej nie będącej wspólnikiem Spółki.

W chwili sprzedaży Udział nie będzie obciążony prawami na rzecz osób trzecich. Udział zostanie sprzedany za kwotę 50.000 zł, odpowiadającą co do wartości uprzednio umówionemu i wniesionemu przez Zainteresowanego do Spółki udziałowi - wkład pieniężny.

W związku ze sprzedażą udziałów wyżej wymienionej Spółki nie zostanie wypłacony Wnioskodawcy udział kapitałowy.

Zbycie udziałów nie wiąże się z likwidacją działalności gospodarczej, jako że działalność gospodarczą Zainteresowany prowadził i będzie prowadził nadal jako osoba fizyczna.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy organ podatkowy dla celów określenia podatku dochodowego od osób fizycznych może przyjąć przychód ze sprzedaży udziału w wysokości wyższej niż ta, która wynika z umowy sprzedaży udziału.

2.

Czy dla ustalenia dochodu ze zbycia udziału, przychód ze sprzedaży Udziału Wnioskodawca może pomniejszyć o wartość wniesionego wcześniej w formie udziału majątku.

3.

Czy w związku ze sprzedażą udziału w Spółce Wnioskodawca zobowiązany będzie do ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.

Czy z uwagi na fakt nie wypłacenia udziału kapitałowego powstanie u Wnioskodawcy przychód na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, organ podatkowy nie może (brak jest podstawy prawnej) dla określenia podatku dochodowego od osób fizycznych przyjąć przychodu ze sprzedaży udziału w wysokości wyższej niż ta, która wynika z umowy sprzedaży udziału.

Jak wskazuje Zainteresowany dla ustalenia dochodu ze zbycia udziału przychód ze sprzedaży może pomniejszyć o wartość wniesionego wcześniej w formie udziału majątku.

W związku ze sprzedażą udziału w Spółce Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie wypłacenie Zainteresowanemu udziału kapitałowego, nie skutkuje powstaniem przychodu na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za

* nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości określenia przez organ podatkowy przychodu ze sprzedaży udziału w wysokości wyższej niż wynikającej z umowy sprzedaży udziału,

* prawidłowe w części dotyczącej ustalenia dochodu ze zbycia udziału,

* prawidłowe w części dotyczącej ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* prawidłowe w części dotyczącej powstania przychodu na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka jawna jest spółką osobową. W myśl art. 10 § 1 k.s.h. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 k.s.h.).

Powyższe unormowania dopuszczają możliwość przeniesienia udziału rozumianego jako ogół praw i obowiązków wspólnika w spółkach osobowych na pozostałych wspólników lub osoby trzecie, gdy umowa spółki tak stanowi.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przy czym, stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Z uwagi na fakt, iż spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ww. przepis nie może mieć zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.

Z kolei, w myśl art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności".

Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Do takich praw należy zaliczyć należności wypłacone wspólnikowi z tytułu zbycia udziałów w spółce jawnej. Będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W stosunku do przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej, rozumianych jako ogół praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej w tym także jawnej, ustawodawca nie określił żadnych szczególnych rozwiązań. Oznacza to, że w tym przypadku zastosowanie będą miały ogólne reguły dotyczące ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ww. ustawy jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Organ podatkowy dla celów określenia podatku dochodowego od osób fizycznych może przyjąć przychód ze sprzedaży udziału w wysokości wyższej niż ta, która wynika z umowy sprzedaży udziału.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle tego przepisu należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce komandytowej będą udokumentowane wydatki poniesione uprzednio przez wnioskodawcę na nabycie tego udziału.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia ogółu praw i obowiązków a wartością wkładu wniesionego do spółki komandytowej.

Ponadto, odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w Spółce jawnej, w przypadku gdy Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną samodzielnie lub w ramach innych spółek osobowych, nie wiąże się z całkowitym wygaśnięciem źródła przychodów z tego tytułu. Dla celów podatku dochodowego zdarzenia takiego nie uznaje się za likwidację działalności gospodarczej. W takim przypadku nie będzie miał zastosowania art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku ze sprzedażą udziału w Spółce Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należności wypłacone wspólnikowi z tytułu zbycia udziałów w spółce jawnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Reasumując, przychód ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej powstanie dopiero w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji Wnioskodawcy pieniędzy lub wartości pieniężnych w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że prawidłowość zawierania umów sprzedaży i wynikających z nich konsekwencji nie mieści się w ramach określonych art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w myśl którego Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego (w jego indywidualnej sprawie) wydaje pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym tut. Organ informuje, że kwestie dotyczące umów sprzedaży, regulują przepisy ustawy niepodatkowej - ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Treść art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Zatem powyższa tematyka nie może stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej i w związku z powyższym nie podlega rozpatrzeniu przez tut. Organ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl