ILPB1/415-57/07-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-57/07-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 14 stycznia 199X r. mąż Wnioskodawcy zawarł umowę spółki cywilnej z osobą fizyczną. W dniu 6 października 199X r. z wypracowanych w Spółce środków wspólnicy nabyli nieruchomość gruntową.

Wnioskodawca wskazał, że akt notarialny stwierdzający nabycie nieruchomości stanowi, iż wspólnicy nabyli nieruchomość na zasadach współwłasności w częściach równych. Przedmiotowy akt zawiera także oświadczenia wspólników Spółki, iż nabycia nieruchomości dokonali ze środków stanowiących ich majątki odrębne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Na przedmiotowej nieruchomości wybudowany został zakład produkcyjny z zapleczem socjalnym i biurem.

Na podstawie art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka cywilna została przekształcona w spółkę prawa handlowego i w dniu 4 stycznia 2002 r. wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka jawna. W wyniku tego procesu doszło do sukcesji wszystkich praw i obowiązków związanych z majątkiem wspólnym wspólników jakie przysługiwały w spółce cywilnej, w tym prawa własności środków trwałych. Na spółkę jawną nie zostało przeniesione prawo własności nieruchomości gruntowej. Spółka jawna środki trwałe, w tym przedmiotowe budynki i budowle amortyzuje oraz opłaca podatek od nieruchomości, którego przedmiotem są: nieruchomość gruntowa oraz budynki i budowle. Odpisy amortyzacyjne oraz zapłacony podatek od nieruchomości wspólnicy spółki uznają za koszt uzyskania przychodów.

Wnioskodawca wskazał, iż prawidłowość takiego postępowania potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem z dnia 17 września 2003 r. (ZPD-411-529/2003), w którym stwierdzono, że w przedmiotowym stanie faktycznym do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć zarówno amortyzację budynków i budowli, jak również zapłacony podatek od nieruchomości.

W dniu 16 lutego 2007 r. do spółki jawnej przystąpiła zainteresowana z pięcioprocentowym prawem do udziału w zyskach i pokrycia strat wnosząc wkład niepieniężny. Ponadto, pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, gdyż nie została ona zniesiona jakąkolwiek czynnością prawną lub intercyzą.

Na okoliczność przystąpienia do Spółki nowych wspólników został sporządzony bilans na dzień 15 lutego 2007 r. celem ustalenia wyniku finansowego i prawidłowych kosztów uzyskania przychodów założycieli Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po przystąpieniu do Spółki jako wspólnik, odpisy amortyzacyjne, których przedmiotem są budynki i budowle wchodzące w skład fabryki mebli oraz zapłacony podatek od nieruchomości, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne, których przedmiotem są budynki i budowle wchodzące w skład fabryki mebli oraz zapłacony podatek od nieruchomości może uznać za koszt uzyskania przychodów, proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady te w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Dla podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wydatki muszą być zatem związane z wykonywaną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności oraz nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznawanych za taki koszt. Zgodnie z zapisem art. 22 ust. 8 niniejszej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zatem ponoszone przez Spółkę koszty uzyskania przychodów, w tym odpisy amortyzacyjne, których przedmiotem są budynki i budowle oraz zapłacony podatek od nieruchomości powinny być rozliczane wśród wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl