ILPB1/415-556/10-3/KŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-556/10-3/KŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny akcji na rzecz spółki cypryjskiej w której Podatnik nie posiada jakichkolwiek udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny akcji na rzecz spółki cypryjskiej w której Podatnik nie posiada jakichkolwiek udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym (posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce). Podatnik jest właścicielem akcji w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski. Podatnik rozważa dokonanie darowizny tych akcji na rzecz dwóch spółek kapitałowych z siedzibą na terytorium Cypru. W jednej ze spółek cypryjskich, która ma być obdarowana, Podatnik nie posiada jakichkolwiek udziałów. W drugiej ze spółek cypryjskich, która ma być obdarowana Podatnik posiada udziały.

Obie spółki cypryjskie to odpowiedniki polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obie spółki cypryjskie są cypryjskimi rezydentami podatkowymi (podlegają na Cyprze nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z prawem cypryjskim).

W zamian za dokonanie darowizny Podatnik nie otrzyma żadnego świadczenia od którejkolwiek ze spółek cypryjskich. W szczególności Podatnik nie otrzyma w zamian za akcje zapłaty, ani nie obejmie w zamian za akcje udziałów w którejkolwiek ze spółek cypryjskich. W związku z otrzymaniem darowizny żadna ze spółek cypryjskich nie będzie również zobowiązana do jakichkolwiek późniejszych świadczeń na rzecz Podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie skutków podatkowych darowizny akcji na rzecz spółki cypryjskiej w której Podatnik nie posiada jakichkolwiek udziałów.

Czy dokonanie przez Podatnika darowizny akcji w spółce polskiej na rzecz spółki cypryjskiej, w której Podatnik nie posiada jakichkolwiek udziałów, spowoduje powstanie po jego stronie przychodu (lub dochodu) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny uważa się umowę, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Podstawową cechą takiej umowy jest jej nieodpłatność. Poprzez nieodpłatność należy rozumieć taką sytuację, gdy obdarowany, w zamian za otrzymaną darowiznę lub w związku z jej otrzymaniem, nie jest zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy - ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości. Tym samym, skutkiem darowizny jest wyłącznie jednostronne przysporzenie po stronie podmiotu obdarowanego.

W opisanym stanie faktycznym, w związku z dokonaniem darowizny na rzecz spółek cypryjskich, Podatnik nie otrzyma od obdarowanych żadnego świadczenia wzajemnego, ani jakichkolwiek innych korzyści. W szczególności nie otrzyma jakiejkolwiek zapłaty za darowane akcje. Nie otrzyma także udziałów w którejkolwiek ze spółek cypryjskich, zarówno w spółce cypryjskiej, której jest udziałowcem, jak i w spółce cypryjskiej, której udziałowcem nie jest. W pierwszej ze spółek nabycie udziałów nastąpiło przed planowaną darowizną i nie ma z nią żadnego związku. Tak więc, dokonując darowizny Podatnik będzie przekazywał aktywa ze swojego majątku (akcje w spółce polskiej) na rzecz spółek cypryjskich, w zamian nie otrzymując żadnych świadczeń pieniężnych bądź niepieniężnych od obdarowanych.

W konsekwencji, nie ulega wątpliwości, że dokonane przez Podatnika świadczenie na rzecz spółek cypryjskich stanowi darowiznę w znaczeniu art. 888 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej "ustawa PIT"), za przychody uważa się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Katalog przychodów jest szeroki: mogą to być zarówno pieniądze, wartości pieniężne, a także wartość wszelkich innych świadczeń. Istotnym jest jednakże, iż powyższe świadczenia muszą być przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji. Tym samym należy uznać, iż w świetle ogólnych zasad określania przychodu podatkowego zawartych w art. 11 ustawy o PIT, brak jest podstaw do uznania, że w chwili dokonania darowizny powstałby po stronie Podatnika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Artykuł 11 ustawy o PIT odsyła także do poszczególnych źródeł przychodów, tj. do szczególnych przepisów ustawy, regulujących kwestie powstawania przychodu w szczególnych sytuacjach, między innymi w przypadku przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W konsekwencji, należy uznać, że przychód należny z tytułu przeniesienia akcji powstaje tylko pod warunkiem, gdy to przeniesienie następuje pod tytułem odpłatnym.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w związku z otrzymaniem darowizny, spółki cypryjskie nie będą zobowiązane do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Podatnika. Tym samym, dokonanie darowizny nie może być uznane za odpłatne zbycie akcji. Oznacza to, że w związku z dokonaniem darowizny nie może być generowany przychód podatkowy po stronie Podatnika.

Podsumowując, z powyższej analizy jednoznacznie wynika, że przeniesienie przez Podatnika akcji na rzecz spółek cypryjskich w formie darowizny nie będzie się wiązało z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik wskazuje, iż poprawność jego stanowiska znajduje potwierdzenie w jednolitym stanowisku prezentowanym przez organy podatkowe w analogicznych stanach faktycznych. Przykładem tego są między innymi, następujące interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

* interpretacja z dnia 15 grudnia 2009 r. Nr IPPB2/415-599/09-2/AK,

* interpretacja z dnia 10 września 2009 r. Nr IPPB5/423-477/09-3/AS,

* interpretacja z dnia 25 czerwca 2009 r. Nr IPPB5/423-314/09-2/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1.

odsetki od pożyczek,

2.

odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

3.

odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,

4.

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

5.

przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c,

6.

należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

7.

przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,

8.

rzychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,

9.

nalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,

10.

chody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Artykuł 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Przez pojęcie "darowizny" należy rozumieć typ umowy nazwanej, określonej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), na mocy której (stosownie do art. 888 ustawy - Kodeks cywilny) darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą darowizny, jako czynności nieodpłatnej jest brak po stronie darczyńcy ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Celem, jaki leży u podstaw darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie obdarowanego - do zwiększenia jego majątku (zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów). Dla oceny charakteru prawnego umowy darowizny nie ma znaczenia motyw dokonanego nieodpłatnie świadczenia, w tym także określone racje gospodarcze.

Z przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany zamierza dokonać darowizny akcji, które posiada w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski, na rzecz dwóch spółek kapitałowych na Cyprze (w jednej Wnioskodawca posiada udziały a w drugiej nie posiada jakichkolwiek udziałów). W związku z darowizną Zainteresowany nie otrzyma żadnych świadczeń w związku z dokonaniem darowizny od którejkolwiek ze spółek cypryjskich. W szczególności nie otrzyma zapłaty, ani nie obejmie w zamian za akcje udziałów w którejkolwiek ze spółek. W związku z otrzymaniem darowizny spółki nie będą w przyszłości zobowiązane do dokonania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Wnioskodawcy jako darczyńcy.

Z treści wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych. W tych przypadkach jest mowa o odpłatnym zbyciu, realizacji praw, objęciu w zamian. Wśród sytuacji skutkujących powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych nie wymieniono przypadków, w których podatnik daruje akcje. Tak więc wśród zdarzeń, które skutkują powstaniem dochodu z kapitałów pieniężnych nie ma przypadków zbycia papierów wartościowych (akcji) w formie darowizny.

Mając na uwadze powyższe uregulowania zawarte w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wskutek przekazania w formie darowizny akcji na rzecz spółki cypryjskiej w której Wnioskodawca nie posiada żadnych udziałów, po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Zainteresowany nie obejmie w zamian udziałów bądź nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane akcje, tak w momencie zawarcia umowy, jak i w przyszłości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny akcji na rzecz spółki cypryjskiej w której Podatnik posiada udziały został rozstrzygnięty w dniu 3 sierpnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-556/10-2/KŁ.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl