ILPB1/415-550/13-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-550/13-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2013 r. (data wpływu 10 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług sanitarno-budowlanych z uwzględnieniem zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych, kotłowni gazowych i olejowych oraz wewnętrznych instalacji sanitarnych budynków wielorodzinnych i indywidualnych. Zainteresowany zamierza prowadzić dalej działalność w formie spółki prawa handlowego, będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej spółki wniesione zostanie przedsiębiorstwo usługowo-handlowe Wnioskodawcy z wyłączeniem nieruchomości będących jego własnością. Spółka będzie korzystała z nieruchomości na podstawie odrębnych umów najmu. Zgodnie z projektem planowanej uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego spółki i pokrycia go wkładem niepieniężnym w postaci aportu - do spółki weszłyby w szczególności następujące elementy składające się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa:

a.

nazwa przedsiębiorstwa,

b.

własność ruchomości,

c.

wierzytelności, środki płatnicze,

d.

wartości niematerialne i prawne niezbędne do dalszego prowadzenia działalności związane między innymi z wiedzą i doświadczeniem, jak: know-how, dokumentację, referencje będące emanacją doświadczenia organizacyjnego lub zawodowego przynależnymi przedsiębiorstwu,

e.

księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f.

koncesje, patenty, licencje i zezwolenia, znaki towarowe, wzory użytkowe,

g.

prawa wynikające z umów i porozumień handlowych,

h.

bazę klientów i dostawców,

i.

tajemnice przedsiębiorstwa.

Ponadto Zainteresowany wskazał, iż wniesie on do spółki z o.o. również zobowiązania finansowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy w świetle opisanych przyszłych zdarzeń wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa jw. (z wyłączeniem nieruchomości) będzie stanowiło czynność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionych powyżej okoliczności bez wątpienia będzie miał zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 tej ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca uważa, iż zakres aportu określony w pkt G z wyłączeniem z transakcji nieruchomości nie będzie miał wpływu na definicję "przedsiębiorstwa" określona w przepisie art. 55 (1) kodeksu cywilnego. Nieruchomość nie jest bowiem decydującą dla prowadzenia dotychczasowej działalności handlowej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie bowiem miała zapewnioną możliwość dalszego korzystania z tej nieruchomości w oparciu o odrębną umowę najmu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Definicja przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

W myśl przywołanego wyżej przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Przedsiębiorstwo zaś w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż katalog elementów (składników) przedsiębiorstwa, o których stanowi art. 551 ustawy - Kodeks cywilny nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użyte w nim sformułowanie "w szczególności". Zgodnie zaś z przepisem art. 552 ustawy - Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Zgodnie z powołanymi regulacjami Kodeksu cywilnego, czynność mająca za przedmiot przedsiębiorstwo nie musi obejmować wszystkich jego elementów, tj. całego jego majątku. Strony dokonując czynności prawnej, mogą wyłączyć z przedsiębiorstwa pewne składniki, z tym jednak zastrzeżeniem, by po dokonanych wyłączeniach przedmiot czynności nie utracił przymiotu przedsiębiorstwa w znaczeniu przyjętym w Kodeksie cywilnym.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług saniatarno-budolwnaych z uwzględnieniem zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych, kotłowni gazowych i olejowych oraz wewnętrznych instalacji sanitarnych budynków wielorodzinnych i indywidualnych. Zainteresowany zamierza wnieść przedsiębiorstwo usługowo-handlowe z wyłączeniem, nieruchomości będących jego własnością do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka będzie korzystała z nieruchomości na podstawie odrębnych umów najmu.

Mając zatem na względzie powołane przepisy stwierdzić należy, że wyłączenie z masy majątkowej przedsiębiorstwa nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb prowadzenia działalności, które to nieruchomości następnie będą przedmiotem umowy najmu Spółki z o.o., do której Wnioskodawca wnosi to przedsiębiorstwo, nie pozbawia go - na dzień wniesienia aportem do Spółki - cech przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, a także z uwagi na fakt, iż w przedsiębiorstwie wnoszonym aportem zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie działalności gospodarczej stwierdzić należy, iż opisany przez Wnioskodawcę wkład niepieniężny spełnia definicję przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Wkładem niepieniężnym, o którym mowa w powołanym przepisie może być np. przedsiębiorstwo.

Jak wynika z powyższego, objęcie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny (określany mianem aportu) powoduje powstanie przychodu po stronie udziałowca (akcjonariusza), za który ustawodawca uważa nominalną wartość tych udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest właścicielem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy - Kodeks cywilny i zamierza ww. przedsiębiorstwo wnieść jako wkład niepieniężny do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przenosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że jeśli następuje wniesienie aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o., to u osoby fizycznej powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże przychód ten w wysokości nominalnej wartości udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za ww. wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy.

Reasumując, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa jw. (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Powstały bowiem z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca podatku od towarów i usług została rozstrzygnięta odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl