ILPB1/415-545/09-6/IM - Powstanie przychodu podatkowego dla akcjonariuszy spółki akcyjnej w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji przez akcjonariuszy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-545/09-6/IM Powstanie przychodu podatkowego dla akcjonariuszy spółki akcyjnej w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji przez akcjonariuszy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 7 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu dla akcjonariuszy - osób fizycznych w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu dla akcjonariuszy - osób fizycznych w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 3 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-327/09-2/MM, ILPB1/415-545/09-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 6 lipca 2009 r., wniosek uzupełniono w dniu 9 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna prowadząca działalność deweloperską (budowa i sprzedaż lokali i budynków na własnych gruntach) zamierza przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej (zgodnie z ustawą Kodeks spółek handlowych) i wnieść aportem składniki majątkowe takie jak nieruchomości, środki trwałe oraz gotówkę, które nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za akcje w spółce komandytowo-akcyjnej. Nieruchomości wycenione są w księgach rachunkowych w wartościach historycznych tj.

*

ceny zakupu plus nakłady w zakresie gruntów,

*

kosztu wytworzenia - w zakresie wyrobów gotowych - budynki, lokale lub ich części.

Z uwagi na sytuację rynkową należy uznać, że ich wycena w księgach rachunkowych jest wyceną rynkową.

Wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej będą obok spółki akcyjnej określeni trzej akcjonariusze spółki akcyjnej. Po zawiązaniu Spółki komandytowo-akcyjnej nastąpi nieodpłatne umorzenie akcji tych trzech akcjonariuszy w spółce akcyjnej oraz nieodpłatne umorzenie akcji spółki akcyjnej w spółce komandytowej.

Wskazani we wniosku akcjonariusze Spółki (i jednocześnie przyszli wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej) to wyłącznie osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie powstania przychodu dla akcjonariuszy - osób fizycznych w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji Spółki.

Czy w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji spółki akcyjnej w spółce komandytowo-akcyjnej powstanie przychód podatkowy dla wspólników spółki komandytowo-akcyjnej...

Zdaniem Wnioskodawcy, powołany przepis art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w związku z czym powyższy przepis nie ma zastosowania dla pozostałych jej wspólników. Tym samym bezpłatne umorzenie akcji jednego wspólnika w spółce komandytowo-akcyjnej jest neutralne podatkowo dla pozostałych wspólników tej spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady umorzenia udziałów w spółce z o.o. określa ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Stosownie do treści art. 199 § 1 ww. ustawy udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Natomiast zgodnie z § 3 ww. artykułu za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w przedmiotowej sprawie będzie miało miejsce umorzenie akcji bez wynagrodzenia.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast w świetle z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl ust. 5 pkt 1 tego artykułu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji). Z literalnego brzmienia cytowanego powyżej przepisu jednoznacznie wynika, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z umorzenia akcji.

Jednocześnie wskazać należy, iż przepis art. 24 ust. 5 ww. ustawy odnosi się do dochodów z udziałów w zyskach osób prawnych. Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, tym samym bezpłatne umorzenie akcji przez jednego ze wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej jest neutralne podatkowo dla pozostałych wspólników tej Spółki.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego umorzenie akcji nastąpi nieodpłatnie, tj. Wnioskodawca nie uzyska z tego tytułu wynagrodzenia. W ten sposób nieodpłatne umorzenie akcji nie wiąże się z konkretnym przysporzeniem majątkowym po stronie pozostałych wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wiosek w zakresie obowiązków płatnika został rozstrzygnięty odrębną interpretacja z dnia 30 lipca 2009 r. Nr ILPB1/415-545/09-5/IM.

Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami z dnia 30 lipca 2009 r. Nr ILPB3/423-327/09-5/MM i ILPB3/423-327/09-6/MM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl