ILPB1/415-538/09-2/IM - Powstanie w spółce obowiązku poboru podatku w przypadku wypłaty dywidendy podmiotowi, na rzecz którego zostało ustanowione prawo użytkowania na udziałach (tj. użytkownikowi udziałów).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-538/09-2/IM Powstanie w spółce obowiązku poboru podatku w przypadku wypłaty dywidendy podmiotowi, na rzecz którego zostało ustanowione prawo użytkowania na udziałach (tj. użytkownikowi udziałów).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 5 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o. o. (dalej: "Spółka" lub ") jest spółką celową, założoną w celu prowadzenia supermarketu wchodzącego w skład. Udziałowcami Spółki są Spółka Sp. z o.o. (dalej: oraz osoby fizyczne (dalej:). zobowiązani są do prowadzenia spraw Spółki, stanowiąc jej zarząd.

Zawarła z (zwanymi dalej "Użytkownikami udziałów") umowę użytkowania udziałów, zgodnie z którą zrzekła się wszelkich praw wynikających z tych udziałów na rzecz (w praktyce prawa do dywidendy), zachowując jedynie prawa korporacyjne (w szczególności prawo głosu).

W umowie przewidziano, w jakich sytuacjach tracą prawo do dywidendy wynikające z użytkowania udziałów. Podkreślono przy tym, że użytkowanie wygaśnie w momencie, gdy nie dotrzymają umów zawartych z oraz innymi członkami.

Umowa użytkowania udziałów, zgodnie z brzmieniem art. 265 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: "k.c.") w zw. z art. 180 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h.") była zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a Spółka, zgodnie z art. 187 § 1 k.s.h. została powiadomiona o ustanowieniu prawa użytkowania na udziałach.

Na tle zaistniałego stanu faktycznego Spółka wnosi o ocenę konsekwencji podatkowych związanych z ustanowieniem przez na rzecz prawa użytkowania na jej udziałach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wypłaty dywidendy podmiotowi, na rzecz którego zostało ustanowione prawo użytkowania na udziałach (tj. użytkownikowi udziałów) powstanie w Spółce obowiązek poboru podatku jako płatnik i sporządzenia rocznej deklaracji PIT-8AR...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłaty dywidendy podmiotowi, na rzecz którego zostało ustanowione prawo użytkowania na udziałach powstanie w Spółce obowiązek poboru podatku jako płatnik, a tym samym Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia rocznej deklaracji PIT-8AR.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dywidenda otrzymana przez osobę fizyczną stanowi dla niej przychód z kapitałów pieniężnych. Przychód ten powstaje w dacie wypłaty dywidendy lub pozostawienia jej do dyspozycji udziałowca i jest opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Spółka dokonując wypłaty dywidendy (lub stawiając ją do dyspozycji podatnika) powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy). Następnie, Spółka działając jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego powinna przekazać jego kwotę na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano poboru podatku (art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Spółka ma jednocześnie obowiązek przekazania dla właściwego urzędu skarbowego, w terminie do końca stycznia roku następnego, deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR). Podatnikiem z tytułu przychodu z kapitałów pieniężnych będzie osoba fizyczna na rzecz, której ustanowiono prawo użytkowania na udziałach Spółki (użytkownik udziałów). Ponieważ użytkowanie jest jednym z praw rzeczowych, użytkownik posiada uprawnienia skuteczne nie tylko w stosunku do strony umowy o ustanowienie użytkowania, ale również w stosunku do osób trzecich. W konsekwencji, użytkownik może domagać się wypłaty dywidendy bezpośrednio od Spółki. Z uwagi na fakt, że strony powiadomiły Spółkę o ustanowieniu prawa użytkowania na udziałach, nie ma ona możliwości wypłaty dywidendy właścicielowi udziałów. Wypłacone dywidendy stanowią więc wyłączny przychód, mimo że jest właścicielem udziałów w Spółce nie jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ nie następuje na jego rzecz przysporzenie majątkowe z tytułu dywidendy.

Zdaniem Wnioskodawcy, podobne stanowisko zajął Minister Finansów, który w wydanej przez siebie ogólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdził, że podatnikiem z tytułu dywidendy od akcji obciążonych prawem użytkowania jest użytkownik, któremu została wypłacona dywidenda. Minister podkreślił jednocześnie, że pojęcie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych powinno być rozumiane szeroko i powinno obejmować swoim zakresem wszelkie dochody, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach osób prawnych (pismo Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1997 r. Nr PO 4/BA-802-7973/886/97).

Podsumowując, w związku z ustanowieniem prawa użytkowania, jeżeli na podstawie art. 253 § 1 k.c. nie wyłączono oznaczonych pożytków rzeczy na użytkownika zostaje przeniesione prawo do dywidendy, tj. prawo do udziału w zyskach osoby prawnej. Oznacza to, iż podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu dywidendy od udziałów obciążonych prawem użytkowania jest użytkownik, któremu wypłacona została, w związku z ustanowieniem prawa użytkowania udziału, dywidenda. Obowiązek rozliczenia w tych sytuacjach spoczywa na płatniku, którym jest podmiot dokonujący określonych wypłat. Płatnik powinien w terminie do końca stycznia złożyć deklarację PIT-8AR do właściwego organu podatkowego zawierającą kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od dywidend wypłaconych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 28 lipca 2009 r. Nr ILPB1/415-538/09-3/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl