ILPB1/415-501/09-3/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-501/09-3/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2009 r. (daty wpływu 22 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie objęcia udziałów w spółce z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie objęcia udziałów w spółce z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2005 r. Wnioskodawca zakupił zabudowaną budynkami i budowlami nieruchomość gruntową wraz z liniami technologicznymi. Po czym grunt, budynki i budowle oraz pozostałe środki trwałe wprowadzone zostały - po cenie zakupu - do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca dokonuje amortyzacji tych rzeczy (poza gruntem).

Zainteresowany jest też jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającym 100% jej udziałów. Obecnie Wnioskodawca rozważa podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki w drodze ustanowienia i objęcia nowych udziałów, które pokryte zostać miałyby w całości przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a mianowicie w postaci prawa własności opisanej powyżej nieruchomości i środków trwałych.

W związku ze znacznym wzrostem wartości nieruchomości w okresie ostatnich lat, Wnioskodawca zamierza ustalić wartość aportu na kwotę odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej nieruchomości pomniejszonej o obciążające nieruchomość hipoteki ujawnione w księdze wieczystej. Podwyższenie natomiast kapitału zakładowego należącej do Wnioskodawcy spółki z o.o. nastąpić miałoby o kwotę odpowiadającą aktualnej wartości netto nieruchomości i pozostałych środków trwałych wykazywanych w ewidencji Wnioskodawcy. Z kolei nadwyżka wartości aportu (tzw. agio), tj. różnica między wartością podwyższenia kapitału zakładowego a wartością aportu, przekazana zostałaby na kapitał zapasowy spółki z o.o. Wartość rynkowa aportu byłaby trzykrotnie wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie uzyskania dochodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.

Czy objęcie udziałów w spółce z o.o. o wartości nominalnej równej wartości księgowej netto wniesionych składników majątku wycenionych po cenie rynkowej trzykrotnie wyższej od objętych udziałów spowoduje powstanie dochodu do opodatkowania PIT-38 w momencie wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o., w ocenie Wnioskodawcy, realizacja opisanego zdarzenia przyszłego skutkowałaby osiągnięciem przez Wnioskodawcę przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiadającego sumie wartości nominalnej nowych udziałów objętych przez Wnioskodawcę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci zabudowanej nieruchomości i pozostałych środków trwałych. Koszt uzyskania powyższego przychodu stanowiłaby suma wartości początkowej środków trwałych w postaci gruntu, budynków, budowli i pozostałych środków, wynikająca z prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych do dnia wniesienia aportu w postaci zabudowanej nieruchomości. Tak wyliczony dochodów wyniesie zero.

Wartość nominalna objętych udziałów w Spółce odbiega od wartości zbywczej aportu. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem spółki z o.o. i nie nastąpi zmiana struktury udziałów, a różnica między wartością zbywczą aportu a wartością nominalną objętych udziałów przeznaczona zostanie na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na dalszy rozwój spółki, nie wystąpi podatek PIT-38 w chwili objęcia udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Jak wskazuje art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, między innymi, nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W ust. 2 powyższego artykułu ustawodawca wskazał, iż przy ustalaniu wartości uzyskanego w wyżej wymieniony sposób przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazujące tryb ustalania przychodu, gdy cena określona w umowie bez uzasadnienia znacznie odbiega od wartości rynkowej. W razie zaistnienia takich okoliczności, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określa przychód w wysokości wartości rynkowej. Zgodnie z ust. 4 tego artykułu, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej jest uprawniony do określenia wartości przychodu z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych, jeżeli podatnik nie wskaże przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, przychodem z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny co do zasady jest ich wartość nominalna - jednak, gdy wartość ta bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej, organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej przysługują uprawnienia nadane przepisem art. 19 ustawy. W tym kontekście przepisy art. 17 ust. 1 pkt 9 i art. 19 są przepisami, które wzajemnie się uzupełniają.

Zasadnicze znaczenie w rozpatrzeniu niniejszej sprawy ma jednak kwestia uprawnień nadanych organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej przepisami art. 19 ww. ustawy. Są to uprawnienia nadane przepisami rangi ustawowej i nie mogą być zmienione drogą interpretacji w indywidualnej sprawie. To w gestii tych organów mieści się przeprowadzenie postępowania dowodowego i ocena, czy zachodzą przesłanki do skorzystania z uprawnień wynikających z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również z uwzględnieniem biegłego lub biegłych.

Reasumując, należy stwierdzić, że przychód Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wniesione składniki majątkowe stanowić będzie nominalna wartość uzyskanych udziałów.

Jednakże dokonując wyceny należy mieć również na uwadze przepis art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego, w przypadku, gdy wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej, organy podatkowe mogą na podstawie art. 19 tej ustawy oszacować przychód wspólnika wnoszącego wkład, dostosowując wielkość tego przychodu do wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

W związku z tym należy stwierdzić, że w sytuacji objęcia przez Wnioskodawcę udziałów o wartości nominalnej znacznie niższej od wartości rynkowej wkładu, istnieje możliwość ustalenia przychodu w trybie art. 19 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie uzyskania przychodów z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w środków trwałych do spółki osobowej, został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 15 lipca 2009 r. nr ILPB1/415-501/08-2/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl