ILPB1/415-482/14-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-482/14-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 8 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność wraz z żoną w formie spółki cywilnej. Spółka została założona w styczniu 2006 r. z udziałami po 50% każdy. Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.20.Z) oraz zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi (PKD 70.32.Z).

Wnioskodawca razem z żoną uzgodnili, że na pewien czas przeniosą nieruchomość zabudowaną z majątku osobistego do Spółki, do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności. W związku z tym w kwietniu 2006 r. nastąpiło:

* przeniesienie własności nieruchomości do Spółki potwierdzone aktem notarialnym i odpowiednim wpisem w księgach wieczystych;

* zwiększenie wkładów do Spółki poprzez wprowadzenie nieruchomości do majątku Spółki #8722; sporządzono stosowny aneks do Umowy Spółki w famie aktu notarialnego.

Obecnie #8722; zgodnie z pierwotnymi założeniami - Wnioskodawca wraz z żoną wycofali ww. nieruchomość z majątku Spółki i przekazali ją z powrotem na swój majątek osobisty. Wycofanie budynku zostało przeprowadzone notarialnie:

* pierwszym aktem notarialnym wspólnicy wprowadzili aneks do Umowy Spółki o zmniejszeniu wkładów do Spółki poprzez wycofanie nieruchomości #8722; poniesiono z tego tytułu koszty opłaty notarialnej;

* drugi akt notarialny dotyczył przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego małżonków, będących we wspólnocie małżeńskiej #8722; z tego tytułu poniesiono koszty opłaty notarialnej i sądowej.

Przez cały okres od 2006 r. nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej działalności zgodnie z celami Spółki, co przyczyniło się do wygenerowania określonych przychodów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy koszty opłat notarialnych i sądowych powstałych z tytułu okresowego wykorzystywania przez Spółkę nieruchomości zabudowanej, a więc opłat poniesionych z powodu wymaganych przepisami aktów formalnych związanych z

* przekazaniem nieruchomości do oraz z majątku Spółki (umowy przeniesienia własności) oraz

* zwiększeniem i zmniejszeniem wkładów do Spółki (aneksy do Umowy Spółki)

Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty opłat notarialnych i sądowych związanych z przyjęciem oraz zwrotem nieruchomości są dla Zainteresowanego kosztami uzyskania przychodów. W momencie podejmowania decyzji o okresowym przyjęciu budynków do Spółki wspólnicy założyli, że wszystkie koszty z tym związane pokryje Spółka, która dzięki wyposażeniu się w budynek biurowy będzie mogła generować większe przychody.

Zgodnie z art. 22 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych "kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Celem i podstawą działania Spółki jest zamiar osiągnięcia przychodu. Jedynym kryterium warunkującym możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, jakim posługuje się ustawodawca, jest związek przychodu z kosztem. Tak więc niewątpliwie koszty opłat notarialnych i sądowych związane z okresowym wykorzystywaniem przez Spółkę nieruchomości, dzięki czemu Spółka uzyskała dodatkowe przychody, powinny stać się kosztami uzyskania tych przychodów, a tym samym kosztami uzyskania działalności Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (jego powstanie lub zwiększenie). Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Charakteru takiego związku nie należy jednak zawężać wyłącznie do związku bezpośredniego. Istnieją bowiem sytuacje, w których wydatek jest jedynie pośrednio związany z przychodami. Kosztem uzyskania przychodów będą również te wydatki, które można uznać za poniesione w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów tak, aby źródło przyniosło przychody także w przyszłości, nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów ustawodawca nie wymienia opłaty notarialnej ani opłaty sądowej, zatem w myśl cytowanego wyżej art. 22 ust. 1 ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodów (zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że poniesione opłaty notarialne i opłaty sądowe dotyczą bezpośrednio kosztów związanych z czasowym przekazaniem nieruchomości z majątku osobistego do Spółki w celu wykorzystania jej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz wycofaniem ww. nieruchomości po zaprzestaniu jej wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej ze Spółki do majątku osobistego, a także związanych ze zwiększeniem i zmniejszeniem wkładów do Spółki w związku z czasowym wykorzystywaniem przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości w prowadzonej działalności. Wykorzystywanie ww. nieruchomości w prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej przyczyniło się do wygenerowania określonych przychodów.

Zatem w przedmiotowej sprawie poniesione opłaty notarialne i sądowe pozostają pośrednio związane z przychodami z działalności gospodarczej. Poniesione zostały w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza, tak aby to źródło przynosiło dla Wnioskodawcy przychody.

Wobec powyższego koszty opłat notarialnych i sądowych powstałych z tytułu okresowego wykorzystywania przez Spółkę nieruchomości zabudowanej, a więc opłat poniesionych z powodu wymaganych przepisami aktów formalnych związanych z przekazaniem nieruchomości do oraz z majątku Spółki (umowy przeniesienia własności) oraz zwiększeniem i zmniejszeniem wkładów do Spółki (aneksy do Umowy Spółki), Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności w formie spółki cywilnej, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl