ILPB1/415-448/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-448/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni - jeszcze w okresie studiów z zakresu filologii romańskiej - rozpoczęła działalność gospodarczą - od lipca 2005 r. na rzecz jednego podmiotu. Działalność ta dotyczyła tłumaczeń, usług sekretarskich oraz organizacji targów i wystaw. Z czasem Wnioskodawczyni rozszerzyła swoją działalność na inne podmioty.

Aktualnie przedmiot działalności Wnioskodawczyni obejmuje:

* 74.30.Z działalność związana z tłumaczeniami,

* 82.11.Z działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,

* 82.30.Z działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,

* 85.59.A nauka języków obcych,

* 85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

* 85.60.Z działalność wspomagająca edukację.

W 2008 r. Wnioskodawczyni obroniła pracę magisterską, jednak ukończone studia humanistyczne dały wiedzę niezbędną w pracy tłumacza i nauczyciela języka francuskiego, nie dały jednakże wiedzy dotyczącej problemu jak skutecznie radzić sobie na rynku w warunkach ostrej konkurencji.

Dlatego też Wnioskodawczyni podjęła roczne Podyplomowe Studia, które są dla Niej nieocenionym źródłem wiedzy.

Poniesione koszty ww. studiów (czesne) wg faktury z listopada 2008 r. wyniosły 7.500 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opłaty (czesne) dotyczące wymienionych studiów podyplomowych Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy za 2008 rok.

Zdaniem Wnioskodawczyni, umiejętności zdobyte podczas ww. studiów umożliwią Jej zwiększenie atrakcyjności firmy, pomogą podnieść jakość świadczonych usług, pozyskać nowych klientów, co przełoży się na wzrost dochodów.

Wnioskodawczyni podała, że podyplomowe Studia są dla Niej nieocenionym źródłem wiedzy, dzięki której będzie mogła podnieść jakość świadczonych usług, jak również lepiej prowadzić własną działalność.

Zajęcia dotyczące przewagi konkurencyjnej, organizacji, planowania budżetu, czy wykorzystania funduszy UE do promocji organizacji przygotują - zdaniem Wnioskodawczyni - do lepszego zarządzania firmą. Z kolei wiedza z zakresu roli internetowych portali w kampaniach promocyjnych i tworzenia serwisów internetowych pozwoli Wnioskodawczyni o wiele skuteczniej promować firmę.

Zakres działalności firmy Wnioskodawczyni obejmuje również organizowanie targów, konferencji i wystaw. Program Studiów Podyplomowych przewiduje zajęcia teoretyczne i praktyczne (case studies) oraz z organizacji eventów i konferencji.

Wnioskodawczyni podała, że przedmioty takie jak: pozyskiwanie klienta, negocjacje, odpowiadanie na potrzeby klienta, pozwolą stworzyć przewagę konkurencyjną na dzisiejszym trudnym rynku, co przełoży się na wzrost dochodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawczyni, która wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki na studia podyplomowe nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawczynię na opłacenie studiów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Z powyższych wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionych informacji wynika, iż Wnioskodawczyni podjęła naukę na rocznych Podyplomowych Studiach, czyli na kierunku pokrywającym się z zakresem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z czym nabywa wiedzę, która przyczyni się do rozwijania własnych umiejętności oraz poszerzania kompetencji zawodowych. Choć poniesiony wydatek trudno przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatny do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej, może stanowić koszt uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, opłaty za czesne na studiach podyplomowych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej za 2008 rok.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl