ILPB1/415-43/14-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-43/14-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem i zarazem konsultantem jednoosobowej firmy (...) (PKD 74.14.A - Doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania). Zakres usług, które Wnioskodawca oferuje, to sporządzanie wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych wraz z wykonaniem wymaganych analiz, opracowanie programów naprawczych głównie dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przygotowanie podmiotów do uzyskania certyfikatu ISO 9001 oraz organizowanie w powyższym zakresie szkoleń.

W 2013 r. Wnioskodawca poddał się treningowi uwagi słuchowej metodą X, którego organizatorem był (...). Trening miał na celu poprawę umiejętności koncentracji uwagi Wnioskodawcy, uważnego słuchania, płynnego wypowiadania się, co jest kluczowym czynnikiem sukcesu w jego pracy, polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem oraz wykonywaniu skomplikowanych analiz. Wykonując skomplikowane obliczenia dla kilku podmiotów jednocześnie, należy liczyć się z tym, że ryzyko popełnienia błędu z powodu dekoncentracji jest wysokie, co może grozić utratą wiarygodności w oczach klienta, a czego już w ostatnim czasie Wnioskodawca zaczął doświadczać. Zatem umiejętności jakie daje ww. trening przekładają się nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale przede wszystkim utrzymanie stałych umów.

Po ukończeniu treningu, organizator wystawił fakturę VAT, którą Wnioskodawca ujął w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Zainteresowany pragnie jednak zweryfikować własne stanowisko, tj. stanowisko Wnioskodawcy z opinią Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, tj. organu upoważnionego do wydawania interpretacji, czy usługa jaką zakupił, tj. trening uwagi słuchowej, stanowi dla firmy, którą prowadzi, koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy koszt treningu uwagi słuchowej (...) stanowi dla firmy, koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, trening uwagi słuchowej (...) jest kosztem uzyskania przychodu w zakresie działalności, którą prowadzi. Jako właściciel jednoosobowej firmy Zainteresowany odpowiada za bezpośredni kontakt z klientem, sprzedaż usług, ich realizację, a następnie utrzymanie dobrych relacji z klientem po zakończeniu świadczenia.

W przypadku Zainteresowanego ryzyko popełnienia błędu podczas wykonywania skomplikowanych obliczeń i analiz dla kilku podmiotów jednocześnie, bez weryfikacji obliczeń przez drugą osobę, bo firmę prowadzi sam oraz pod silną presją czasu jest wysokie. Stąd pojawiła się potrzeba poprawy przede wszystkim koncentracji oraz uwagi słuchowej.

Potrzeba była tym silniejsza, że Wnioskodawca odczuł już konsekwencję popełnienia błędu. Korzyści jakie daje trening uwagi słuchowej (...) w postaci poprawy koncentracji, formułowania poprawnych, zwięzłych, konkretnych, rozumianych przez innych wypowiedzi, poprawy umiejętności słuchania i właściwego przetwarzania usłyszanych informacji, już są przez Zainteresowanego odczuwalne, zarówno na etapie pisania ofert, jak i na etapie rozmów biznesowych, czy umiejętności skupienia podczas obliczeń i analiz. Zdobyte umiejętności zwiększają prawdopodobieństwo nie tylko podpisania nowych umów i pozyskania dodatkowych przychodów, ale i utrzymania pozyskanych już klientów. Utrzymanie stałych klientów jest kluczowym czynnikiem funkcjonowania małej jednoosobowej firmy na rynku, w silnie konkurencyjnym otoczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

* celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

* wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie szkoleń nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesiona opłata za udział w szkoleniu może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne (przydatne) w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,

* czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem i zarazem konsultantem jednoosobowej firmy. Zakres usług, które Wnioskodawca oferuje, to sporządzanie wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych wraz z wykonaniem wymaganych analiz, opracowanie programów naprawczych głównie dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przygotowanie podmiotów do uzyskania certyfikatu ISO 9001 oraz organizowanie w powyższym zakresie szkoleń.

W 2013 r. Wnioskodawca poddał się treningowi uwagi słuchowej (...). Trening miał na celu poprawę umiejętności koncentracji uwagi Wnioskodawcy, uważnego słuchania, płynnego wypowiadania się, co jest kluczowym czynnikiem sukcesu w jego pracy, polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem oraz wykonywaniu skomplikowanych analiz. Wykonując skomplikowane obliczenia dla kilku podmiotów jednocześnie, należy liczyć się z tym, że ryzyko popełnienia błędu z powodu dekoncentracji jest wysokie, co może grozić utratą wiarygodności w oczach klienta, a czego już w ostatnim czasie Wnioskodawca zaczął doświadczać. Wnioskodawca wskazuje, że umiejętności jakie daje ww. trening przekładają się nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale przede wszystkim utrzymanie stałych umów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wydatek poniesiony z tytułu udziału w ww. treningu uwagi słuchowej, choć trudno go przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatny do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej oraz mający, jak wskazano we wniosku, wpływ na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie stałych umów, a zatem na wysokość uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej przychodów, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem jego należytego udokumentowania.

Jednakże zauważyć należy, że to na Wnioskodawcy spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonym wydatkiem, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli Wnioskodawca nie wykaże, ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość poniesienia przedmiotowego wydatku, z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatek nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów. Istnienie ww. związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ww. wydatkami a prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą może być zweryfikowane w toku ewentualnego postępowania podatkowego prowadzonego przez upoważnione do tego organy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl