ILPB1/415-416/11-3/AA - Ujęcie w PKPiR zakupu samochodu sprowadzonego z UE i sporządzenie spisu z natury.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-416/11-3/AA Ujęcie w PKPiR zakupu samochodu sprowadzonego z UE i sporządzenie spisu z natury.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu 22 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 20 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* momentu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków poniesionych na zakup samochodów osobowych i podatku akcyzowego - jest nieprawidłowe,

* sporządzenia spisu z natury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków poniesionych na zakup samochodów osobowych i podatku akcyzowego oraz sporządzenia spisu z natury.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży używanych samochodów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od sprowadzonych samochodów osobowych powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, zgłoszenie do opodatkowania następuje po dacie sprowadzenia samochodu osobowego do kraju. Zakup samochodów jako towarów handlowych, ewidencjonowany jest w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w cenie zakupu, czyli w kwocie wynikającej z faktury przeliczonej wg średniego kursu NBP powiększonej o podatek akcyzowy.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż kupując samochód w krajach UE, fakturę zakupu otrzymuje w momencie jego zakupu. Natomiast auto zostaje przywiezione w terminie późniejszym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Z jaką datą zaewidencjonować w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej - czy z datą faktury, czy z datą sprowadzenia samochodu do kraju, a z jaką datą zaewidencjonować podatek akcyzowy z tytułu nabycia samochodu osobowego - czy z datą zapłaty podatku akcyzowego. W związku z tym jak poprawnie sporządzić spis natury w tym zakresie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup towarów handlowych, do których zalicza się nabywane samochody celem dalszej ich odsprzedaży ewidencjonuje się w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezwłocznie po ich otrzymaniu, nie później niż data przekazania do magazynu lub do sprzedaży - w przypadku sprowadzenia samochodu z UE będzie to data sprowadzenia do kraju. W przypadku, gdy zgłoszenie do opodatkowania podatkiem akcyzowym następuje po dacie sprowadzenia do kraju, a więc po dacie zaewidencjonowania jego zakupu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w dacie zgłoszenia ewidencjonuje się w kolumnie 10 wartość zadeklarowanego podatku akcyzowego (nie ma znaczenia moment zapłaty podatku akcyzowego), wraz z informacją w uwagach, której pozycji zakupu dotyczy ten wpis.

W przypadku spisu z natury ujmuje się w nim te samochody, które na dzień sporządzenia spisu zostały sprowadzone do kraju, uwzględniając podatek akcyzowy jako element ceny zakupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej momentu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków poniesionych na zakup samochodów osobowych i podatku akcyzowego uznaje się za nieprawidłowe, zaś w części dotyczącej sporządzenia spisu z natury uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przy czym, zgodnie z art. 22 ust. 6b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zauważyć przy tym należy, że wynikająca z treści art. 22 ust. 6b definicja momentu poniesienia kosztu dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, co oznacza, iż zapłacony podatek akcyzowy należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pod datą wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonanie jego zapłaty.

W myśl art. 24a ust. 1 powołanej ustawy osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określił Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Moment ujęcia zakupu towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów określa § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Jak wynika z pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawartych w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia, zakup towarów handlowych należy wpisać w kolumnie 10 księgi wg ceny zakupu. Przy czym zgodnie z § 3 pkt 2 ww. rozporządzenia przez cenę zakupu należy rozumieć cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

W świetle powyższego podatek akcyzowy, zapłacony zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, z tytułu sprowadzenia towarów z krajów Unii Europejskiej, stanowi element ceny zakupu tych towarów i podlega ewidencjonowaniu w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Odnosząc się natomiast do sposobu sporządzenia spisu z natury na koniec roku podatkowego stwierdzić należy, iż w myśl § 27 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Spis z natury powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. Towary obce nie podlegają wycenie; wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem, czyją stanowią własność (§ 28 ust. 3 ww. rozporządzenia).

Zgodnie z § 29 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.

Z powyższego wynika, iż o obowiązku uwzględnienia w spisie z natury towarów handlowych nie decyduje fakt wystawienia faktury, czy jej zarachowanie, ale miejsce, w którym na dzień dokonywania spisu towary te się znajdują. Spis z natury, jak sama nazwa wskazuje, jest to spis określonych składników majątku podatnika dokonany na podstawie naocznego stwierdzenia stanu faktycznego. Zatem, co do zasady, w spisie z natury ujmuje się towary handlowe, które znajdują się w zakładzie podatnika w chwili dokonywania spisu, nawet jeśli są to towary obce (z tym zastrzeżeniem, iż towary obce nie podlegają wycenie). Wyjątkowo spis z natury obejmuje rzeczy znajdujące się poza zakładem podatnika jeżeli stanowią one jego własność.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów używanych sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Zakup tych samochodów jako towarów handlowych ewidencjonowany jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kwocie wynikającej z faktury VAT, powiększonej o podatek akcyzowy.

Reasumując, mając na uwadze cytowane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż zakup samochodu oraz podatek akcyzowy (jako element ceny zakupu) należy ująć w kolumnie 10 "zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" podatkowej księgi. Zapisu dotyczącego nabycia samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej należy dokonać w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów w dniu wystawienia faktury, zaś podatek akcyzowy od nabytych pojazdów należy ująć w ww. księdze w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonanie jego zapłaty.

Natomiast jeżeli na dzień sporządzenia spisu z natury samochody znajdują się w posiadaniu Wnioskodawcy, podlegają one uwzględnieniu w tym spisie. Skoro podatek akcyzowy, jak przedstawiono powyżej, stanowi element ceny zakupu, to wartość ta musi być uwzględniona w wartości spisu z natury.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl