ILPB1/415-397/13-3/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-397/13-3/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanego przez xx, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku ze sprzedażą przez syndyka niedokończonej budowy hali magazynowo-garażowej położonej na trzech działkach - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku ze sprzedażą przez syndyka niedokończonej budowy hali magazynowo-garażowej położonej na trzech działkach, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży budynku mieszkalnego z garażem, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntów rolnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 24 czerwca 2004 r. Sąd Rejonowy w W. ogłosił upadłość likwidacyjną przedsiębiorstwa osoby fizycznej W. D. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (...)"E." w S. pod sygn. akt (...).

W skład masy upadłości weszły składniki majątkowe przedsiębiorstwa upadłego jako zorganizowany zespół składników położonych w S., wśród nich należy wymienić mega układ technologiczny do przechowywania i przerobu zbóż w S. wraz z wydzieloną częścią do montażu i serwisowania suszarni wraz z budynkami, budowlami, środkami trwałymi, zapasami magazynowymi, wyposażeniem a także inwestycjami w toku budowy; elewatory w (...), (...), (...), (...), (...); lokale mieszkalne w W.; grunty rolne będące własnością W. D. Ponadto w skład masy upadłości weszły:

a.

grunty rolne będące majątkiem wspólnym małżonków D. W. i J. (vide: art. 124 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego - puin),

b.

grunty pod zabudową przemysłową określoną wyżej (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) będące majątkiem wspólnym małżonków D., a w przypadku jednej działki będącej własnością J. D.,

c.

budynek mieszkalny z garażem stanowiące majątek wspólny upadłego oraz jego małżonki J. położony na peryferiach części fabrycznej określonej na wstępie, położony na gruncie będącym majątkiem wspólnym małżonków D.,

d.

inwestycja w trakcie budowy hali garażowo magazynowej położona na działkach gruntu W. D. i działce gruntu będącym wyłączną własnością J. D.

Małżonkowie W. i J. D. aktem notarialnym zawartym w dniu 10 lipca 1996 r. wyłączyli współwłasność ustawową. Nie dokonali wówczas podziału majątku ani też nie ujawnili tego stanu rzeczy w Księgach Wieczystych.

Po wyłączeniu współwłasności ustawowej aktem notarialnym przed ogłoszeniem upadłości W. D., małżonkowie D. nabyli wspólnie w częściach ułamkowych po 1/2 jedną działkę gruntu, która również objęta została masą upadłości, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania działka ta jest przeznaczona pod zabudowę siedliskową.

Pani J. D. nabyła po wyłączeniu wspólności ustawowej na swoją wyłączną własność dwie działki, z których na jednej w części posadowiona jest inwestycja w trakcie budowy hali garażowo magazynowej, o której mowa w punkcie d), zaś druga znajduje się na obrzeżach części fabrycznej poza miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części przemysłowej w S. i ma charakter łąki.

W trakcie postępowania upadłościowego Sędzia Komisarz Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2005 r. oddalił wniosek J. D. o wyłączenie z masy upadłości wszystkich składników masy upadłości na jej rzecz, w tym działek gruntów, których J. D. jest właścicielem (vide: wyżej). Postanowienie to się uprawomocniło.

W innym postępowaniu sądowym Sąd oddalił wniosek J. D. o podział majątku małżonków D. uznając za niedopuszczalny w postępowaniu upadłościowym, nadto oddalił wniosek o wydanie nieruchomości oraz oddalił wniosek o odszkodowanie, Sądy drugiej instancji podtrzymały rozstrzygnięcia Sądów pierwszej instancji, stąd rozstrzygnięcia te uprawomocniły się.

Nieruchomości gruntowe nigdy nie zostały wprowadzone do przedsiębiorstwa upadłego jako środki trwałe, natomiast zostały na nich dokonane naniesienia budynków i budowli oraz środków trwałych w budowie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Upadły prowadził działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast przychody z działalności w zakresie podatku dochodowego rozliczał na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Ponadto przychody z działalności rolniczej opodatkowywał podatkiem rolnym na zasadzie deklaracji gospodarstwa rolnego, podczas gdy faktycznie władał gruntami jako przedsiębiorca wpisany do rejestru ewidencji działalności gospodarczej.

A. D. według wiedzy syndyka nigdy nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wcześniej wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne, na bazie którego to w 1989 r. powstała Firma B.H.U."E." W. D. z siedzibą w S. jako osoby fizycznej.

Obecnie syndyk dokonuje sprzedaży następujących składników majątku:

1. Sprzedaż inwestycji - niedokończonej budowy hali magazynowo-garażowej położonej na 3 działkach, dla których zostało wydane prawomocne rozstrzygnięcia o objęciu tej części majątku masą upadłości.

Pierwsza z działek stanowi odrębną własność upadłego W. D., druga działka stanowi odrębną własność J. D. a trzecia działka została dokupiona przez syndyka za zgodą Rady Wierzycieli na rzecz W. D., która była niezbędna dla zapewnienia prawidłowego przyszłego funkcjonowania budowanego obiektu. Na wszystkich ww. działkach został wybrany humus i grunt na głębokości około 2 metrów przez co działki te stały się nieużytkami. Wszystkie grunty zostały nabyte przed upadłością w roku 2004.

Dnia 24 czerwca 2004 r. Sąd Rejonowy w W. ogłosił upadłość likwidacyjną przedsiębiorstwa osoby fizycznej W. D. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą B.H.U."E." w S. pod sygn. akt (...).

W skład masy upadłości weszły składniki majątkowe przedsiębiorstwa upadłego jako zorganizowany zespół składników położonych w S., wśród nich należy wymienić: mega układ technologiczny do przechowywania i przerobu zbóż w S. wraz z wydzieloną częścią do montażu i serwisowania suszarni wraz budynkami, budowlami, środkami trwałymi, zapasami magazynowymi, wyposażeniem a także inwestycjami w toku budowy; elewatory w Z. Ś., B., G., Ś.; lokale mieszkalne w W.; grunty rolne będące własnością W. D.

Ponadto w skład masy upadłości weszły:

a.

grunty rolne będące majątkiem wspólnym małżonków D. W. J. (vide: art. 124 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego - pum),

b.

grunty pod zabudową przemysłową określoną wyżej (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) będące majątkiem wspólnym małżonków D., a w przypadku jednej działki będącej własnością J. D.,

c.

budynek mieszkalny z garażem stanowiące majątek wspólny upadłego oraz jego małżonki J. położony na peryferiach części fabrycznej określonej na wstępie położony na gruncie będącym majątkiem wspólnym małżonków D.,

d.

inwestycja w trakcie budowy hali garażowo magazynowej położona na działkach gruntu W. D. i działce gruntu będącym wyłączną własnością J. D.

Małżonkowie W. i J. D. aktem notarialnym zawartym w dniu 10 lipca 1996 r. wyłączyli współwłasność ustawową. Nie dokonali wówczas podziału majątku ani też nie ujawnili tego stanu rzeczy w Księgach Wieczystych.

Po wyłączeniu współwłasności ustawowej aktem notarialnym przed ogłoszeniem upadłości W. D., małżonkowie D. nabyli wspólnie w częściach ułamkowych po #189; jedną działkę gruntu, która również objęta została masa upadłości, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania działka ta jest przeznaczona pod zabudowę siedliskową.

Pani J. D. nabyła po wyłączeniu wspólności ustawowej na swoją wyłączną własność dwie działki, z których na jednej w części posadowiona jest inwestycja w trakcie budowy hali garażowo-magazynowej, o której mowa w punkcie d), zaś druga znajduje się na obrzeżach części fabrycznej poza miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części przemysłowej w S. i ma charakter łąki.

W trakcie postępowania upadłościowego Sędzia Komisarz Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2005 r. oddalił wniosek J. D. o wyłączenie z masy upadłości wszystkich składników masy upadłości na jej rzecz, w tym działek gruntów, których J. D. jest właścicielem (vide wyżej). Postanowienie to się uprawomocniło.

W innym postępowaniu sądowym Sąd oddalił wniosek J. D. o podział majątku małżonków D. uznając za niedopuszczalny w postępowaniu upadłościowym, nadto oddalił wniosek o wydanie nieruchomości oraz oddalił wniosek o odszkodowanie. Sądy drugiej instancji podtrzymały rozstrzygnięcia Sądów pierwszej instancji, stąd rozstrzygnięcia te uprawomocniły się.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Jak ustalić podmiotowość prawno podatkową przy sprzedaży opisanej w pkt 1-4.

2. Czy transakcja sprzedaży opisanej w pkt 1 będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3. Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanego w pkt 2 powinna zostać opodatkowana na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozarolnicza działalność gospodarcza.

4. Czy sprzedaż budynku mieszkalnego z garażem wybudowanych i zasiedlonych przed 1993 rokiem będzie zwolniona z podatku dochodowego.

5. Czy sprzedaż gruntów rolnych objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym z podatku dochodowego.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie skutków podatkowych w związku ze sprzedażą przez syndyka niedokończonej budowy hali magazynowo-garażowej położonej na trzech działkach. Wniosek w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz w zakresie skutków podatkowych sprzedaży budynku mieszkalnego z garażem, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntów rolnych, rozstanie rozpatrzony w późniejszym terminie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1) Podmiotowość prawno podatkowa nie zmienia się w przypadku upadłości, istotny będzie zatem status Upadłego i Małżonki sprzed ogłoszenia upadłości.

Upadły W. D. do dnia ogłoszenia upadłości tj. do 2004 r. opodatkowany był na zasadach ogólnych, gdyż nie wybrał innej formy opodatkowania i na takich zasadach pozostaje nadal.

Jego małżonka, skoro wg wiedzy syndyka w ogóle nie prowadzi działalności gospodarczej, nie mogła złożyć oświadczenia o wyborze innej formy opodatkowania, więc również pozostaje opodatkowana na zasadach ogólnych.

W przypadku nieruchomości i ruchomości będących środkami trwałymi w przedsiębiorstwie, przychód winien być opodatkowany u W. D. jako przychód z działalności gospodarczej.

W przypadku majątku, który wszedł do masy upadłości jako osobisty majątek małżonków, podatnikami pozostają osoby fizyczne, które uprzednio były właścicielami a syndyk jako dysponujący i dokonujący sprzedaży w ich imieniu zobowiązany jest do zapłaty danin publicznych (podatków) w przypadku sprzedaży.

Ad 2)

W przypadku transakcji 1 w związku z tym, że przedmiotem sprzedaży będzie grunt z nieukończonym środkiem trwałym, w ogóle, także w części przypadającej na Upadłego, nie będzie to dochód z działalności gospodarczej, gdyż art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nakazuje opodatkować w tym źródle wyłącznie przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jeżeli zatem przedmiotowa budowa nie była jeszcze amortyzowana, to też nie może być zbyta z przedmiotowego źródła. Oczywiście dotyczy to tylko nieruchomości wchodzących w skład przedmiotu sprzedaży. Przedmiotowe rozważania są o tyle istotne, gdyż w zakresie dochodu ze sprzedaży nieruchomości Małżonka i Upadły nie powinni być obciążani podatkiem z tytułu ich sprzedaży - jeżeli spełnili warunki z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., którego co do zasady nie stosuje się do dochodów z działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem w skład przedmiotu sprzedaży wchodzą nieruchomości zbywane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Upadłego lub Małżonkę albo ich wybudowanie - to przychód z tej sprzedaży nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód ze sprzedaży składników majątku określonych w pkt 1 będzie zwolniony od podatku.

Ad 3)

W przypadku transakcji opisanej pod nr 2 będzie to dochód z działalności gospodarczej opodatkowany wg zasad właściwych dla upadłego. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zatem za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z uwagi na to, że w tym przypadku mamy do czynienia ze zbyciem części przedsiębiorstwa osoby fizycznej, nie działającej w ramach jakiejkolwiek spółki, koszty rozpoznaje się na zasadach ogólnych - zgodnie z art. 22 i nast. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - w wysokości poniesionych wydatków na zakup albo, w przypadku środków trwałych w niezamortyzowanej wartości początkowej.

Ponieważ transakcja sprzedaży obejmować będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa łącznie z gruntami stanowiącymi integralną jego część, dochód rozpoznany zostanie i opodatkowany w całości u Pana W. D. jako przychód z działalności gospodarczej.

Ad 4)

Sprzedaż budynku mieszkalnego z garażem wybudowanych i zasiedlonych przed 1993 rokiem będzie zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 5)

Sprzedaż gruntów rolnych będzie zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1112 z późn. zm.), syndyka powołuje się w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.

Upadły zaś traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości, co wynika z art. 75 ust. 1 ww. ustawy - to jest majątkiem należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabytym w toku postępowania upadłościowego (art. 62 ustawy). Obowiązany jest wskazać ten majątek oraz wydać syndykowi wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności majątku i rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych a nawet korespondencję, co statuuje art. 57 ust. 1 ww. ustawy.

Z kolei, w myśl art. 160 ust. 1 tej ustawy, w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego lecz w imieniu własnym. Przepis art. 173 ww. ustawy stanowi, że syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji.

W świetle cytowanych przepisów, upadły z mocy prawa traci zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego, jednakże ta okoliczność nie pozbawia upadłego statusu podatnika, do którego stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących ustaw podatkowych.

We wszelkich postępowaniach, stroną w znaczeniu materialnym pozostaje upadły - to on jest podmiotem praw i obowiązków, natomiast syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach; jest on stroną w znaczeniu formalnym. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować jako działanie przez pełnomocnika z wszystkimi prawnymi tego stanu rzeczy konsekwencjami. W świetle powyższego syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację wszystkich obowiązków podatnika i płatnika przez upadłego.

Syndyk sprawujący zarząd nad majątkiem upadłego, w celu jego likwidacji poprzez sprzedaż, dokonuje szeregu czynności prawnych i faktycznych, które powodują powstanie określonych zobowiązań. Zobowiązania takie, powstałe w trakcie trwania upadłości stanowią wydatki niezbędne do osiągnięcia celu postępowania (art. 230 ust. 1 ustawy).

Podkreślić należy, że ogłoszenie upadłości nie pozbawia upadłego podmiotowości prawnej ani prawa do własnego majątku, powoduje jedynie brak możliwości zarządu oraz możności korzystania i rozporządzania tym majątkiem.

Oznacza to, że obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nie może być przypisany syndykowi masy upadłości i spoczywa na osobach fizycznych będących uprzednio właścicielami nieruchomości.

W myśl art. 6 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Stosownie do treści art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga z małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Natomiast, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, tylko wówczas jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednocześnie w myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W świetle wyżej wskazanych przepisów, aby sprzedaż nieruchomości zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 muszą zostać spełnione łącznie wskazane wyżej powołanymi przepisami przesłanki, a więc: - zbycie nieruchomości nie może następować w ramach (w wykonaniu) prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, - zbywane nieruchomości nie mogą stanowić składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Niespełnienie którejkolwiek z wyżej wskazanych przesłanek powoduje, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w ust. 1 stanowi, iż przychodem z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przychodów z działalności gospodarczej wyłączone zostały przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy, nawet jeżeli wykorzystywane były na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

W przepisie tym wymienione są: budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, grunt lub udział w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udział w takim prawie, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt jego wykorzystywania w tej działalności.

Powołane przepisy ustawy podatkowej nie regulują wprost zasad opodatkowania przychodu ze sprzedaży składników majątku niespełniających kryteriów wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dlatego też dokonując wykładni przepisów ustawy w tym zakresie należy mieć na względzie, iż zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi związana w jakikolwiek sposób z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej. Z tego względu, sprzedaż każdego innego składnika, wykorzystywanego w określonym przedziale czasowym w działalności gospodarczej, stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Zatem, przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

Na gruncie niniejszej sprawy przedmiotem zbycia jest inwestycja - niedokończona budowa hali magazynowo-garażowej położonej na trzech działkach, gdzie pierwsza z działek stanowi odrębną własność Upadłego, druga działka stanowi odrębną własność małżonki Upadłego, a trzecia działka została zakupiona przez syndyka za zgodą Rady Wierzycieli na rzecz Upadłego.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że nieruchomości gruntowe nigdy nie zostały wprowadzone do przedsiębiorstwa Upadłego jako środki trwałe, natomiast zostały na nich dokonane naniesienia budynków i budowli oraz środków trwałych w budowie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotowa budowa nie była amortyzowana.

Upadły prowadził działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast przychody z działalności w zakresie podatku dochodowego rozliczał na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Powyższe przepisy dotyczące zbycia nieruchomości przypadającej na Upadłego (niedokończonej budowy hali magazynowo-garażowej wraz z gruntem) wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, mają w przedmiotowej sprawie zastosowanie, ponieważ jak wynika z wniosku, zbywana nieruchomość była związana z prowadzoną przez Upadłego działalnością gospodarczą i nakłady na budowę hali magazynowo-garażowej Upadły ponosił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na stwierdzenie powyższe nie ma wpływu fakt, iż przedmiotowa budowa nie była jeszcze amortyzowana.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy wskazać, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowa inwestycja nieukończonej budowy hali magazynowo-garażowej położonej na trzech działkach, dla których zostały wydane prawomocne rozstrzygnięcia o objęciu tej części majątku masą upadłości stanowi składnik majątku wykorzystywany w prowadzonej przez Upadłego działalności gospodarczej, przychód uzyskany ze sprzedaży przez syndyka przedmiotowej inwestycji będzie dla Upadłego - w części na niego przypadającej - przychodem z działalności gospodarczej.

Z związku z tym, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej Upadły opodatkowywał według skali podatkowej (zasady ogólne), dochód uzyskany z ww. sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu zgodnie z tą skalą, na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W świetle powyższego przepisu, interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Z uwagi na powyższe niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla żony Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl