ILPB1/415-3/09-2/AK - Czy zachodzi obowiązek wystawienia przez byłego pracodawcę informacji PIT-11 pracownikom przejętym przez podatnika wraz z przedsiębiorstwem (zakładem pracy)?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-3/09-2/AK Czy zachodzi obowiązek wystawienia przez byłego pracodawcę informacji PIT-11 pracownikom przejętym przez podatnika wraz z przedsiębiorstwem (zakładem pracy)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorca - osoba fizyczna w okresie od 11 grudnia 1991 r. do 30 kwietnia 2008 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą X. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa była dystrybucja i sprzedaż aparatów. Przedsiębiorca - osoba fizyczna w prowadzonym przedsiębiorstwie zatrudniał na podstawie umowy o pracę osoby fizyczne. w związku z powyższym jako "zakład pracy" i płatnik podatku w rozumieniu art. 31 podatku dochodowego od osób fizycznych pracodawca Przedsiębiorca - osoba fizyczna obliczał i pobierał w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 30 kwietnia 2008 r. zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskiwały przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w prowadzonym przez niego przedsiębiorstwie.

Umową z dnia 19 września 2007 r. Przedsiębiorca - osoba fizyczna wraz z małżonką zawiązali Spółkę jawną. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w dniu 22 lutego 2008 r. Tytułem wkładu Przedsiębiorca - osoba fizyczna w dniu 5 maja 2008 r. wniósł do Spółki jawnej w całości przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 185; Kodeksu cywilnego), które uprzednio prowadził w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do Spółki jawnej Przedsiębiorca - osoba fizyczna w dalszym ciągu prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Z dniem 1 maja 2008 r. na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu pracy Spółka jawna stała się z mocy prawa pracodawcą wszystkich pracowników zatrudnionych uprzednio przez Przedsiębiorcę - osobę fizyczną. Zmiana dotychczasowego pracodawcy nastąpiła w trakcie roku podatkowego, umowy zawarte przez pracowników z Przedsiębiorcą - osobą fizyczną nie zostały wypowiedziane ani rozwiązane, pracownicy nie otrzymali świadectw pracy, a akta osobowe tych pracowników zostały przekazane nowemu pracodawcy - Spółce jawnej. Przedsiębiorca - osoba fizyczna przekazał nowemu pracodawcy wszelkie dokumenty pracowników, w tym również kartoteki wynagrodzeń, umożliwiające wystawienie przez Spółkę przejmującą rocznych informacji podatkowych o osiągniętych przez pracowników dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

Od 1 maja 2008 r. Spółka jawna rozpoczęła wykonywanie zobowiązań nałożonych na nią przez art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako płatnika podatku w stosunku do przejętych pracowników, w szczególności Spółka jawna oblicza i pobiera w ciągu roku 2008 (począwszy od daty nabycia przedsiębiorstwa) zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - pracowników przejętych od Przedsiębiorcy - osoby fizycznej wraz z zakładem pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy zachodzi obowiązek wystawienia przez byłego pracodawcę - Przedsiębiorcę - osobę fizyczną informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) pracownikom przejętym przez Spółkę wraz z przedsiębiorstwem (zakładem pracy) na podstawie art. 231 Kodeksu pracy oraz sporządzenia i złożenia deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) tych pracowników - za okres przed przejęciem pracowników przez Spółkę jawną, to jest od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 30 kwietnia 2008 r.; a za okres po przejęciu pracowników (od dnia 1 maja 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.) obowiązek taki ciąży na nowym pracodawcy - Spółce jawnej...

Czy też informacje (PIT-11) i deklaracje (PIT-4R) dotyczące pracowników przejętych wraz z przedsiębiorstwem powinien sporządzić i złożyć wyłącznie aktualny pracodawca - Spółka jawna za cały okres od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek wystawienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) pracownikom przejętym wraz z zakładem pracy oraz obowiązek sporządzenia i złożenia deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) przejętych pracowników za cały okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. spoczywa wyłącznie na Spółce jawnej, jako pracodawcy przejmującym pracowników. Zgodnie z art. 38 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru.

Natomiast na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.

Zgodnie z postanowieniami art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35 zaliczek na podatek przestał występować w ciągu roku, płatnicy ci są obowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

W świetle postanowień art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy opisana sytuacja nie będzie objęta dyspozycją zawartą w art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. w powyższym przypadku dla pracowników powinna zostać sporządzona jedna informacja PIT-11, obejmująca dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego, przez aktualnego pracodawcę - Spółkę jawną. Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych spoczywa na jednostkach organizacyjnych będących "zakładami pracy" w stosunku do osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy. Nabywca zakładu pracy (w tym wypadku Spółka jawna) jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy (osoby fizycznej) w zakresie skutków prawnych wywołanych zawarciem przez uprzedniego pracodawcę umowy o pracę. Na następcy prawnym ciążył będzie również obowiązek, o którym mowa w art. 38 ust. 1a oraz 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest obowiązek wystawienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz obowiązek sporządzenia i złożenia deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) przejętych pracowników, bowiem w dacie, w której powyższy obowiązek zaktualizuje się (po zakończeniu roku podatkowego), jedynym pracodawcą, płatnikiem i "zakładem pracy" w rozumieniu art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do wszystkich przejętych pracowników będzie Spółka jawna. Do tego podmiotu jedynie może więc odnosić się dyspozycja art. 38 ust. 1a oraz art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro poprzednik prawny utracił status płatnika - "zakładu pracy" (w rozumieniu art. 31 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz pracodawcy w rozumieniu przepisów prawa pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jak wynika z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 38 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Stosownie do art. 39 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z treścią art. 231 ???185; ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych (po stronie zakładu pracy).

Z powyższego wynika, iż obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy nie ustaje, lecz przechodzi na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. w związku z tym nie ma zastosowania cytowany powyżej art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe okoliczności powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od dokonanych wypłat wynagrodzeń według zasad określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na powyższe po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, o ile nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, winien przekazać podatnikowi oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 oraz deklaracje PIT-4R obejmujące dane za cały rok podatkowy, tj. zarówno za okres zatrudnienia w przejętym zakładzie pracy, jak i u obecnego pracodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl