ILPB1/415-279/08-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-279/08-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez adwokata, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2008 r. (data wpływu 24 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 16 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania udziałów spółki jawnej synowi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania udziałów spółki jawnej synowi.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 11 lipca 2008 r. znak ILPB2/436-28/08-2/MK na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 14 lipca 2008 r., a w dniu 16 lipca 2008 r. wniosek uzupełniono o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest synem wspólnika dwuosobowej spółki jawnej, w której dotychczasowy wspólnik posiada 50% udziałów, wspólnicy posiadają równy udział w zyskach i stratach spółki. Dotychczasowy wspólnik, w związku z chęcią zakończenia swojej działalności i przejścia na emeryturę, zamierza przekazać posiadane udziały w spółce w drodze darowizny swojemu synowi - Wnioskodawcy.

Spółka jawna będzie kontynuowała działalność na dotychczasowych zasadach, a dotychczasowy wspólnik ma zamiar wystąpić ze spółki w trybie przewidzianym w art. 10 Kodeksu spółek handlowych, w związku z czym spółka nie przestanie istnieć.

Wnioskodawca podaje, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nie można mówić o darowaniu poszczególnego udziału w spółce osobowej, Wnioskodawca pod pojęciem darowanie udziału rozumie przeniesienie darowizną ogółu praw i obowiązków związanych z udziałem w spółce dotychczasowego wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy u Wnioskodawcy powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie w formie darowizny posiadanych udziałów w spółce jawnej na rzecz przyszłego wspólnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, lecz podatkiem od spadków i darowizn.

Wnioskodawca twierdzi, że zgodnie z art. 10 Kodeksu spółek handlowych w przypadku spółek osobowych, do których spółka jawna należy, możliwym jest przeniesienie na inną osobę ogółu praw i obowiązków wspólnika takiej spółki w przypadku, kiedy umowa spółki przewiduje taką możliwość.

Wnioskodawca podaje, iż w przedmiotowej sprawie umowa spółki jawnej przewiduje możliwość zmiany wspólnika w trybie art. 10 Kodeksu, a w takim przypadku następuje przeniesienie ogółu praw i obowiązków na osobę trzecią, a najczęściej stosowaną formą dokonania takiej czynności prawnej jest zawarcie umowy sprzedaży lub darowizny. Wnioskodawca uważa, iż w przedmiotowej sprawie nastąpi zawarcie - pomiędzy dotychczasowym wspólnikiem a przyszłym wspólnikiem, Wnioskodawcą - umowy darowizny, w świetle której przyszły wspólnik nabędzie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny. Wnioskodawca podaje, że ustawodawca w powołanym przepisie enumeratywnie wymienia rodzaje tytułów prawnych, których zaistnienie powoduje objęcie zakresem ustawy, należy do nich m.in. umowa darowizny.

Wnioskodawca stwierdza, że art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów, które podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn. Dlatego Wnioskodawca uważa, że w przypadku opodatkowania danego rodzaju przychodów podatkiem od spadków i darowizn, przychód ten nie może być równocześnie opodatkowany podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Natomiast w myśl art. 10 § 2 ww. ustawy, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Pojęcie darowizny nie jest zdefiniowane ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem darowizna części przedsiębiorstwa nie prowadzi do powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od spadków i darowizn, wniosek został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 24 lipca 2008 r. nr ILPB2/436-28/08-4/MK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl