ILPB1/415-274/13-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-274/13-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2013 r. (data wpływu 7 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków w okresie zawieszenia działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe,

* możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej w 2013 r. w części dotyczącej:

* 2013 r. - jest nieprawidłowe,

* lat następnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej w 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości osiąganych przez siebie dochodów (bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów).

Zainteresowany pozostaje w związku małżeńskim; między nim a jego małżonką istnieje wspólność majątkowa. Wnioskodawca zakłada, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie w roku 2013 oraz w latach następnych.

W okresie od x grudnia 2011 r. do x października 2012 r., Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej. Z dniem x października 2012 r. zawarta przez niego umowa spółki cywilnej w powyższym zakresie uległa rozwiązaniu.

W związku z rozwiązaniem spółki cywilnej, Wnioskodawca zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), ze skutkiem od dnia x listopada 2012 r. na okres dwóch lat.

W dniu x października 2012 r. Wnioskodawca podjął pracę na podstawie umowy o pracę, w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.).

W zakresie działalności gospodarczej, prowadzonej w formie spółki cywilnej, w okresie od x stycznia 2012 r. do x października 2012 r., Zainteresowany korzystał ze sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, tj. osiągany przez siebie dochód z działalności gospodarczej podlegał opodatkowaniu według 19% stawki liniowej, w związku ze złożonym przez Wnioskodawcę stosownym wnioskiem w tym zakresie.

Po zawieszeniu działalności gospodarczej Wnioskodawca nie zrezygnował ze sposobu opodatkowania określonego w art. 30c ustawy o PIT.

Aktualnie, od momentu rozwiązania umowy spółki cywilnej oraz zawieszenia działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie korzysta efektywnie ze sposobu opodatkowania, przewidzianego w art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, a całość osiąganych przez siebie dochodów ze stosunku pracy opodatkowuje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ustawy o PIT.

Wnioskodawca przewiduje, że w roku 2013 lub w latach następnych nie będzie uzyskiwał dochodów z działalności gospodarczej, a tym samym nie będzie korzystał z opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT.

Zainteresowany rozważa również definitywne wyrejestrowanie w 2013 r. działalności gospodarczej z prowadzonej w tym zakresie przez właściwe organy administracji publicznej ewidencji działalności gospodarczej.

Małżonka Wnioskodawcy uzyskuje wyłącznie dochody z emerytury, opodatkowane na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ustawy o PIT oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z zawieszeniem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej od dnia x listopada 2012 r. oraz w okolicznościach niewznowienia tej działalności w roku 2013 lub w latach następnych, a tym samym brakiem możliwości zastosowania do osiąganych przez Wnioskodawcę dochodów (w szczególności dochodów ze stosunku pracy) sposobu opodatkowania według 19% stawki liniowej, będzie przysługiwało mu prawo do łącznego opodatkowania osiągniętych przez niego dochodów, po ich zsumowaniu, z dochodami jego małżonki (zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT), po zgłoszeniu stosownego wniosku w tym zakresie w zeznaniu podatkowym za rok 2013 lub za lata następne.

2.

Jeśli, pomimo braku możliwości stosowania metody opodatkowania osiąganych przez Wnioskodawcę dochodów według 19% stawki liniowej w roku 2013 lub w latach następnych, tutejszy Organ byłby zdania, iż w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie przysługuje Wnioskodawcy prawo łącznego opodatkowania dochodów z małżonką na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, czy prawo takie przysługiwałoby od momentu definitywnego wyrejestrowania działalności z ewidencji działalności gospodarczej w trakcie roku 2013.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z zawieszeniem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej od dnia x listopada 2012 r. oraz w przypadku niewznowienia tej działalności w roku 2013 lub w latach następnych, będzie przysługiwało mu prawo do łącznego opodatkowania osiągniętych przez siebie dochodów po ich zsumowaniu z dochodami jego małżonki (zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT), po zgłoszeniu stosownego wniosku w tym zakresie w zeznaniu podatkowym za rok 2013 lub za lata następne.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z przepisami ustawy, po zastosowaniu przez każdego z nich stosownych odliczeń od dochodu; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Jednocześnie, w świetle art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że w roku 2013 lub latach następnych:

* zarówno Wnioskodawca, jak i jego małżonka podlegają i będą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów;

* między nim oraz jego małżonką istnieje i będzie istniała wspólność majątkowa;

* Zainteresowany zamierza pozostać w związku małżeńskim z małżonką przez cały rok podatkowy;

* do osiąganych przez Wnioskodawcę dochodów nie znajdzie zastosowania przepis art. 30c ustawy o PIT, jako że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie osiąga i nie będzie osiągał dochodów z działalności gospodarczej;

w ocenie Wnioskodawcy, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej i jednoczesnego osiągania dochodów ze stosunku pracy (opodatkowanych na zasadach ogólnych), przysługuje mu prawo do łącznego opodatkowania osiąganych przez niego dochodów ze stosunku pracy wraz z małżonką, na wspólny wniosek, zgłoszony w rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2013 i/lub lata następne, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT.

Wnioskodawca uważa, że nawet gdyby uznać, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w związku z niezgłoszeniem przez niego właściwemu organowi podatkowemu rezygnacji ze sposobu opodatkowania określonego w art. 30c ustawy o PIT, przepisy tego artykułu nadal mają zastosowanie (pomimo, że Wnioskodawca efektywnie nie stosuje określonego w tym artykule sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej), jego zdaniem, przysługiwałoby mu prawo łącznego opodatkowania dochodów z małżonką na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, od momentu definitywnego wyrejestrowania działalności z ewidencji działalności gospodarczej w trakcie roku 2013.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z przepisami ustawy, po zastosowaniu przez każdego z nich stosownych odliczeń od dochodu; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Jednocześnie, w świetle art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c.

Mając powyższe na uwadze, oraz fakt, że w roku 2013 lub latach następnych, od momentu definitywnego wyrejestrowania działalności z ewidencji:

* zarówno Wnioskodawca jak i jego małżonka podlegają i będą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów;

* między nim oraz jego małżonką istnieje i będzie istniała wspólność majątkowa;

* zamierza pozostać w związku małżeńskim ze swoją małżonką przez cały rok podatkowy;

* nie znajdzie zastosowanie przepis art. 30c ustawy o PIT, jako że Wnioskodawca nie będzie osiągał dochodów z działalności gospodarczej,

w ocenie Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do łącznego opodatkowania osiąganych przez niego dochodów ze stosunku pracy wraz z małżonką, na wspólny wniosek zgłoszony w rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2013 i/lub lata następne, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT.

Prawo do łącznego opodatkowania dochodów z małżonką powinno w takiej sytuacji przysługiwać za okres rozpoczynający się od dnia wyrejestrowania działalności gospodarczej z ewidencji, nawet jeśli dzień ten przypadnie w trakcie roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków w okresie zawieszenia działalności gospodarczej - uznaje się za nieprawidłowe,

* możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej w 2013 r. w części dotyczącej:

* 2013 r. - uznaje się za nieprawidłowe,

* lat następnych - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednak art. 6 ust. 2 ww. ustawy przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków.

W myśl powołanego powyżej przepisu, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

W myśl art. 6 ust. 2a cyt. ustawy wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 powołanej ustawy, zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Natomiast stosownie do art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Natomiast art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ww. ustawy).

Artykuł 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy. W konsekwencji już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy (nawet bez faktycznego ich uzyskania), stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków (nawet uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność gospodarcza).

Z przestawionych we wniosku informacji wynika, iż do x października 2012 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej. W związku z rozwiązaniem spółki, Wnioskodawca zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej, ze skutkiem od dnia x listopada 2012 r. na okres dwóch lat. W dniu x października 2012 r. Wnioskodawca podjął pracę na podstawie umowy o pracę. W zakresie działalności gospodarczej, prowadzonej w formie spółki cywilnej, w okresie od x stycznia 2012 r. do x października 2012 r., Zainteresowany korzystał ze sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ustawy. Po zawieszeniu działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie zrezygnował ze sposobu opodatkowania określonego w art. 30c powołanej ustawy. Zainteresowany przewiduje, że w roku 2013 lub w latach następnych nie będzie uzyskiwał dochodów z działalności gospodarczej; możliwe jest również definitywne wyrejestrowanie w 2013 r. działalności gospodarczej z prowadzonej w tym zakresie przez właściwe organy administracji publicznej ewidencji działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca ma nadal zarejestrowaną działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą zawiesił w 2012 r. na okres dwóch lat. Fakt nieuzyskiwania przez Wnioskodawcę żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zgodnie z ww. przepisem, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania małżonków.

Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej ustawy oraz niezłożenie w terminie do 20 stycznia roku podatkowego innych oświadczeń - w myśl art. 9a ust. 4 ww. ustawy, tj. dotyczących likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany formy opodatkowania, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto należy zauważyć, iż zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej likwidacją.

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza zatem, iż przychody z tej działalności gospodarczej nie są osiągane (są równe 0), jednak nie zmienia to faktu, iż do osoby przedsiębiorcy nadal mają zastosowanie przepisy art. 30c cyt. ustawy, co w konsekwencji doprowadza do braku możliwości wspólnego opodatkowania z małżonką.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione informacje oraz zacytowane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż w związku z zawieszeniem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w sytuacji niewznowienia tej działalności w roku 2013 lub w latach następnych, Zainteresowanemu nie będzie przysługiwało prawo do łącznego opodatkowania osiągniętych przez Niego dochodów, po ich zsumowaniu, z dochodami małżonki.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków w okresie zawieszenia działalności gospodarczej należało uznać za nieprawidłowe

Natomiast w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej w 2013 r., należy zauważyć co następuje.

Jak wcześniej wskazano, zawieszenie działalności gospodarczej nie jest jednoznaczne z jej likwidacją. Dlatego też, jeżeli Wnioskodawca posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, opodatkowaną zgodnie ze sposobem, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo zawieszenia tej działalności, jest pozbawiony możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego za ten rok, w którym był opodatkowany na ww. zasadach.

W sytuacji wyrejestrowania działalności gospodarczej - jednoznacznej z jej likwidacją - Wnioskodawca ponownie nabiera prawa do możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonką, po spełnieniu warunków takiego rozliczenia.

Jednakże nieprawidłowym jest także stwierdzenie, iż w sytuacji, gdy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie przysługuje Wnioskodawcy prawo łącznego opodatkowania dochodów z małżonką, to prawo takie przysługiwałoby od momentu definitywnego wyrejestrowania działalności z ewidencji działalności gospodarczej - nawet jeśli dzień ten przypadnie w trakcie roku podatkowego 2013 - w rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2013 i/lub lata następne.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca podał, iż wyrejestrowanie działalności gospodarczej nastąpi w trakcie roku 2013. W takiej sytuacji uznać należy, iż działalność gospodarcza będzie prowadzona jeszcze w 2013 r. Dlatego też, również w roku podatkowym 2013, w stosunku do osoby Wnioskodawcy prowadzącego działalność gospodarczą, zastosowanie będzie miał art. 30c powołanej ustawy.

Zauważyć należy, iż prawo do łącznego opodatkowania dochodów małżonków przysługiwać będzie dopiero od początku nowego roku podatkowego, po roku w którym wygasły przesłanki uniemożliwiające takie opodatkowanie, tj. w przedmiotowej sprawie od roku 2014.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej w 2013 r. w części dotyczącej 2013 r. należało uznać za nieprawidłowe.

Prawidłowe jest natomiast stanowisko Wnioskodawcy, iż wspólne opodatkowanie będzie możliwe w latach następnych, począwszy od roku 2014.

Końcowo tut. organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z powyższym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla jego małżonki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl